Skútrocykl

vydáno 16. 12. 2014, text Jan Rameš, foto David M. Bodlák

V ČMN 25, které vyšly 11. prosince, jsme přinesli test letošní Hondy Integra, která přichází s mnoha drobnými vylepšeními. Ovšem Integra není prvním a jediným strojem, který v sobě spojuje vlastnosti motocyklu a skútru.

Kombinace praktičnosti a městského naturelu skútru s pevností podvozku a výkonu motoru jako na běžném motocyklu nedává spát konstruktérům (no, možná spíš "product managerům") po celém světě. Aprilia již nějakých sedm let nabízí model Mana 850, což je sice na první pohled nahatý motocykl, ovšem místo nádrže má praktický úložný prostor a jako pohon slouží 75koňová V2 s variátorem. Ten můžete používat jak v plně automatickém módu, kdy je změna převodu klasicky variátorovsky plynulá, anebo čudlíčky na řídítku vybírat ze sedmi pevných převodových poměrů. Časem přibyla i praktická varianta s polokapotáží.

Aprilia 850 Mana
Aprilia 850 Mana GT
Gilera GP 800


Model SRV 850, rovněž od Aprilie (dříve prodávaný pod názvem Gilera GP 800), je potom naopak vlastně skútr s identickým motorem, jenž navíc funguje bez možnosti volby rychlostí. Jenže stejně jako na Maně je tady klasická motorková zadní kyvka a sekundární převod řetězem, a svým charakterem má k motocyklu opravdu velmi blízko.

Aprilia SRV 850


Zajímavým počinem svého času byla Yuki V3. Od Číňanů to byl velmi inovátorský počin, skútrová technika v zakrytovaném motocyklu cruiserového charakteru. S podobnou filozofií, byť nešlo o cruiser, nýbrž o sportovního naháče, vznikla v roce 2000 i Gilera DNA.

Yuki V3
Gilera DNA
Honda CTX700


Největším hráčem na poli „skútrocyklů“ je však pořád Honda. Ta v roce 2006 přišla s naprosto šokujícím strojem, nazvaným DN-01. Sedmnáctipalcová kola a pevný podvozek ukazovaly na naháče, nízké sedlo a posaz na cruiser či skútr, k pohonu sloužil dvouválec z Transalpa, vybavený automatickou hydraulickou (! ) převodovkou s možností manuálního řazení, a celé to bylo zabaleno do velmi avantgardně tvarovaných plastů. Příchod řady NC před dvěma lety, z jejíž líhně pochází i Integra, potom ukázal, že to Honda s prolínáním kategorií myslí vážně. Motorky jsou vybaveny automatickými převodovkami a úložným prostorem místo nádrže, sesterský model CTX700 potom svým charakterem velmi připomíná DN-01.

Honda DN-01


Přečtěte si také

Co je nového v ČMN 25/2014  12. 12. 2014  

Další články z archivu

 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>Nejmenší z&nbsp;rodu
 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>2 x&nbsp;Fun
 • <span style="color: red">ČMN 2007: </span>Spaghetti Western

Články na MotoLife

 • Šeri - HJC RPHA 11 s vlastným dizajnom
 • Novinka 2021 - Honda CRF1100L Africa Twin
 • Motorbike 10/2020
 • Šeri testuje - Triumph Bonneville T120
 • Novinka 2021 - Honda CBR650R

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Moto.cz
před 2 dny v 10:11
Jonathan Rea se pošesté v řadě stal mistrem světa superbiků!
Jaroslav Šíma
před 3 dny ve 12:11
Pozvánka na expozici Jardy Šímy - Motocykly s vůní dálek v Muzeu motocyklů značky JAWA - Rabakov
Moto.cz
před 5 dny ve 20:44
Tovární jezdec Yamahy Valentino Rossi se tento víkend nezúčastní Velké ceny Aragonie, jelikož má potvrzený test na COVID-19
Motocyklová asociace ČR
před 5 dny v 15:46
Jak hodnotíme novou kampaň pojišťoven? Každý takový počin je chvályhodný, a pokud vzbudí pozornost i na pár vteřin, je to dobře.

K tomuto videu sedí nedávná situace, kdy mladá řidička špatně najela na dálnici, tak se otočila a protisměrem se vracela zpět, kde na ni vyjela. Pokud tohle někdo pouští do provozu bez mozku, je na vině předně policie a úřady s autoškolami. Takoví lidé totiž nemají na silnici co dělat!
Všechny příspěvky ...