Svitko dojel osmý!

aktualizováno 7. 1. 2014, text hell, foto Honda

Máme za sebou třetí etapu a hlavně půl dramatu maratónské etapy, která začala na úpatí And a během speciálky se jezdci vyšplhali až do výšky 4300 metrů nad mořem. V etapě zvítězil Joan Barreda Bort a na skvělé osmé místo dosáhl Slovák Štefan Svitko. Jan Veselý bohužel nepokračuje.

Ráno měli motocyklisté před sebou první dvoudenní maratónskou etapu. Během následujících dvou dnů nesmějí přijímat pomoc svých týmů, mohou si však vypomoci navzájem. V noci budou ubytováni ve speciálním uzavřeném bivaku. Za největší problém byly už dříve považovány pneumatiky, které jezdci museli hodně šetřit. Vzhledem k nepříznivému počasí byly kategorie motocyklů a čtyřkolek zkráceny a čas se začal měřit až od sto třicátého kilometru.. Byl také posunut start na 9:50 místního času. Na kontrolním bodu 1 po 57 km speciálky držel nejrychlejší čas vítěz včerejší etapy, Sam Sunderland, 28 sekund za ním se na druhé pozici držel Joan Barreda. Na čtvrté pozici byl změřen Marc Coma, který na Barredu ztrácel 53 sekund, 11 sekund před ním byl v té chvíli třetí Cyril Despres. S problémy se potýkal Francisco Lopez a ztratil skoro tři minuty. Na kontrolním bodu 2 se průběžného vedení ujal Joan Barreda Bort, následovaný Comou a Despresem. Po technických problémech své Hondy musel na chvíli zastavit Paulo Goncalves a musel se pustit do opravy. Smůla se ho držela i nadále, když spolu s Rubenem Fariou a Benem Grabhamem sjeli z trasy. V té chvíli Yamaha oznámila, že si jejich jezdec Frans Verhoeven, který se držel na desátém místě, zlomil po pádu ruku. Další známý jezdec ze špičky, Pedrero Garcia, špatně odbočil a sjel z cesty. Stejný osud potkal i Francouze Paina a Španěla Viladomse a hlavně Sama Sunderlanda, který se zdržel nejdéle, a navigační problémy se ukazovaly jako největší překážka jezdeckého pole. Štefan Svitko se držel na CP2 na dvanáctém místě a David Pabiška byl v té chvíli devětadvacátý.
V té chvíli už nejlepší začali dojíždět do cíle. Už druhé vítězství ze tří etap si zajistil Joan Barreda a na druhé místo se probojoval Despres před třetího Comu, následoval Duclos a Casteu. V té chvíli přijel do cíle na osmé pozici Štefan Svitko a vzhledem k tomu, že měl na startu nejlepší jezdce před sebou, začalo to pro něj vypadat velmi nadějně. V průběžném pořadí postoupil na desáté místo. Opakuje se tak loňský začátek Dakaru, kdy byl po třech etapách klasifikován na deváté pozici. Ivan Jakeš dojel v etapě jednadvacátý, 14 sekund za nejlepší ženou Laiou Sanz. Do cíle o něco později přijel i David Pabiška, sedmadvacáté místo je jeho letošní nejlepší umístění v etapě. Průběžně si polepšil na 25. příčku a třeba vítěz druhé etapy Sunderland dnes klesl až na 30. místo, 19 minut za Pabišku.
Špatná zpráva však přišla od Jana Veselého: "Vypadl jsem. Spadl jsem do kaňonu, ze kterého nešlo vyjet. Stejně jako Faria, Patronelli a jiní. Nic mi není, ale stroj musí vytáhnout helikoptéra." Třetí etapa se stala konečnou nejen pro Veselého, Fariu nebo vedoucího jezdce čtyřkolek Marcose Patronelliho, ale mezi jinými také např. pro Franse Verhoevena.
V kategorii čtyřkolek zvítězil Polák Sonik o 3,50 minuty před Chilanem Casalem, stejné pořadí je i v průběžném pořadí. Rafal Sonik vede o 6 minut, 10 sekund.