Devátá německá GP pro Márqueze, opět skvělý Kornfeil, Bou vyhrál i s pětkama

vydáno 16. 7. 2018, text Petr Hájek, foto Honda, Prüstel GP

Tento víkend nebyl tak nabitý vrcholnými událostmi, nepočítáme-li fimále fotbalového MS, ale GP Německa kousek od našich hranic se mimořádně povedla.

Marc Márquez měl Sachsenring předplacený, příště se pojede na Nürburgringu
Za Márquezem Rossi, Lorenzova smůla

Marc Márquez vyhrál poprvé na Sachsenringu v roce 2009 na Derbi 125 a od té doby zde vyhrál pokaždé – letos podeváté v řadě. A pokaždé z pole position. Sachsenring je prostě jeho. Prvních 12 kol ovšem vodil jezdecké pole Jorge Lorenzo a zdálo se, že letos vyhraje potřetí. Leč ojela se mu zadní guma, rozhodilo mu to nastavení a předjelo ho pět lidí. Skvěle si vedl veterán Rossi a druhým místem dosáhl nejlepšího letošního výsledku. Hned za ním dojel týmový kolega Vinales a výborné páté místo vybojoval Bautista. Dovizioso na sedmém místě byl až čtvrtým ducatistou v cíli, když ho předčil i Petrucci. Abraham dojel s minutovou ztrátou osmnáctý.

Jihoafričan po 38 letech
Třídu Moto2 vyhrál Brad Binder a je to první vítěz GP ve střední třídě z Jižní Afriky od Korka Ballingtona, který vyhrál v roce 1980 na Nürburgringu. Na Bindera nestačil ani Joan Mir, ani Rossiho poloviční bratr Luca Marini, který poprvé vystoupal na stupně vítězů. Brzy po startu spadl Pasini a vedoucí jezdec MS Bagnaia byl vytlačen z tratě a dojel vzadu. Čtvrtý v cíli Oliveira se mu bodově přiblížil.

Kubajz zase ukázal, že je výborný pilot
Další spanilá jízda Jakuba Kornfeila

Čtvrtlitry vyhrál z pole position Jorge Martín, ale musel hodně bojovat, protože nejen druhý Bezzecchi, ale i další jeli urputně a Martín jim ujel až v posledních kolech. Skvěle si opět vedl Jakub Kornfeil, kterému se nedařilo v kvalifikaci a startoval z 21. místa, měl ale dobře připravenou motorku a vypracoval se až na sedmé místo v cíli, pouhou sekundu za Bezzecchim. Sedmý je i celkově.

Velká cena Německa, Sachsenring
Moto3: 1. Martín (E, Honda), 2. Bezzecchi (I, KTM), 3. McPhee (GB, KTM), …7. Kornfeil (KTM)
Celkově: 1. Martín 130, 2. Bezzecchi 123, 3. Canet (E, Honda) 92, … 7. Kornfeil 61.
Moto2: 1. Binder (ZA, KTM), 2. Mir (E, Kalex), 3. Marini (I, Kalex)
Celkově: 1. Bagnaia (I, Kalex) 148, 2. Oliveira (P, KTM) 141, 3. Á. Márquez (E, Kalex) 113
MotoGP: 1. M. Márquez (E, Honda), 2. Rossi (I, Yamaha), 3. M. Viňales (E, Yamaha)
Celkově: 1. M. Márquez 165, 2. Rossi 119, 3. M. Viňales 109,...23. Abraham 4.

Salač třetí v Rookies
Na Sachsenringu se jely dva závody Red Bull Rookies Cupu, kde válí Filip Salač. V sobotu dojel těsně čtvrtý, celý závodse pral o bednu, v neděli se na ni už dostal. O vítězství se podělili turečtí bratři Öncu, kteří také vedou tabulku před Salačem. V Brně se letos při GP Rookies nejedou, takže Filip si bude moct v klidu vyzkoušet třídu Moto3.

Ani Toni Bou nedokázal ve Francii pokořit všechny překážky
Bou schytal tři pětky a vyhrál

Ve francouzském Auronu se jela šestá soutěž trialového mistrovství světa a počtvrté letos vyhrál obhájce titulu Španěl Toni Bou, přestože tři sekce vůbec neprojel. Pořadatelé prostě postavili až příliš těžkou trať… Bou vyhrál před svými krajany Fajardem, Bustem, Ragou a Japoncem Fujinamim. Bou (Montesa) vede světový šampionát o 13 bodů před Fajardem a o 19 před Bustem (oba Gas Gas). Fujinami na sedmém místě je nejlepší nešpanělský jezdec.

Bude Francouz Musquin americkým mistrem?
V americkém motokrosovém šampionátu měl pech vedoucí jezdec Eli Tomac (Kawasaki), když první závod v Buchananu nedojel pro poruchu, přestože skoro celý závod vedl, ve druhém spadl, opravoval a dojel devátý. Vedení v tabulce se ujal Francouz Marvin Musquin (KTM), který dojel nejprve po pádu v první zatáčce druhý a druhý závod vyhrál. Musquin vede o tři body před Tomacem.