Expedice CZ 2009 - Jižní Amerika - díl čtvrtý

vydáno 18. 9. 2009, text Vojtěch Hlásný, foto autor

Po opravě kola pokračujeme dále do Pamplony. Během oprav u nás zastavilo několik aut, mimo jiné i jeden syn s otcem, kteří mají v Pamplone dům. Syn se mě letmo ptá, jestli neumím rusky a málem mu vypadly oči, když jsem mu rusky odpověděl, že samozřejmě. Takže o spaní je postaráno.

Městečko Pamplona leží asi 2500 m.n.m. Je jedním z nejstarších v Kolumbii, starší než Bogota, náměstí se pyšní starým kostelem a domem, ve kterém bydleli dávní španělští dobyvatelé. Nejdůležitějším úkolem je vyrobit pro Petra nosič na motorku, jeho kufr mi značně ubírá na rovnováze. V dílně, kde Petr dodělává zámečnické práce na nosiči, dostávám venezuelskou SPZ, další do mé sbírky. Nadmořská výška je už tady cítit, při rychlejší chůzi se zadýcháváme.

Z Pamplony do Bogoty lze jet po dvou různých cestách. První je hlavní, kilometrově o něco delší, s hustym provozem. Druhá, na mapě značená jako žlutá, vede horami a slibuje tudíž krásné panorama. Vydáváme se tedy po žluté.

Silnice se slušným asfaltem se pěkně kroutí, Petr, bývalý závodník na silničních motocyklech si zákruty vyloženě užívá a mně, opatrnému řidiči, ujíždí. Asfalt se za městečkem Chitaga pomalu střídá s kamenitou cestou, až jedeme jenom po kamenech. S přibývající výškou ubývají lide, nakonec projíždíme téměř opuštěnou krajinou s nízkou trávou. Cesta je místy opravdu hrozná, kolem nás v údolích se povalují mraky. V některých příkřejších svazích máme oba problémy s motorkou – čím vyšší nadmořská výška, tím mírnější kopeček potřebuje na jedničku pomáhat spojkou a nohama.

Pěkný pohled se nám naskýtá v nejvyšším místě našeho putování, skála napravo od nás má podle mapy 4400 m. n. m. Pak sjíždíme skoro už jen dolů. Začínáme se poohlížet po spaní, ale nikdo nás nechce nechat vyspat na zahradě. Jedna dobrá duše se přeci jen ale najde. Stanujeme na okraji srázu, nikdo z rodinky našich hostitelů nemá víc než 160 cm, jsou to typičtí potomci indiánů, jen mírně namíchaných Evropou. Večer paní domu dělá večeři. Celý domek z neohozených betonových tvárnic je plny kouře. Kamna totiž netáhnou, a tak všechen kouř z kamen vychází skrze dveře, okna nemají.

Po kamenité cestě sjíždíme do městečka Malaga. Dál vede asfaltová silnice, místy se střídá s kamenitou, ale asfalt převažuje. Občas se kolem trasy mihne kaktus. Večer spíme v levném hotelu a ráno se dělíme. Petr se jede podívat do národního Parku Sierra Nevada de Cocuy, já jedu napřed do Bogoty, abych vyzvedl díly pro motorku a dal ji trochu do kupy. Na cestě už pak spím jen v Boyaca, 90 km před Bogotou. Mám opět podezření podezření na zadní kolo či tlumiče, které se naštěstí nepotvrdí. Následující den nad ránem vjíždím do desetimilionového hlavního města Kolumbie.Diskuze k článku

emilio 18. 2. 2011
Odvaha - respect !!

CZ 24. 9. 2011
preco si sa pre pana jana trepal tak daleko a este k tomu na takej mizernej motorke ???

Další iČMN články

  • Moto Cestou Necestou 2018 – včera odstartovali!
  • Video: EXPEDICE PERU 2018
  • Velká cesta na malých strojích

Články na MotoLife

  • Motorbike 5/2022
  • Motorbike 4/2022
  • Motorbike 3/2022
  • Šeri testuje - Ducati Monster 1100 EVO – Dlouhodobý test
  • Blood Ridaz

Příspěvky motorkářů

Moto.cz
před 5 dny v 15:12
Keďže motoristický šport sledujem od svojich piatich rokov, konkrétne od roku 1979, spomínam si na rôzne zásahy funkcionárov počas totalitného režimu do práv pretekárov, pričom jednou z najsilnejších spomienok je pre mňa zavedenie tzv. komerčných stykov, cez ktoré povolili vybraným jazdcom reprezentovať, ale tí si to museli tvrdo platiť a nesmeli bodovať do domáceho šampionátu… Že ešte aj po viac ako 30 rokoch dýcha zastrešujúca organizácia duchom totality je však pre mňa k neuvereniu…
Magazín Motoroute
před 6 dny ve 22:26
Nepropásni svátek příznivců značky Ducati ❗️
DUCATI DEN se uskuteční ve středu 8. června 2022 od 9 do 18 hodin v areálu Autodromu v Mostě.
Časopis Motorbike
6. května v 15:50
Květnový Motorbike je na stáncích! Víc se dovíš  na www.motolife.cz/.../motorbike-5-2022-motorbike-45ec
Bikes.cz
28. dubna
Informace, které nejsou začátkem sezóny na škodu...
Všechny příspěvky ...