Tipy s GoPro kamerou

vydáno 25. 6. 2015, text Jan Vavřík, GoPro, foto Ivo Helikar a Jan Altner

GoPro kamera bývá nedílnou součástí výbavy nejednoho motocyklového nadšence. Ale například u milovníků rychlých "silnic" dochází občas k nečekaným nehodám, jelikož se díky dosaženým rychlostem dostávají na hranici extrémních podmínek, zejména co se odporu vzduchu týče.

Na druhou stranu při nedělní projížďce na cruiseru pohodovým tempem si můžete vyhrát s úhly záběru a své GoPro připevnit téměř kamkoliv. Projděme si tedy nejčastější druhy úchytů a jejich správné použití na motorce v praxi.Lepítka (Curved and Flat adhesive stickers)

Lepítka GoPro využívají technologie 3M lepidla, pokud jsou tedy správně použita, vydrží i s kamerou na helmě do rychlosti cca 180–200 km/h. Při uchycení kamery na helmu dochází v praxi k největšímu odporu vzduchu, proto jej nedoporučujeme, pokud vaše cestovní rychlost překračuje 200 km/h. Důležité je dodržet několik zásad při použití tohoto systému uchycení:


-maximalizovat dotykovou plochu lepítka vůči povrchu vaší helmy (zakřivené lepítko)

-nalepovat na odmaštěný povrch v pokojové teplotě kolem 20 C°

-nechat „uchytit“ lepítko min. 60 min a v ideálním případě 24 hodin, takové lepítko je schopno vydržet i několik let


Objímka velká a malá (Roll Bar/Handle Bar)

Často využívaný úchyt pro GoPro kameru. Dva typy kruhových objímek, které se liší pouze velikostí, tzn. jak velký průměr jsou schopny „obejmout“.

Používají se na řídítka, rámy a vidlice. Nabízejí jistotu i ve velkých rychlostech. Michal „INDY“ Dokoupil používá tuto variantu i při závodech, kdy upevní své GoPro na přední vidlici, nebo na řídítka, kde je kamera schována za předním plexi. Jedná se o nejbezpečnější uchycení kamery. Kameru díky přidaným kloubkům vytočíte do požadovaného úhlu a vše řádně dotáhnete křížovým šroubovákem.


Prsák (Chest Harness mount)

Prsák umožňuje přichycení GoPro kamery na vaše tělo a téměř o něm nevíte. Pocitově je nejblíž malému batohu. Kamera se při tomto typu uchycení nachází na vašem hrudníku, je tedy podstatné ji správně vytočit, aby jste nenatáčeli jen víko od nádrže. Nejlepší řešení pro ty, kteří úplně neleží na motorce (pro ty prsák není) je kameru připevnit vzhůru nohama, otočit v nastavení kamery obraz a určit si úhel sklonu kamery vůči pozici těla na motorce tak, aby záběr směřoval na řídítka a cestu před vámi. Při správném nastavení se dočkáte vševypovídajícího záběru, kde je vidět jak vaše práce s motorkou, tak ubíhající cesta i to, jak zběsile se ručička tachometru zvedá k výšinám.


Přísavka (Suction Cup)

Přísavka umožňuje připevnit GoPro na jakýkoliv hladký povrch, zejména skleněné a lakované plochy. Těch na motocyklu mnoho není, ale určité typy motorek tuto možnost nabízejí. Pokud máte rovné přední plexi nebo rovnou lakovanou plochu na motorce, přitiskněte přísavku a dvěma pohyby vytlačíte všechen vzduch pod ní, díky tomu vznikne podtlak, který přísavku udrží v tlaku odpovídajícímu 300 kg hmotnosti.


Obecně platí, že selský rozum v��tězí, a nejinak je tomu i při používání GoPro kamery. Každý stroj je v detailech jiný a každá cesta jinak trnitá. Pokud jezdíte pro adrenalin a pocit z rychlosti, dbejte na bezpečnost uchycení kamery. Pokud jezdíte víkendové vyjížďky, vaše možnosti uchycení kamery jsou téměř bezmezné. U jízdy na motorce, ale také na kole platí, že nejméně roztřesených záběrů dosáhnete při uchycení na těle. To funguje jako hromosvod všech nárazů a drncání. Pokud budete kameru připevňovat na motocykl, dostanete plynulé a neroztřesené záběry jen na silnici. Pokud vyjedete se svojí kroskou do terénu, nebývají řídítka šťastnou volbou.


Za GoPro team přeji mnoho šťastných kilometrů a skvělých fotek a videií.Další iČMN články

  • <span style="color: red">Z ARCHIVU ČMN 2007: </span> Když dva dělají totéž
  • <span style="color: red">Z ARCHIVU ČMN 2007: </span> Motokrosová škola ČMN
  • Video: Pekelný stroj NLG

Články na MotoLife

  • Motorbike 4/2024
  • Motorbike 3/2024
  • Motorbike 1-2/2024
  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2024
  • Motorbike 12/2023

Příspěvky motorkářů

Moto.cz
14. února
Silniční závody motocyklů v Československu v roce 1957 - Kompletní výsledky a popis sezóny na webu 🥰 ❤️ 🏍
MotoRoute
2. února
MotoRoute 1/2024 - vychází 7. února 👈
Všechny příspěvky ...