Motoskijöring zná nové mistry

vydáno 22. 2. 2013, text tz, foto rz

Na trati „U hradu“ v Dobřanech v Orlických horách vyvrcholil seriál MČR v motoskijöringu “Orion-Shiva KTM Cup 2013“ pátým závěrečným závodem. Díky vítězství Mňuka s Langerem v sobotním závodě v Martinicích bylo o jejich titulu prakticky rozhodnuto. Ale očekával se velký boj o 2. pozici v MČR. Stejný počet bodů totiž měli bratři Šrolerové a Sládek s Čížkem. A tak se přihlížející diváci měli na co těšit. A to ještě mohli vidět zajímavé jízdy vloženého „Orlického poháru“, kde jelo 24 soutěžících dvojic.

V kvalifikacích jezdili podle očekávání s největším nasazením loňští mistři Sládek s Čížkem i bratři Šrolerové. Z tří bonusových bodů za vítězství v kvalifikaci se radovali Sládek s Čížkem, když dokázali dvakrát vyhrát a jednou být na 2. pozici. Na jejich výkonu byl zvlášť obdivuhodný výkon lyžaře Petra Čížka, který jel se zlomeným žebrem ze závodu v minulém týdnu. Bratři Šrolerové také dvakrát vyhráli, ale jednou byli třetí, a tak byli v kvalifikaci klasifikováni jako druzí. Své příznivce určitě potěšili domácí jezdci Švorc se Šlechtou, když si na své konto připsali jeden bonusový bod za třetí místo.
Po kvalifikaci už mohli oslavovat zisk mistrovského titulu v týmu Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto. Josef Mňuk s Filipem Langerem vyhráli jednu kvalifikační jízdu, celkem byli pátí a přímý postup do finále jim už zajistil první mistrovský titul v jejich kariéře. Kvalifikaci začali velice dobře třetím místem Roušavý s Marešem, kteří jeli po zranění jezdce teprve první závod. Ale v dalších jízdách se jim už tak nedařilo a museli do finále „B“.
Tam se nakonec nejvíce dařilo Luxovi s Adamcem. Postoupili do finále „A“ společně s Kubíčkem s Hovadem, kteří jezdili ve všech svých jízdách s velkým nasazením, ale kvůli častým kolizím si značně ztížili svoji účast v hlavní finálové jízdě.
Finále „A“ se od začátku nejlépe vyvíjelo pro Sládka s Čížkem, kterým se v Dobřanech výtečně dařily starty. Za nimi jezdili Marek s Langerem a domácí Švorc se Šlechtou. Po kolizi začínali finálové boje ze zadních pozic bratři Šrolerové. Ale už ve třetím kole bylo vše jinak. Výborní Švorc se Šlechtou na dvoudobé KTM se dostali na druhé místo a po dvou kolech zaútočili i na vedoucí pozici. Těsně se dostali před Sládka s Čížkem, ale Ondra Šlechta přišel o lyži. A když po chvíli museli zastavit ve stoupání, byli z boje o místa nejvyšší vyřazeni.
Sládek s Čížkem si posléze vytvořili větší náskok, který si udrželi až do cíle. Podařilo se jim tak letos poprvé zvítězit. Na druhé pozici jezdili Marek s Langerem, ale po strhujícím závěru je předjeli bratři Šrolerové. Na čtvrtém místě skončil nestárnoucí Pavel Kunc, pro kterého to letos bylo nejlepší umístění. Noví mistři Mňuk s Langerem cílem projeli jako sedmí.

Celkové výsledky závodu MČR:
1. Josef Sládek – Petr Čížek, Dukla Racing, Honda, 10:12,48
2. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec n.O. v AČR, Yamaha, 10:21,95
3. Vítězslav Marek – Zdeněk Langer, Cermen Racing, KTM, 10:31,05
4. Pavel Kunc – Roman Pross, Orion Litomyšl-RS Petrol Team, Honda, 10:37,35
5. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, SMS motokrosu Střední Čechy, Honda, 10:43,94
6. František Kubíček – Lukáš Hovad, SMS motokrosu Pardubice, Honda, 10:50,72
Celkové výsledky seriálu MČR 2013:
1. Josef Mňuk - Filip Langer, Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto, Yamaha, 95 bodů
2. Josef Sládek – Petr Čížek, Dukla Racing, Honda, 89 bodů
3. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec n.O. v AČR, Yamaha, 85 bodů
4. Josef Švorc – Ondřej Šlechta, AMK v AČR Dobřany v O.h., KTM, 61 bodů
5. Vítězslav Marek – Zdeněk Langer, Cermen Racing, KTM, 54 bodů
6. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, SMS motokrosu Střední Čechy, Honda, 51 bodů

Pěkné závody měli možnost diváci vidět i ve vložených 9 kvalifikačních jízdách „Orlického poháru“ v motoskijöringu. Zde měli možnost jet úplní začátečníci, hobby jezdci i jezdci, kteří mají z minulosti zkušenosti ze závodů MČR. Startovala i jedna čistě dívčí dvojice Jurčanová – Dubnická.
Kvalifikace nejlépe vyšla Rousovi s Regnardem, kteří dokázali dvakrát zvítězit, podobně jako Kavka s Fajtem. Oldřich Rous má dlouholeté zkušenosti z účasti v MČR, Jiří Kavka je dokonce historicky prvním mistrem ČR v motoskijöringu, titul získal jako lyžař společně s Pavlem Čiháčkem v roce 1998. Vítězové prvního závodu Orlického poháru z Klášterce Kytar s Majvaldem byli v kvalifikaci pátí. Zajímavé finále vyhráli zaslouženě Oldřich Rous s Petrem Regnardem, kteří se stali i prvními vítězi „Orlického poháru“.
Celkové výsledky vloženého závodu „Orlického poháru“:
1. Oldřich Rous – Petr Regnard, Lukavice, Suzuki
2. Martin Lorenc – Roman Šlezingr, Šedivec, KTM
3. Tomáš Krejsa – Jaroslav Brůna, Pastviny, KTM
Celkové výsledky seriálu „Orlického poháru“:
1. Oldřich Rous – Petr Regnard, Lukavice, Suzuki, 38 bodů
2. František Kytar – Tadeáš Majvald, Kunčice, Husqvarna, 34 bodů
3. Martin Lorenc – Roman Šlezingr, Šedivec, KTM, 27 bodů

Přímo na závodišti byla slavnostně v „Dřeváku“ vyhodnocena celá motoskijöringové sezona. Cenami i krásnými poháry byli odměněni nejlepší jezdci v hodnocení Mistrovství ČR i v hodnocení „Orlického poháru“. Oceněni byli i další. Jako „skokan roku“ to byli Josef Švorc s Ondřejem Šlechtou, jako pořadatel roku pak pořadatelé z Horního Města a jako osobnost roku Josef Vašíček.
Nový pozměněný model MČR, který se poprvé použil v letošní sezóně, se osvědčil. Možnost startu jezdců s licencí „C“, získávání dalších bonusových bodů z kvalifikací i rozšíření jezdeckého pole o vložené závody přidalo motoskijöringu na atraktivitě. Kladně byl hodnocen i nový pořadatel z Martinic v Krkonoších. A tak se už můžeme jen těšit na další sezonu.
Další iČMN články

  • Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
  • Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"
  • Velká cena Velké Británie prostě uplavala

Články na MotoLife

  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024
  • Motorbike 3/2024
  • Motorbike 1-2/2024
  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2024

Příspěvky motorkářů

Euro Bike Fest
před 3 dny ve 23:43
EURO BIKE FEST 2024
MotoLife
před 3 dny ve 23:35
Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce, ale zranění nejsou vážná. Podle policie se nehoda stala na uzavřeném sportovním okruhu.
Všechny příspěvky ...