Postupové drama Martinu Gbelcovi vyšlo

vydáno 25. 10. 2013, text Ivo Helikar, foto Red Bull

Sotva se jeden ročník prestižního juniorského seriálu Red Bull MotoGP Rookies Cup stal minulostí, už se ve Španělsku rozhodovalo o nováčcích pro příští rok. Do výběrového kempu nastoupili dva naši zástupci, Romana Tomášková a Martin Gbelec.

Pozvánku na okruh Monteblanco dostalo celkem 102 mladých jezdců a jezdkyň ze sedmadvaceti zemí. Už to samo o sobě byl pro naši dvojici velký problém, jen domácích Španělů bylo nominováno hned šestnáct, Italů dokonce osmnáct. Šlo tedy o pořádně našlapanou sestavu. Martin Gbelec svou nominaci popsal takto: „Nejprve jsem musel poslat přihlášku. K té musel být připojen profil se závodní kariérou, především dosažené výsledky v letošní sezoně, a shrnutí ohlasů z médií. Toto byl trochu problém, protože se o juniorských třídách u nás píše minimálně. A těm vybraným pak přijde pozvánka.“ Martin nastupoval do kempu s minimem zkušeností z velkého motocyklů. Zatím měl za sebou jen jediný, i když vítězný, závod v českém mistráku na Slovakiaringu. To takový Karel Hanika přišel do Rookies Cupu jako celkem čtyřnásobný mistr republiky. A Španělé nebo Italové, škoda mluvit, ti znali i zdejší, pro naši dvojici zcela neznámou trať. Samotný výběrový kemp trval tři dny, jury hodnotila všechno, nejen dosažené časy, ale i jezdecký styl, průjezdy zatáček, brzdění. Do rozhodujícího třetího dne postoupilo nakonec jednapadesát nejlepších z dvaadvaceti zemí. Byl mezi nimi k naší velké radosti i Martin Gbelec. Bývalý úspěšný silničář Marek Morávek to ohodnotil velice stručně: „Byly to nervy.“ Třetí den Martinovi vyšel, a tak se Česká republika může radovat z dalšího jezdce v Red Bull MotoGP Rookies Cupu. Za sedm ročníků tu zatím startovali čtyři, Lukáš Šembera (2007), Jakub Kornfeil (2008, 2009), Tomáš Vavrouš (2010, 2011) a Karel Hanika (2012, 2013). Kornfeil a Hanika dokázali v seriálu zvítězit. Do příštího ročníku nastoupí celkem dvanáct nováčků z osmi zemí, a například ani jeden Němec.


Jak se na výběrový kemp připravoval a co mu pomohlo najít správnou stopu na trati, nejen to se dočtete v rozhovoru s Martinem Gbelcem v ČMN 22/2013 ve čtvrtek 31. října.Přečtěte si také

Spanilá jízda Karla Haniky  28. 9. 2013  
Hanika nedojel, ale zvítězil v seriálu  14. 9. 2013  
Osm Španělů, jeden Ital  29. 9. 2013  

Další iČMN články

  • Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
  • Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"
  • Velká cena Velké Británie prostě uplavala

Články na MotoLife

  • Drnovy testy z pravěku - Yamaha FZS 600 S Fazer
  • Drnovy testy z pravěku - Honda CBR 600 F
  • (Ne)poznané zaujímavosti Ducati - MONSTER, STREETFIGHTER, HYPERMOTARD & DIAVEL
  • Motorbike 7-8/2021
  • Zabudnuté tímy MotoGP – Team Luis d'Antin MotoGP

Příspěvky motorkářů

Miluju motorky
před 2 dny ve 23:05
Druhý diel z edície - Drnovy testy z pravěku, dnes Yamaha FZS 600 S Fazer!

"Vzali šestku motor z Thunder Cata, kolem svařili rám z ocelových trubek, a kolik to udělalo parády..."

#serimotostories #milujumotorky
Časopis Motorbike
před 2 dny v 16:21
MOTORBIKE 7-8/2021
Léto budiž pochváleno a s ním i prázdniny, dovolené, no prostě relax . Abyste se, třeba večer nebo když bude pršet, v době volna nenudili, je tu pro vás prázdninové vydání časopisu Motorbike. A protože jde o letní dvojčíslo, připravili jsme vydání rozšířené, tedy bezmála 150 stran! . Co na nich najdete? Především testy 16 motocyklů a skútrů , od superbiků přes nakedy po klasiku, od městských přibližovadel po cestovní endura. A samozřejmě i spoustu dalšího...
www.motolife.cz/.../motorbike-7-2021-motorbike-45c2
Miluju motorky
před 8 dny ve 14:34
Yamaha Motors oznamuje cíl celkové neutrality uhlíku do roku 2050!

Po přezkoumání plánu, který byl původně formulován v roce 2018, nyní japonský výrobce doufá, že do roku 2050 dosáhne úplné uhlíkové neutrality ve všech svých obchodních praktikách.

Znamená to, že jsou na cestě nové motocykly Yamaha? Jedním slovem ano. Japonský gigant konkrétně říká, že budou navrhovat nové formy mobility jedinečné pro Yamaha Motors.

Zdroje: https://www.rideapart.com/, https://www.rideapart.com/news/

#serimotostories #milujumotorky
Miluju motorky
před 9 dny v 10:51
Společnost WMC ukazuje své plány pro běžný provoz na koncepčních výkresech!

Nové náčrty společnosti ukazují aerodynamický potenciál použitelný i pro běžný provoz. O plánech White Motorcycle Concepts se svým radikálním elektrickým WMC250EV jsme již informovali. Nyní nám firma poskytla pohled na designové náčrtky určené k ilustraci toho, jak by mohly být navrženy silniční stroje kolem jejího kanálu „V-Air“.

Zdroje: https://www.cycleworld.com

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...