Zlatá přilba Pardubice

vydáno 19. 10. 2012, text Ivo Helikar, foto Pavel Fišer

V Pardubicích si to letos udělali poněkud komplikovanější. Nedohoda mezi koňmi a motorkami totiž způsobila, že se tu, kromě dalších sportů, v jednom víkendu konalo všechno to, co je na tomto východočeském městě, snad kromě perníku, nejzajímavější. Hlavně tedy Velká pardubická a Zlatá přilba.

V nedělní Zlaté přilbě spoléhaly naše barvy hlavně na výkon domácího Aleše Drymla, který letos prožil výbornou sezonu. Stal se mistrem Evropy, postoupil z mariánskolázeňského Challenge do finálové série MS dlouhé ploché dráhy 2013 a je prvním náhradníkem pro seriál GP. Nakonec se mu podařilo probojovat do šestičlenného finále z druhé semifinálové pozice, s jedním druhým místem a jedním vítězstvím. O bod lépe na tom byl jen pozdější vítěz Polák Grzegorz Walasek. Spolu s nimi si finále zajistil ještě Švéd Fredrik Lindgren. Z první semifinálové skupiny postupoval Australan Troy Batchelor, Dán Hans Andersen a Australan Rory Schlein. Mezi nejlepších šest se nevešla ani největší hvězda závodu, trojnásobný mistr světa a letošní vicemistr, Dán Nicki Pedersen. Zvítězil jen v malém finále a celkově mu tedy připadla sedmá příčka, za ním na osmé pozici skončil Lukáš Dryml.
Finálový start se musel opakovat. Nervy na uzdě totiž neudržel Rory Schlein, vystartoval předčasně a protrhl pásku. Z opakovaného startu byl tedy vyloučen. Na stupních vítězů Poláka Walaska doplnil Švéd Lindgren a Dán Andersen, Aleš Dryml byl čtvrtý.
V týdnu po Zlaté přilbě jsme se také dozvěděli, kdo bude startovat v příštím ročníku seriálu GP. Divoké karty získali Slovák Martin Vaculík, Polák Jarek Hampel, Brit Tai Wofinden a Australan Darcy Ward. Jasona Crumpa nenahradí náš Aleš Dryml, ale Švéd Andreas Jonsson.

64. ZLATÁ PŘILBA MĚSTA PARDUBICE
ZLATÁ STUHA
1. Aspgren (S) 16, 2. Pieszczek (PL) 11, 3. Milík 11, 4. L. Bjerre (DK) 11, 5. Lahti (FIN) 11, 6. Z. Holub 14… 10. Čejka 9, 14. Štěrovský 6, 18. J. Holub 2, 20. Vidner 0. 21. Krčmář DNR
5. FINÁLE MS JUNIORŮ:
1. Janowski (PL) 14, 2. M. Jepsen Jensen (DK) 13 + 3, 3. Loktajev (UA) 13 + 2, 4. M.B. Jensen (DK) 11, 5. Lebeděvs (LV) 9, 6. Aspgren 9… 11. Krčmář 6, 13. Milík 5, 14. Z. Holub 4, 15. J. Holub 3, 16. Čejka 2
ZLATÁ PŘILBA:
Finále: 1. Walasek (PL), 2. Lindgren (S), 3. Andersen (DK), 4. A. Dryml, 5. Batchelor, 6. Schlein
Malé finále: N. Pedersen (DK), 2. L. Dryml, 3. Zetterström (S), 4. Pavlic (HR), 5. Barker (GB), 6. Suchánek