Nejdelší etapa čekala jezdce mezi Nazcou a Arequipou

vydáno 8. 1. 2013, text Ivo Helikar, foto Husqvarna

Ve čtvrté etapě se jelo v obrácených stopách, než v loňském roce.
Cestou se zdrželo hodně jezdců, kdo ale využil nejlépe pouštní etapu, která jezdce přivedla poprvé do nadmořské výšky nad 2000 metrů, byl už podruhé Španěl Joan Barreda Bort.

Ten nepovedené třetí etapě také prohlásil, že ještě nic není ztracené a velkou část své ztráty dokázal během čtvrtého dne umazat. Byl nejrychlejší na všech průjezdních bodech a zvítězil s náskokem 8 minut 23 sekund před Francouzem Olivierem Painem. Toho ovšem stříbrná pozice v etapě vynesla do průběžného vedení. Cyril Despres totiž nepokračoval s výkonem z předešlého dne, skončil v etapě až patnáctý a ztratil na vítězného Barredu Borta 17 minut 35 sekund. V průběžném pořadí se tak propadl na třetí místo, ale je stále na dohled vedoucí pozici. Na prvních třech místech průběžného pořadí jsou po čtyřech etapách hned tři francouzští jezdci, protože druhé místo patří v etapě třetímu Davidu Casteuovi. Na svůj úspěch z předešlého dne nenavázal Slovák Štefan Svitko, v etapě skončil jednadvacátý hned za svým krajanem Ivanem Jakešem. Z naší dvojice byl David Pabiška na 59. místě, Jan Veselý se na počítači přestal objevovat od 8. průjezdního bodu a zatím není jasné, co s ním je. O tom, zda to bylo jen zdržení, nebo odstoupil, budeme vědět nejspíš až v dalším dni.
Mezi quadisty už třetí etapu za sebou vyhrál Marcos Patronelli a upevnil si tak průběžné vedení rallye.
Do průběžného vedení kamionové kategorie se probojoval Aleš Loprais. Jeho náskok před druhým De Rooyem je ale jen 56 sekund.

Výsledky 4. etapy:
Motocykly:
1. Barreda Bort (E, Husqvarna) 03:41:09, 2. Pain (F, Yamaha) +08:23, 3. Casteu (F, Yamaha) +10:42, 4. Farres Guell (E, Honda) +11:40, 5. Rodrigues (P, Honda) +11:43, 6. Faria (P, KTM) +12:18, 7. Pizzolito (RA, Honda) +12:32, 8. Viladoms (E, Husqvarna) +12:40, 9. Przygonski (PL, KTM) + 14:01, 10. Duclos (F, Sherco) +14:11... 20. Jakeš (SK, KTM) +21:39, 21. Svitko (SK, KTM) +22:00, 59. Pabiška (Yamaha) 01:01:26
Průběžně: 1. Pain 10:10:38, 2. Casteu +02:24, 3. Despres (F, KTM) +03:09, 4. Barreda Bort +05:38, 5. Viladoms +07:22, 6. Faria (P, KTM) 08:39... 13. Svitko +17:14, 22. Jakeš +27:08, 47. Pabiška +01:47:02

Quady: 1. M. Patronelli (RA, Yamaha) 04:25:46, 2. Husseini (UAE, Honda) +09:48, 3. Laskawiec (PL, Yamaha) +15:45
Průběžně: 1. M. Patronelli 11:21:26, 2. Husseini +14:06, 3. Sonik 01:00:17