vydáno 2. 1. 2011, text Jiří Nykodým, foto KTM

V Buenos Aires dnes odstartovala Rally Dakar 2011.

Dnes v Argentině odstartovala první měřená etapa letošní Rally Dakar, jezdce na motocyklech a čtyřkolkách čekal 192 kilometrů dlouhý měřený úsek.

Motocykly
Vítězství v první etapě letošní Rally Dakar vybojoval v posledních kilometrech Portugalec Ruben Faria z týmu KTM, jehož dnešní čas se zastavil na hodnotě 1:58,02 min. Druhé místo obsadil jeho týmový kolega a loňský vítěz Dakaru Francouz Cyril Despres, který po většinu etapy vedl, ale nakonec ztratil v cíli na Fariu 29 sekund. Třetí místo obsadil další závodník na KTM Španěl Marc Coma, následoval čtvrtý Španěl Juan Garcia rovněž na KTM a první pětku uzavírá Portugalec Paulo Goncalves na BMW.

Z českých zástupců si vedl lépe David Pabiška na Yamaze, který obsadil 36. místo se ztrátou patnácti minut. Druhý český závodník Jan Veselý dojel na 96. pozici se ztrátou 34 minut.

Čtyřkolky
Ve čtyřkolkách dnes dominoval zkušený český závodník Josef Macháček na Yamaze, jenž si s minutovým náskokem vyjel první etapové vítězství. Druhé místo obsadil také český jezdec - Martin Plechatý na KTM. Následoval na třetí pozici Argentinec Sebastian Halpern na Yamaze, na čtvrté příčce etapu dokončil uruguayský závodník Rocha Sergio La Fuente na Yamaze a i pátý Argentinec Alejandro Patronelli sedlal stroj Yamaha.