Osm Španělů, jeden Ital

vydáno 29. 9. 2013, text hell, foto Honda

Neděle na Motorlandu Aragon. Nejprve se odjely tři závody MS silničních motocyklů při výrazné domácí nadvládě, potom skončil letošní seriál Red Bull MotoGP Rookies Cup. Náš Karel Hanika odpadl pro technickou závadu z prvního místa.

Osm španělských jezdců z devíti vystoupalo během aragonské GP na stupně vítězů všech tří tříd. Jediným nešpanělským závodníkem byl nakonec Valentino Rossi, třetí ve třídě MotoGP. A nemuselo to dopadnout ani tak. O tom, že Španělsko přepustí Itálii jeden bronz, se rozhodlo až po souboji mezi týmovými kolegy Marcem Márquezem a Danim Pedrosou a později i v souboji mezi Rossim a Bautistou. Pedrosovi se oslava  osmadvacetin skutečně nepovedla, na výjezdu ze zatáčky ho high-sider poslal k zemi tak nešťastně, že musel být ošetřen s podezřením na zlomeninu kolenního kloubu. Ani Márquez z tohoto souboje nevyšel beze šrámu, vyjetí mimo trať ho zdrželo a jeho soupeř Jorge Lorenzo se mu vzdálil. Márquez ho však znovu dohonil, předjel a zvítězil. Zvýšil tak svůj průběžný náskok před Lorenzem už na 39 bodů. Valentino Rossi musel na třetí pozici odolávat tlaku nejen Bautisty, ale také Bradla.

Luca Scassa v barvách českého týmu Cardion AB Motoracing na motocyklu po zraněném Karlu Abrahamovi skončil při své premiéře sedmnáctý, Lukáš Pešek byl poslední z jezdců v cíli jako devatenáctý.

Ve třídě Moto2 zářil v kvalifikaci i v závodě domácí Nicolas Terol, druhý skončil Esteve Rabat a třetí místo vybojoval nad vedoucím jezdcem seriálu Scottem Reddingem Pol Espargaró.

Ve třídě Moto3 si vítězství po boji s Maverickem Vinalesem vybojoval Alex Rins, třetí skončil Alex Márquez a čtvrtý byl vedoucí jezdec MS, Luis Salom, všichni na motocyklech KTM.

Hanikovi poslední závod nevyšel

Karel Hanika absolvoval svůj poslední závod v seriálu Red Bull MotoGP Rookies Cup. Větší část závodu jezdil opět ve vedení velké skupiny svých soupeřů, ale z prvního místa ho zastavila technická závada. Stalo se tak podruhé během posledních tří závodů.

Moto GP

Motorlad Aragon (E)

Moto3: 1. Rins (E), 2. Vinales (E), 3. A. Márquez, 4. Salom (E, všichni KTM), 5. Oliveira (P, Mahindra), 6. Oetl (D, Kalex KTM)

Průběžně: 1. Salom 259, 2. Rins 250, 3. Vinales 247, 4. A. Márquez 149, 5. Folger (D, Kalex KTM) 129, 6. Oliveira 115… 12. Kornfeil (Kalex KTM) 56

Moto2: 1. Terol (E, Suter ), 2. Rabat (E), 3. P. Espargaró (E), 4. Redding (GB), 5. Kallio (FIN, všichni Kalex), 6. Torres (E, Suter)

Průběžně: 1. Redding 215, 2. P. Espargaró 195, 3. Rabat 171, 4. Kallio 143, 5. Nakagami (J, Kalex) 130, 6. Aegerter (CH, Suter) 122

MotoGP: 1. M. Márquez (E, Honda), 2. Lorenzo (E), 3. Rossi (I, oba Yamaha), 4. Bautista (E), 5. Bradl (D, oba Honda), 6. Crutchlow (GB, Yamaha)… 19. Pešek (Ioda-Suter)

Průběžně: 1. M. Márquez 278, 2. Lorenzo 239, 3. Pedrosa (E, Honda) 219, 4. Rossi 185, 5. Crutchlow 156, 6. Bradl 135… 23. Abraham (ART) 5

Red Bull Rookies Cup, 2. závod: 1. Bastianini (I), 2. Manzi (I), 3. Ramirez (E), 4. Razgatioglu (TR), 5. Pérez (E), 6. Mir (E)

Konečné pořadí: 1. Hanika 235, 2. Martin (E) 154, 3. Pagliani (I) 137, 4. Manzi 134, 5. Ramirez 129, 6. Deroue (NL) 127