Anglicko-technický slovníček II.

vydáno 12. 7. 2012, text Jan Rameš, foto ČMN

Rozumíte anglickým výrazům, které se používají pro jízdu samotnou?

Apex
Tohle je odborný termín, nikoli přímo anglické slovo, ačkoli v angličtině se s ním také setkáte nepoměrně častěji než u nás. Znamená to vrchol zatáčky.

Burn-out
Sofistikovaný výraz pro prachobyčejného spaloucha.

Feedback
Zpětná vazba.

Gas
Plyn.

Grip
Přilnavost, adheze.

Highsider
Náš kolega Mišák tomuhle jevu říká Gagarin. „Hájsoše“ dostanete, když v náklonu dáte hodně plynu, čímž utrhnete zadní kolo do smyku a tím dojde k roztažení zadního tlumiče. Potom když se kolo buď samo chytne, nebo vy intuitivně (a nebezpečně) zaklapnete plyn, pneumatika získá naráz ztracenou adhezi a vy odstředivou silou doslova zatlačíte přes zadní tlumič celou motorku proti tomu kolu. Naplno stlačenou pružinu nedokáže zkrotit ani sebeutaženější odskok na tlumiči, takže ta se prudce roztáhne a vzhledem ke kulatému profilu pneumatik to potom jde cestou nejmenšího odporu, tedy motorku i s vámi to překopne na druhou stranu, než jste byli původně nakloněni. Highsider ale kolikrát nezpůsobí ani tolik zadní tlumič, jako fakt, že jste se smykem zadního kola dostali nadměrně do křížku s původně zamýšlenou trajektorií a prostě máte motorku napříč cesty, což vás zákonitě přehodí. Následuje nepříjemný a nebezpečný pád z velké výšky.

Chattering
„Drkotání“ či spíše odskakování jednoho z kol. Hodně (ne)oblíbený výraz mezi závodníky. Při opravdu tvrdém okruhovém ježdění dochází v určitých mezních situacích k rozvibrování kolikrát celého stroje, nejčastěji se však řeší drkotání předního kola při prudkém brždění.

Powerslide
Slajdovat znamená klouzat se, smykovat (slider je tedy „kluzák“), a powerslidem je míněn akcelerační prokluz zadního kola. Takové to naložení motoru na výjezdu ze zatáčky, že vám zadek jde bokem a zůstává po vás černá čára. Pro brzdný slide se častěji používá výraz drift.

Stoppie
Jízda po předním kole – prudkým bržděním se přesune váha dopředu a dojde k nadzvednutí zadního kola, hlavně u sportovních motocyklů s krátkým rozvorem. Důkaz jezdecké zručnosti, ale i nechtěný jev při krizovém brždění.

Stuntriding
Kaskadérské ježdění.

Tankslapper
„Bouchání řídítky o nádrž.“ Věc známá ze supersportů bez tlumiče řízení – na výjezdu ze zatáčky se vám vlivem odlehčení předního kola a ťuknutí o asfalt mohou zničehonic rozkmitat řídítka tak, že jdou z dorazu do dorazu.

Wheelie
Jízda po zadním kole. Okamžitá akcelerace je taková, že pro motorku je snazší se „vyšplhat“ po sekundárním převodu vzhůru než jet dopředu – zadní kolo má jakoby tendenci podbíhat to přední. Opět může být jak důkazem umění řidiče, tak nezvládnutí výkonu stroje. Specifickým druhem je tzv. powerwheelie, kdy výkonný motocykl zvedá přední kolo pár centimetrů či decimetrů nad zem na výjezdu ze zatáčky.Přečtěte si také

Anglicko-technický slovníček I.  12. 7. 2012  

Další iČMN články

  • <span style="color: red">Z ARCHIVU ČMN 2007: </span> Když dva dělají totéž
  • <span style="color: red">Z ARCHIVU ČMN 2007: </span> Motokrosová škola ČMN
  • Video: Pekelný stroj NLG

Články na MotoLife

  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
  • Motorbike 6/2024
  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024
  • Motorbike 3/2024

Příspěvky motorkářů