Africa Twin bude!

vydáno 12. 5. 2015, text Jan Rameš, Honda, foto Honda

Dnes v dopoledních hodinách Honda oficiálně potvrdila, že letos představí nástupce legendy mezi cestovními endury. Pro dobrodruhy zpráva, na kterou čekali dlouhých 12 let!

Všechno k tomu vlastně směřovalo. Na podzim Honda ukázala koncept True Adventure a vzhledem k „hotovosti“ motorky se dalo usuzovat, že se čeká jen na přijetí veřejností. Anebo ani to ne, spíš že se má veřejnost namlsat a pěkně připravit. K tomu pomohla také pěkná videa, která si zde můžete pěkně připomenout – to poslední bylo zveřejněno také dnes.
Co o nové Africe Honda prozradila? Upřímně, skoro nic. Ačkoli leccos by mohl napovědět název, který už je daný: CRF1000L Africa Twin. Litr, řadový dvouválec a skutečné enduro, žádné novodobé Varadero. Ostatně adventure tourerů má Honda v nabídce víc než dost, celou řadu X. V tiskové zprávě, kterou pro ty, kdo se rádi rochní v marketingových výrazech (přikládáme v původním znění bez titulků), se skloňuje návrat na Dakar a že nová Africa zůstává věrná všem atributům a schopnostem původních modelů, což zní jednoznačně slibně. Poněkud šokující je informace, že CRF bude možné vybavit i dvouspojkovým automatem DCT, to si upřímně na motorce téhle kategorie nedokážeme představit, nicméně Honda již mnohokrát dokázala, že ví, co dělá, a tohle décétéčko má být schopné offroadového fungování. Tak uvidíme. A snad uvidíme ještě v tomto roce, prodávat by se nová Africa měla začít prý již letos!



Tisková zpráva:
Africa Twin je zpět! Model CRF1000L Africa Twin potvrzen pro rok 2015.
---
Honda s potěšením oznamuje návrat jedné z nejoslavovanějších ikon ve světě motorsportu – modelu Africa Twin. Honda již jasně naznačila své záměry a směr vývoje v listopadu 2014, kdy odhalila svůj prototyp True Adventure na motocyklové výstavě EICMA. Nyní Honda s konečnou platností potvrzuje, že u evropských prodejců se do konce roku 2015 ukáže zcela nový model CRF1000L Africa Twin.
Některé motocykly dokáží dokonale zhmotnit vše, co si představujeme pod pojmem dobrodružství. Jedním z takových strojů je i původní model XRV650 Africa Twin – jenž se poprvé představil v roce 1988 v závodu Paříž-Dakar*. Schopnosti tohoto stroje vydat se prakticky kamkoli v kombinaci s jeho robustní a pevnou konstrukcí, snadnou ovladatelností, agilitou a pohodlím i na dlouhých cestách z něj učinily dokonalého partnera na výpravách do neznáma. A současně to napomohlo k bližšímu určení motocyklového segmentu, jenž se nyní celosvětově řadí mezi nejvýznamnější. Nový stroj Africa Twin zůstává věrný všem atributům a schopnostem modelu XRV650 i jeho následníka XRV750, a navíc přidává výhody všeho, co se Honda za poslední dekádu naučila na silnicích i v terénu, včetně návratu jezdců týmu Team HRC na Dakar v roce 2013**.
Africa Twin jako vůbec první zástupce v této kategorii představuje novou verzi dvouspojkové převodovky Honda DCT (Dual Clutch Transmission, výbava na přání)***, kterou Honda ve světě motocyklů nabízí jako jediná. Nejnovější varianta DCT byla vyvinuta a nastavena speciálně s ohledem na mimořádné jízdní schopnosti v terénu, které jsou s každým strojem Africa Twin neodmyslitelně spjaty.
Zcela nová Honda CRF1000L Africa Twin je připravena zcela přepsat očekávání v otázkách schopností velkoobsahových motocyklů pro dobrodruhy, na silnicích i v terénu, a otevírá tak úplně novou kapitolu v bohaté historii víceúčelových motocyklů Honda připravených na skutečná dobrodružství.

Poznámky
* Model NXR750V, nefalšovaný závodní stroj HRC, na konci 80. let minulého století ve vyčerpávajícím závodu Paříž-Dakar čelil náročné konkurenci, nicméně dokázal zvítězit v letech 1986 a 1987 (Cyril Neveu), v roce 1988 (Edi Orioli) a nakonec v roce 1989 (Gilles Lalay). Na znamení pocty těmto úspěchům pak HRC v letech 1988–1989 vyráběla homologovanou verzi XRV650 Africa Twin, čímž položila základ ke vzniku dnes již legendárního stroje.
Koncem roku 1989 se představila Honda XRV750 Africa Twin a rychle si vydobyla pozici srovnávacího měřítka mezi cestovními stroji do nepříznivých podmínek. Nabídla šestiventilový vodou chlazený motor V2 o objemu 742 cm3 (o výkonu 45 kW a točivém momentu 62,7 Nm), zavěšení kol s dlouhým zdvihem, velkou palivovou nádrž, řetězový pohon zadního kola, 21" přední kolo (volba širších pneumatik do terénu) a dvojité přední kotoučové brzdy. Model, jenž prodělal dvojí modernizaci a zůstal ve výrobě až do roku 2003, je i dnes široce vyhledáván, přičemž zachovalé kusy dosahují vysoce nadprůměrných cen.
** Po přestávce trvající 24 let se Honda v roce 2013 vrátila na Dakar s týmem HRC. Pro uvedený ročník závodu (nyní pořádaného v Jižní Americe) byl vyvinut motocykl CRF450 RALLY vycházející z enduro varianty jednoválcové Hondy CRF450X; do závodu za tým nastoupili tři jezdci; tým HRC splnil svůj hlavní cíl, jímž bylo dojet se všemi stroji až do cíle závodu.
V roce 2014 se tým HRC představil se zcela novým strojem CRF450 RALLY a sestavou pěti závodních jezdců. Španěl Joan Barreda dosáhl v tomto závodu celkem pěti etapových vítězství.
V roce 2015 se tým HRC ještě více přiblížil k nejvyššímu cíli, když Paolo Goncalves z Portugalska v Buenos Aires dojel druhý za vítězem. Tým HRC zaznamenal nejvyšší počet etapových vítězství, přičemž Joan Barreda v prvním týdnu náročné rallye vystupoval v roli nezlomného leadera, když pro svůj tým na Dakaru 2015 ukořistil více etapových vítězství než jakýkoli konkurenční jezdec v tomto závodu. Laia Sanz, která dojela na devátém místě, překonala všechny své osobní cíle a vstoupila do dějin jako jezdkyně s nejlepším umístěním mezi ženami v historii dakarského závodu.
Další informace o týmu HRC najdete na stránkách www.rally.hondaracingcorporation.com
*** Honda od premiéry v roce 2010 prodala v Evropě přes 35 000 strojů s převodovkou DCT; v roce 2015 dala převodovce DCT (namísto standardnímu manuálnímu řazení) přednost většina zájemců (53 % z celkového počtu – týká se modelů VFR1200X Crosstourer, VFR1200F, NC750X a NC750S, kde se DCT nabízí jako volitelná výbava). Model Africa Twin se volitelně nabízí s novou verzí převodovky DCT se specifickými schopnostmi pro jízdu v terénu.





Přečtěte si také

Video: Honda True Adventure 2. díl  20. 12. 2014  
Video: Honda True Adventure  12. 11. 2014  
EICMA Honda: Dva prototypy  5. 11. 2014  
První pořádné video s Africou Twin 2016!  23. 7. 2015  

Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Drnovy testy z pravěku - Yamaha FZS 600 S Fazer
  • Drnovy testy z pravěku - Honda CBR 600 F
  • (Ne)poznané zaujímavosti Ducati - MONSTER, STREETFIGHTER, HYPERMOTARD & DIAVEL
  • Motorbike 7-8/2021
  • Zabudnuté tímy MotoGP – Team Luis d'Antin MotoGP

Příspěvky motorkářů

Miluju motorky
před týdnem ve 23:05
Druhý diel z edície - Drnovy testy z pravěku, dnes Yamaha FZS 600 S Fazer!

"Vzali šestku motor z Thunder Cata, kolem svařili rám z ocelových trubek, a kolik to udělalo parády..."

#serimotostories #milujumotorky
Časopis Motorbike
před týdnem v 16:21
MOTORBIKE 7-8/2021
Léto budiž pochváleno a s ním i prázdniny, dovolené, no prostě relax . Abyste se, třeba večer nebo když bude pršet, v době volna nenudili, je tu pro vás prázdninové vydání časopisu Motorbike. A protože jde o letní dvojčíslo, připravili jsme vydání rozšířené, tedy bezmála 150 stran! . Co na nich najdete? Především testy 16 motocyklů a skútrů , od superbiků přes nakedy po klasiku, od městských přibližovadel po cestovní endura. A samozřejmě i spoustu dalšího...
www.motolife.cz/.../motorbike-7-2021-motorbike-45c2
Miluju motorky
20. července v 14:34
Yamaha Motors oznamuje cíl celkové neutrality uhlíku do roku 2050!

Po přezkoumání plánu, který byl původně formulován v roce 2018, nyní japonský výrobce doufá, že do roku 2050 dosáhne úplné uhlíkové neutrality ve všech svých obchodních praktikách.

Znamená to, že jsou na cestě nové motocykly Yamaha? Jedním slovem ano. Japonský gigant konkrétně říká, že budou navrhovat nové formy mobility jedinečné pro Yamaha Motors.

Zdroje: https://www.rideapart.com/, https://www.rideapart.com/news/

#serimotostories #milujumotorky
Miluju motorky
19. července v 10:51
Společnost WMC ukazuje své plány pro běžný provoz na koncepčních výkresech!

Nové náčrty společnosti ukazují aerodynamický potenciál použitelný i pro běžný provoz. O plánech White Motorcycle Concepts se svým radikálním elektrickým WMC250EV jsme již informovali. Nyní nám firma poskytla pohled na designové náčrtky určené k ilustraci toho, jak by mohly být navrženy silniční stroje kolem jejího kanálu „V-Air“.

Zdroje: https://www.cycleworld.com

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...