V motoskijöringu vedou Mňuk a Langer

vydáno 1. 2. 2013, text jv, foto rz

Po úspěšné premiéře MČR v motoskijöringu v jihočeské Želči zavítali jezdci na nejznámější motoskijöringovou trať do Klášterce nad Orlicí. O mistrovské body se přijelo utkat celkem 16 dvojic. Potěšitelný byl start několika úplně nových jezdců, kteří využili možnost startu s licencí C.

Pořadatelům se povedlo připravit delší i rychlejší trať, která byla navíc dostatečně přehledná pro zhruba 600 spokojených diváků. Diváci měli možnost vidět celkem 21 jízd. Už v první sérii kvalifikačních jízd MČR si nejlépe vedli favorizovaní domácí bratři Šrolerové i Mňuk s Langerem. Zahanbit se nenechali také Sládek s Čížkem i zkušený Kunc s Prossem. V podobném duchu probíhala i druhá série jízd. Konečně jednu z jízd dokázal vyhrát bojovně jedoucí Mohaut s tradičním lyžařem Hotovým. Divácky zajímavé byly i další dvě série jízd. A tak nejvíce bodů získali Mňuk s Langerem, kteří si tak mohli vybrat nejlepší pozici pro start finálové jízdy. Bez problémů postoupili i další favorité.
Určitě velkým překvapením byl výkon nováčků v MČR Plíhala s Koutským. Tito dva mladí jezdci z nedaleké Javornice u Rychnova nad Kněžnou dokázali díky dvěma třetím místům v kvalifikaci těsně proklouznout přímo do finálové jízdy. Naopak dosti kuriózně přišli o přímý postup Hock s Novákem. V sedmé kvalifikační jízdě vedli až do cíle s velkým náskokem, ale při průjezdu cílem se lyžař neudržel lana, průjezd se jim proto pochopitelně nepočítal a oba museli do finále „B“.
Ve finále „B“ o dvě postupová místa do finále nejdříve několik kol vedli Marek s Kašparem. Druhou polovinu finále ovládli Hock s Novákem. Když už se zdálo, že finále vyhrají, měli dvě kola před cílem drobnou kolizi. Ale nezdrželi se dlouho, předjeli je pouze Lux s Adamcem.
Hlavní finálová jízda byla skvělou přehlídkou jezdeckého umění našich nejlepších posádek. Při rychlých průjezdech jednotlivých posádek těsně vedle sebe se až tajil dech. Finále nakonec nejlépe zvládli Mňuk s Langerem, kteří vedli od startu až do cíle. Ale neměli to vůbec jednoduché, protože hlavně ke konci závodu je zle proháněli Sládek s Čížkem. Dramatický boj o třetí místo mezi domácími bratry Šrolery a Mohauptem s Hotovým skončil po cíli šestého okruhu ošklivým pádem lyžaře Hotového, který se naštěstí obešel bez zranění. Na stupně vítězů se tak dostali i domácí bratři.
Nenápadnou jízdou dojeli na čtvrté pozici (podobně jako v Želči) Švorc se Šlechtou na dvoudobé KTM. Vůbec se nenechali zahanbit nováčci Plíhal s Koutským. Ke konci závodu jezdili dokonce na čtvrtém místě. V cíli byli nakonec pátí, poslední dva okruhy absolvoval Stanislav Koutský na jedné lyži! Vůbec se tentokrát nedařilo dalším mladým jezdcům Kubíčkovi s Hovadem, kteří skončili už v prvním kole.
V Klášterci nad Orlicí měl premiéru Orlický pohár v motoskijöringu, které je určený pro začínající jezdce. Organizátory potěšila jezdecká účast, protože startovalo celkem 24 dvojic. Ve startovním poli byly dokonce dvě slečny z pořádajícího klubu Barbora Jurčanová a Barbora Dubnická. Orlický pohár se jel stejným systémem jako MČR a vyvrcholil finálovou jízdou na šest kol. Po vyrovnaném výkonu se mohli potěšit z premiérové výhry vítězové z kvalifikace Kylar s Majvaldem. O druhé a třetí místo bojovali bývalí účastníci MČR Vetešník a Rous. V těsném cílovém dojezdu byl nakonec lepší Zdeněk Vetešník. Pořadatelé připravují propojení Orlického poháru s některými závody (Letohrad, Dobřany).


Celkové výsledky vloženého závodu:
1. František Kytar – Tadeáš Majvald, Kunčice, Husqvarna, 7:13,39
2. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka, Dalečín, Honda, 7:20,08
3. Oldřich Rous – Petr Regnard, Lukavice, Suzuki, 7:20,60


Celkové výsledky závodu MČR na 10 kol:
1. Josef Mňuk – Filip Langer, Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto, Yamaha, 11:18,29
2. Josef Sládek – Petr Čížek, SMS motokrosu Pardubice, Honda, 11:21,33
3. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMS motokrosu Pardubice, Yamaha, 11:31,45
4. Josef Švorc – Ondřej Šlechta, AMK Dobřany v Orlických horách, KTM, 12:03,67
5. Michal Plíhal – Stanislav Koutský, SMS motokrosu Pardubice, Kawasaki, 11:22,52/9 kol
6. Jindřich Lux – Josef Adamec, BV Racing, KTM, 11:27,43/ 9 kol

Do čela seriálu se dostali klášterečtí vítězové Mňuk s Langerem se ziskem 41 bodů. Na jejich případě je vidět, jak je zajímavé nové bodování, kdy nejlepší tři jezdci z kvalifikace získávají další bonusové body. Mňuk s Langerem zatím vyhráli kvalifikaci v obou závodech a mají tak o šest bodů více než při dřívějším způsobu hodnocení. Na druhé pozici jsou bratři Šrolerové s 38 body a na třetí loňští mistři Sládek s Čížkem s 35 body.


Přečtěte si také

Motoskijöring zná nové mistry  22. 2. 2013  

Další iČMN články

  • Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
  • Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"
  • Velká cena Velké Británie prostě uplavala

Články na MotoLife

  • Motorbike 7-8/2024
  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
  • Motorbike 6/2024
  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024

Příspěvky motorkářů