Neporažený Marc Márquez

vydáno 4. 5. 2014, text hell, foto MotoGP.com

Jerez představil letošní seriál Moto GP poprvé v Evropě. Vzhledem k výsledkům předsezonního testování třídy Moto3 jsme s napětím čekali na to, jak se na této trati od prvního pátečního tréninku povede oběma našim zástupcům, Jakubu Kornfeilovi a Karlu Hanikovi. A vzhledem k předchozím závodům třídy MotoGP, zda zůstane Marc Márquez opět neporažený.

Na začátku sezony na této trati zajel v prvním testování Kornfeil druhý nejlepší čas a Hanika čtvrtý. V druhém pokračování byl Hanika třetí a Kornfeil čtvrtý. Ani jeden z nich na své testovací časy v kvalifikaci však nenavázal. Karel Hanika musel od pátku až do kvalifikace čelit technickým problémům s motorem. Do prvního volného tréninku dokonce ani nevyjel, v kvalifikaci objel jen několik kol a devětadvacátým místem zaznamenal nejhorší letošní výsledek. Pomyšlení na bodované příčky bylo jen v teoretické rovině. Jakubu Kornfeilovi se také nedařilo a zajel až jedenáctý čas. O jedno místo před ním skončil vítěz předchozího závodu, Romano Fenati. Pole position získal Hanikův týmový kolega, Australan Jack Miller a před druhým Italem Antonellim si vyjel náskok 0,615 sekundy. Ve třídě Moto3 jde většinou spíš o setiny, maximálně pár desetin sekundy, a tak se může stát, že jezdec, který skončil v jednom závodě v TOP5, najednou v dalším závodě bojuje o první dvacítku. Nebo naopak, vítěz z Argentiny, Romano Fenati startoval sice až z desátého místa na roštu a v cíli byl v Jerezu znovu první. O vítězství bojovala skoro do konce pěti až šestičlenná skupina, většinou včetně Kuby Kornfeila. Ten ale v rychlých pasážích tak trochu ztrácel a nakonec se musel spokojit s šestým místem. Na čele se vystřídali Vazquez, Miller, Fenati, Isaac Vinales a Rins. Karel Hanika se během prvních kol posunul na dvacáté místo, ale dál už byl postup obtížný, jezdci před ním se mu mezi tím vzdálili na rozdíl několika sekund. Nejlépe byl chvíli osmnáctý a v cíli pak devatenáctý a bez bodů. Fenati kromě druh��ho vítězství v řadě uhájil pro KTM opět neporazitelnost a připsal rakouské značce 50. vítězství v MS.

Kallio stylem Kvalifikace - start - cíl
Ani ve třídě Moto2 nezvítězil domácí jezdec. Pole position získal Fin Mika Kallio a neporazitelný byl i v závodě. S menšími odstupy jezdila celou dobu až do konce trojice Kallio, Aegerter, Folger, k němuž se ve druhé polovině závodu velmi pomalu přibližoval vedoucí jezdec seriálu Tito Rabat. Na pátou pozici se ještě dokázal přes Luise Saloma protáhnout Maverick Vinales.

Márquez počtvrté za sebou
V královské třídě MotoGP si Karel Abraham vyjel šestnáctý čas na startovním roštu, zkraje závodu však upadl a pak s velkou ztrátou pokračoval na dvaadvacáté pozici dál. Po pár kolech však zajel do boxů a nepokračoval.
V prvních kolech sváděl vítěz kvalifikace Marc Márquez vyrovnaný souboj s Valentinem Rossim, oba se několikrát vystřídali ve vedení, pak ale Márquez začal svým soupeřům každým kolem ujíždět a suverénně si jel pro další vítězství. Letos zatím neztratil jediný bod. Rossi se nejprve několik kol musel o druhé místo trochu obávat, útočil na něj totiž týmový kolega Jorge Lorenzo. Pak si Rossi vytvořil menší náskok a vypadalo to na jasné druhé místo. Atakoval ho však ještě v závěru Dani Pedrosa, který mezi tím předjel Lorenza a odsunul ho na čtvrté místo. Jorge Lorenzo tak své sedmadvacáté narozeniny neoslavil na stupních vítězů. Pedrosa už Rossiho nepředjel a musel se spokojit s bronzovou příčkou.

Rookies up na startu
V Jerezu odstartoval letošní ročník Red Bull Rookies Cupu. Ve startovním poli jsme po odchodu loňského vítěze Karla Haniky nešeho zástupce neztratili, účast si vybojoval třináctiletý Martin Gbelec. V úvodních závodech však nebodoval, v kvalifikaci byl osmnáctý první závod nedokončil a ve druhém byl devatenáctý. V úvodním závodě zvítězil Japonec Mihara, ve druhém Španěl Mir, který je v součtu čtvrtého a prvního místa v průběžném vedení.

Moto GP
Jerez (E)

Moto3:
1. Fenati (I, KTM), 2. Márquez (E), 3. Rins (E, oba Honda), 4. Miller (AUS), 5. I. Vinales (E), 6. Kornfeil (všichni KTM)
Průběžně: 1. Miller 79, 2. 3. Fenati 74, 3. Vazquez 62, 4. Rins 51, 5. A. Márquez (E, Honda) 49, 6. Kornfeil 31… 17. Hanika (KTM) 8

Moto2: 1. Kallio (FIN, Kalex), 2. Aegerter (CH, Suter), 3. Folger (D), 4. Rabat (E), 5. M. Vinales (E), 6. Salom (E, všichni Kalex)
Průběžně: 1. Rabat 83, 2. Kallio 67 3, 338, 3. M. Vinales 49, 4. Aegerter 49, 5. Corsi (Forward KLX) 33, 6. Lüthi (CH, Suter) 32

MotoGP: 1. M. Márquez (E, Honda), 2. Rossi (I, oba Yamaha), 3. Pedrosa (E, Honda), 4. Lorenzo (E), 5. Dovizioso (I, Ducati), 6. Bautista (E, Honda)
Průběžně: 1. M. Márquez 100, 2. Pedrosa 72, 3. Rossi 61, 4. Dovizioso 45, 5. Lorenzo 35, 6. Bradl (D, Honda) 30… 17. Abraham (Honda) 8