Sportovní víkend v rychlém přehledu (29. – 30. července)

vydáno 1. 8. 2017, text Dominika Nováková, foto Ondřej Horálek, Red Bull Romaniacs, archiv bratrů Čermáků, JD 191 KTM Racing, EWC, Pavla Hašková

Bylo obrovské horko, ale to se nedalo nic dělat, stejně se závodilo. U nás byl největší akcí Rock’N’Ride – festival freestyle motokrosu spojený se závody v enduru a dokonce superenduru pod širým nebem. V Rumunsku se závodilo v extrémním enduru, a to i s českou účastí. Čeští motokrosoví junioři se jeli ochladit trochu víc na sever do Estonska na MS juniorů. Bratři Čermákové byli úspěšní v dalším závodě mistrovství světa sajdkárkrosu��

ROCK'N'RIDE

Benešov u Prahy

Od pátku do neděle se kousek od Benešova uskutečnila oživená akce ROCK'N'RIDE. Do areálu Kavčák přilákala kolem 2,5 tisíce návštěvníků. Po tři dny probíhaly večírky za živé hudby a přes den se řádilo na motorkách. Program vyplnil freestyle motokros a závody endura. V disciplíně Best Whip a Best Trick vyhrál Filip Podmol. Premiéru mělo také "SuperEnduro" pod širým nebem. V Česku se něco takového jelo vůbec poprvé. Vítězem se stal Jan Charvát, druhý byl Martin Kulhánek, třetí Jan Vašta. Vyzkoušet si trať na vlastní kůži se svým strojem bylo jedním z velkých lákadel. Využilo toho několik desítek lidí. „Chceme z ROCK'N'RIDE udělat jednu z největších motoristických akcí v České republice, a to s mezinárodním přesahem. Potvrdili jsme si, že to možné je. V příštím roce v areálu KBS UAMK budeme ještě silnější,“ dodal Martin Koreň.

RnR SuperEnduro: 1. Charvát, 2. Kulhánek, 3. Vašta, 4. Jankovský; Memoriál Jaroslava Kuklíka: 1. Kuklík, 2. Kulhánek, 3. Klimeš; Open: 1. Žalud, 2. Šrytr, 3. Andrýsek; Veteráni: 1. Budín, 2. Feďko, 3. Polodna; Ženy: 1. Škobsinová, 2. Fučíková, 3. Míšková; Freestyle motokros, Best Trick: Filip Podmol; Best Whip: Filip Podmol.

Red Bull Romaniacs

Rumunsko

V Rumunsku se zase po roce konal závod extrémního endura Red Bull Romaniacs, podruhé za sebou ho vyhrál Angličan Graham Jarvis. Celý program začal už prologem ve městě. Nejlépe se s ním popral Alfredo Goméz, Jarvis byl v prologu čtvrtý. Závody ale byly jeho. Jarvis vedl od prvního dne. Čech David Cyprián dojel na desátém místě.

Celkově: 1. Jarvis (GB, Husqvarna), 2. Roman (E, KTM), 3. Bolton (GB, KTM), 4. Lettenbichler (D, KTM), 5. Teasdale (ZA, KTM), 6. Bolt (GB, Husqvarna), 10. Cyprián (KTM).

MS MX juniorů

Tartu, Estonsko

V Estonsku se poslední červencový víkend jelo mistrovství světa motokrosu juniorů. Do hlavních závodů se kvalifikovalo i sedm českých jezdců. Závody v Estonsku zahájili mladí závodníci v kategorii 125 cm3, mezi nimiž závodil i Petr Polák, pravidelný účastník mistrovství Evropy. V první jízdě dokončil závod jako 15., ve druhé dojel dokonce na 14. pozici, celkově z toho bylo 15. místo na MS. Závod vyhrál Ital Gianluca Facchetti. V kategorii mladších jezdců 85 cm3 jsme měli dokonce čtyři české zástupce, bohužel ani jednomu z nich se nepodařilo dostat se do nejlepší dvacítky. Nejlepší výsledek se povedl Radkovi Větrovskému ve druhém závodě, kde byl jednadvacátý. První rozjížďku bohužel nedojel. Vyhrál Eddie Wade z Anglie. A v kategorii 65 cm3 nejlépe zajel Julius Mikula, připsal si 19. místo, vyhrál Ivano Van Erp z Holandska. Naše družstvo v hodnocení národů skončilo na 9. pozici, loni byla naše výprava čtvrtá.

Třída 65 cm3: 1. Van Erp (NL), 2. Sorensen (DK, oba KTM), 3. Minear (J, Suzuki), 4. Chwalik (PL, KTM), 5. Mansikkamaki (FIN, Honda), 6. Alsop (AUS, Suzuki)…19. Mikula (KTM), 24. Janout (KTM); Třída 85 cm3: 1. Wade (GB,, 2. Nilsson (S), 3. Karssemakers (NL, všichni Husqvarna), 4. Miot (F, Yamaha), 5. Palsson (S), 6. Smith (DK, oba KTM); Třída 125 cm3: 1. Facchetti (I), 2. Haarup (DK, oba Husqvarna), 3. Horgmo (N), 4. Strubhart (F), 5. Hofer (A), 6. Puccinelli (I, všichni KTM)…15. Polák (KTM).

Osmihodinovka

Suzuka, Japonsko

Osmihodinovkou v Suzuce skončil šampionát vytrvalostních okruhových závodů World Endurance. V jubilejním čtyřicátém ročníku závodu v Japonsku bojovaly o titul tři týmy. YART Yamaha, GMT94 Yamaha a Suzuki Endurance Racing Team. Závod už třetí rok po sobě vyhrál tovární tým Yamaha Factory Racing Team, mistry světa se ale stali jezdci GMT94 Yamaha. Titul získali potřetí po vítězstvích v letech 2004 a 2014. Česká stáj EKO IVRacing BMW CSEU dokončila závod v Japonsku na 47. místě, celkově jsou jednatřicátí.

Závod: 1. Yamaha Factory Racing, 2. Kawasaki Team Green, 3. F.C.C. TSR Honda, 4. MuSASHi RT HARC-PRO, 5. YART Yamaha, 6. Honda DReam Team… 47. EKO IVRacing BMW CSEU; Celkově: 1. GMT94 Yamaha, 2. Suzuki Endurance Racing Team, 3. YART Yamaha, 4. Team SRC Kawasaki, 5. Maco Racing Team, 6. F.C.C. TSR Honda… 31. EKO IVRacing BMW CSEU.

MČR a ME miniracing

Most

Autodrom Most má za sebou premiéru závodů národního i evropského šampionátu minibiků. První ročník se vydařil i přesto, že se nezúčastnilo moc zahraničních jezdců. Tím větší šanci měly domácí naděje. V jednotlivých kategoriích se tak radovali z pódiových umístění Tomáš Zdařil, Petr Trsek, Ondřej Honzák či Jonáš Kocourek. Hegemonii tuzemských jezdců narušili ve třídě Junior A jen suverénní vítěz všech tří víkendových závodů, Ital Demis Mihaila a Brit Cassey O´Gorman. Národní a evropský šampionát minibiků The Most Minibike Weekend byl součástí akce The Most Show.

Mini Moto Senior Open 50: 1. Pálková (Blata), 2. Zdařil (Blata), 3. Bican (VPB), 4. Cyrus, 5. Trsek (oba Blata), 6. Kudr (BZM); Mini GP Stock: 1. Hřava, 2. Kindermann, 3. Vincze (H), 4. Kovács (H), 5. Pelikán, 6. Farkas (H, všichni Honda) ; Mini GP Pro: 1. Barnabás (H, Honda), 2. Strnadová (Metrakit), 3. Bajcsi (H), 4. Blazs (H, oba Honda); Mini Moto Junior A: 1. Garness (GB, Blata), 2. Vyskočil (Beta), 3. Bromovský (VPB), 4. O’Gornan (GB), 5. Čech (oba Blata), 6. Dobrovodský (DM); Mini Moto Junior B: Prokeš (Blata), 2. Pálka (IAME), 3. P. Trsek, 4. Eliáš, 3. A. Trsek (všichni Blata), 6. Kubík (AGV).

Classic Enduro

Přelouč

Pohodová akce se zase po roce konala v Přelouči v místním zážitkovém centru Tank Power. Parta přátel, majitelů starších strojů a jezdců už potřetí uspořádala závody a setkání Classic Enduro. Na programu byly jízdy pravidelnosti a odpoledne jízdy typu cross country na čas. V polední přestávce všichni mohli vyslechnout besedu o motocyklech Tatran a vyprávění o Šestidenní. Jízdy typu cross country proběhly ve třech kategoriích. První vyhrál místní jezdec Norbert Borský na Jawě 350 Libeňáku. V druhé třídě kompletně obsadili stupně vítězů polští účastníci v dobové výstroji na pěkně zrenovovaných strojích Suzuki PE, Kawasaki KDX a KTM GS. A aby toho nebylo málo, tak i ve třetí kategorii se na první místo dostal nejmladší z polských borců na Yamaze TT z roku 1985.

MS sajdkárkros

Möggers, Rakousko

Mistrovství světa sajdkárkrosu má za sebou už devátý závod sezony. Jelo se v Rakousku ve městě Möggers a bratři Čermákové odvezli skvělý výsledek. V první i druhé rozjížďce dojeli do cíle pátí a celkově z toho bylo dokonce čtvrté místo. V průběžném pořadí jsou zatím na osmé pozici. Závody v Rakousku vyhrála holandská dvojice Daniel Willemsen a Robbie Bax.

Závod: 1. Willemsen/R, Bax (NL, WSP Zabel), 2. Giraud/Mucenieks (F/LAT, WHT AMS), 3. E. Bax/Musset (NL/F, WSP Zabel), 4. Čermáci (WSP Mega), 5. Daiders/Stupelis (LAT, VMC Zabel), 6. Van Werven/Van Der Putten (NL, WSP TM); Průběžně: 1. E. Bax/Musset, 2. Giraud/Mucenieks, 3. Willemsen/R. Bax, 4. Brown/Millard (GB, WSP Zabel), 5. Vanluchene/ Kurpnieks (B/LAT, VMC Zabel), 6. Daiders/Stupelis… 8. Čermáci, 24. Vejchod/Zatloukal (WSP Zabel).

MS trial

Kingman, USA

V Americe se jelo další kolo mistrovství světa v trialu, mezi muži vyhrál Tony Bou a navýšil tak svůj náskok na čele průběžného pořadí. Navíc oslavil své 95. a 96. vítězství ve venkovním světovém šampionátu. Poprvé se jel také závod MS žen v trialu, mezi nimi byla nejpřesnější Emma Bristowová s motocyklem Sherco. V šampionátu teď bude menší pauza a závodníci se na stroje vrátí až 10. září v českém Sokolově.

První závod: Bou (E, Montesa), 2. Raga (E, TRRS), 3. Busto (E, Montesa), 4. Dabill (GB, Gas Gas), 5. Casales (E, Beta), 6. Cabestany (E, Sherco); Druhý závod: 1. Bou, 2. Busto, 3. Fajardo (E, Vertigo), 4. Raga, 5. Dabill, 6. Cabestany; Průběžně: 1. Bou, 2. Raga, 3. Busto, 4. Fujinami (J, Montesa), 5. Fajardo, 6. Cabestany; První závod ženy: 1. Bristowová (Gb, Sherco), 2. Bäumlová (D, Beta), 3. Abellanová (E, Beta), 4. Gomezová (E, Gas Gas), 5. Hakonsenová (N, Beta); Druhý závod ženy: 1. Bristowová, 2. Gomezová, 3. Bäumlová, 4. Abellanová, 5. Condeová (E, Beta).

IDM

Schleiz, Německo

O uplynulém víkendu proběhlo i další kolo německého šampionátu IDM na přírodním okruhu Schleiz. Z pravidelných závodníků IDM Superbike závodil Jan Halbich, který si velmi dobře vedl v trénincích, ale v závodech na stupně vítězů nedosáhl, když skončil osmý a čtvrtý. V Německu byli ještě další dva Češi, Marek Červený a Petr Bičiště. Dominoval Markus Reiterberger, který vyhrál obě klání.

První závod: 1. Reiterberger (D, BMW), 2. Alt (D, Yamaha), 3. Bühn (D, BMW), 4. Grünwald (D, Suzuki), 5. Kerschbaumer (A, Yamaha), 6. Blöckner (D, Kawasaki)… 8. Halbich (Honda), 21. Červený, 26. Bičiště (oba BMW); Druhý závod: 1. Reiterberger, 2. Vincon (D), 3. De Boer (NL, oba BMW), 4. Halbich, 5. Alt, 6. Bühn…21. Červený, 25. Bičiště.