vydáno 12. 4. 2017, text Dominika Nováková, foto Movistar Yamaha, Aspar Pull&Bear tým, Karel Herman, archiv bratrů Čermáků, Czech enduro

O uplynulém víkendu překvapil svoje fanoušky Karel Abraham na MotoGP. V Praze se naplno rozjela plochodrážní sezona a v Uhlířských Janovicích bylo k vidění první letošní klasické enduro.

Moto GP

Argentina, Thermas de Río Hondo

Druhý závod sezony v seriálu mistrovství světa silničních motorek vyhrál opět Španěl Maverick Vinales. Druhý dojel Valentino Rossi a třetí Cal Crutchlow. Karel Abraham byl desátý. Do závodu ovšem startoval z první řady. Už tréninky zvládl Abraham na jedničku, svým nejlepším časem se dostal na třetí pozici. V kvalifikaci na osychající trati po dešti měl druhý nejrychlejší čas za Marcem Márquezem. V neděli ale nezvládl ostré závodní tempo a velmi rychle se propadl na 14. místo, postupně ho ale pády závodníků před ním posunuly na 10. příčku. Do cíle naopak nedojela ani jedna tovární Ducati a žádná tovární Honda.

MotoGP závod: 1. Vinales (E, Yamaha), 2. Rossi (I, Yamaha), 3. Crutchlow (GB, Honda), 4. Bautista (E, Ducati), 5. Zarco (F, Yamaha), 6. Folger (GB, Yamaha)…10. Abraham (Ducati)

MotoGP průběžně: 1. Vinales, 2. Rossi, 3. Dovizioso (I, Ducati), 4. Redding (GB, Ducati), 5. Crutchlow, 6. Folger (D, Yamaha)…15. Abraham

Prague Open

Praha, Markéta

Závod, který naplno rozjel plochodrážní sezonu v Praze a taky boj o pozici náhradníka na červnovém závodě Grand Prix. Mezi největší favority jednoznačně patřil loňský vicemistr Evropy Václav Milík anebo Josef Franc. Až do finále si nejlépe vedl Milík, který vyhrál všechny základní rozjížďky. Do finále s ním nakonec postoupil Josef Franc, Polák Sebastian Ulamek a Hynek Štichauer. Milík měl nejlepší start, ale na konci prvního kola si nechtěně zastavil motocykl vytažením pojišťovacího kolíčku. Přenechal tak stupně vítězů ostatním. V posledních metrech projel první cílem Josef Franc, za ním Ulamek a Štichauer.

Prague Open: 1. Franc 13, 2.Ulamek (PL), 3. Štichauer, 4. Milík, 5. Suchánek, 6. Mikel

Sajdkár MM ČR

Mohelnice

Seriál mistrovství republiky sajdkárkrosu má za sebou první závod. Jelo se na trati v Mohelnici u Olomouce a svoji formu měli možnost předvést domácí i zahraniční závodníci. Na startu se objevila například posádka z Lotyšska Daiders-Stupelis nebo Finové Kunnasové. Mezi českými jezdci byli favority bratři Čermákové, kteří potvrdili předpoklady a i přes nevydařené starty dojeli v obou rozjížďkách jako první. „Technicky trať v Mohelnici dobře známe z minulých ročníků seriálu MEZ MM ČR. I to nám napomohlo k celkovému vítězství.“

Sajdkár MM ČR: 1. Čermákové, 2. Daiders-Stupelis (LT), 3. Kunnasové (FIN), 4. Janouškové, 5. Hrochové, 6. Wanger-Richter (A, D)

MM ČR Enduro

Uhlířské Janovice

Druhý dubnový víkend nabídl také první klasické enduro sezony. V Uhlířských Janovicích je trať známá, v minulých letech se tam konalo i mistrovství Evropy v enduru. V obou víkendových dnech jezdci startovali v 9 hodin ráno, přičemž na závodníky mistrovství republiky čekalo pět kol, na přebor „jenom“ čtyři. Jedno kolo trvalo přibližně hodinu a obsahovalo cross test a enduro test. Absolutně nejlepší byl v Uhlířských Janovicích Ondřej Helmich, vyhrál i svou třídu E3. Druhý absolutně a první ve třídě E1 byl Kryštof Kouble a třetí absolutně Radek Toman, který vyhrál i třídu E2.

MM ČR absolutně: 1. Helmich (Husqvarna), 2. Kouble (Husqvarna), 3. Toman (Husqvarna), 4. Živný (KTM), 5. Kučera (KTM), 6. Friedrich (KTM)

ADAC MX

Německo, Drehna

Čeští závodníci se zúčastnili prvního závodu ADAC MX Master v Německu. Nejlíp se umístil jezdec týmu JD 191 KTM Jaromír Romančík, který obsadil celkově osmé místo v kategorii Open. Nejlepším Čechem v MX2 byl Dušan Drdaj na 10. příčce.

Open: 1. Getseman (B, Kawasaki), 2. Ullrich (D, KTM), 3. Larsen (DK, KTM), 4. Hsu (D, Husqvarna), 5. Jacobi (D, Husqvarna), 6. Grobben (B, KTM)…8. Romančík (KTM), 20. Neugebauer (Kawasaki), 25. Weschta (Suzuki)

MX2: 1. Sihvonen (FIN, KTM), 2. Pichon (F, Suzuki), 3. Bjerregaard (DK, Yamaha), 4. Silelka (LAT, KTM), 5. Staszkiewicz (PL, KTM), 6. Šikyňa (SVK, KTM)…10. Drdaj (Yamaha), 17. Krč (KTM), 22. Polák (KTM), 27. Vondrášek (KTM)