INTERMOT Piaggio: Biaggiho Aprilia s ABS

vydáno 3. 10. 2012, text Jan Rameš, foto David M. Bodlák, Aprilia

Pro Italy existuje jediný veletrh, a tím je EICMA v listopadu v Miláně, a tak není divu, že v Německu novinkami příliš nehýřili. Přestože na přebalu oficiálního katalogu byl nový Caponord, v expozici Aprilie chyběl.

Nedá se ale říci, že by se na Intermot vykašlali, to si žádný výrobce, ani tak obrovský koncern, jakým je Piaggio sdružující pod sebou značky Aprilia, Moto Guzzi, Gilera, Vespa, Scarabeo, Derbi a Piaggio, nemůže dovolit.


A tak nechyběl letošní kandidát na titul mistra světa superbiků Max Biaggi, který osobně představil zase trochu vylepšenou RSV4 Factory. Vlastně se dá říci, že to je nejšlechtěnější superbike, neboť každý rok dostává nějaká vylepšení, přestože na první pohled vypadá pořád stejně.


„Faktorka“ 2013 bude mít oproti letošnímu modelu vyšší výkon i točivý moment (184 k, 117 Nm proti 180/114), což je vždycky pozitivní zpráva, a zvětšil se i objem palivové nádrže. Upravena byla ergonomie (takže teď už se vážně budete cítit jako Biaggi) a nejdůležitější zásahy proběhly v elektronice. Balíček APRC, zahrnující anti-wheelie, launch control, rychlořazení a kontrolu trakce, byl totiž upraven pro ještě lepší fungování, a hlavně přibyla další vychytávka – závodní vypínatelné ABS.


Pryč jsou doby, kdy ábíčko bylo vyhrazeno cesťákům a fungovalo, no, svérázně. Tyhle nové lehoučké citlivé systémy fachčí tak, že na suchu o nich nevíte vůbec a na mokru jen tehdy, když brzdíte opravdu na krev.


Z úplně opačného ranku je malý skútr Piaggio Fly. Ten sice není tak úplně horkou novinkou, padesátku jste si mohli koupit už letos, nicméně stopětadvacítka přichází na trh až teď. Fly alias Moucha (zvláštní jméno) je globálním skútrem, tedy je určen pro celý svět, a jde o elegantní a kompaktní městské přibližovátko na 12“ kolech a s místem pod sedlem na dvě otevřené helmy. Motory jsou pochopitelně čtyřdobé, padík o výkonu 4,3 koně má čtyři ventily, zatímco stopětadvacítku pohání ten nový 12koňový tříventilový zázrak známý z Vespy.Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024
  • Motorbike 3/2024
  • Motorbike 1-2/2024
  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2024

Příspěvky motorkářů

Euro Bike Fest
před 3 dny ve 23:43
EURO BIKE FEST 2024
MotoLife
před 3 dny ve 23:35
Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce, ale zranění nejsou vážná. Podle policie se nehoda stala na uzavřeném sportovním okruhu.
Všechny příspěvky ...