Před WSBK v Brně

vydáno 7. 7. 2010, text Jiří Nykodým, foto Rz

O nadcházejícím víkendu se na brněnském okruhu rozezní motory čtyřdobých motocyklů nejlepších superbikerů světa, zároveň také poprvé uvidíme Kubu Smrže na Aprilii!

Již o nadcházejícím víkendu vypukne na brněnském Masarykově okruhu první z letošních dvou motocyklových svátků, mistrovství světa superbiků a supersportů.

O okruhu
Historie závodů WSBK se začala na brněnském Masarykově okruhu psát již v roce 1993, kdy si zde šampionát světových superbiků odbyl svoji premiéru. Následovala další návštěva v roce 1996 a od roku 2005 Brno hostí superbikery pravidelně každý rok. Samotný Masarykův okruh asi netřeba představovat, takže stručně - trať měří 5403 metrů a obsahuje výrazné převýšení, z čehož vyplývá, že v Brně je velmi důležitý výkon motoru.

Situace v šampionátu
Na vedoucí pozici tabulky šampionátu přijíždí do Brna římský korzár Max Biaggi z továrního týmu Aprilia Alitalia, jenž má za sebou řadu čtyř vítězných závodů a nyní přijíždí na svoji nejoblíbenější trať. Dá se tedy očekávat jasný útok na další double, vždyť „šílený Max“ právě vloni na brněnském automotodromu slavil premiérové vítězství pro motocykl z Noale. Na druhém místě v tabulce šampionátu je se ztrátou 37 bodů na prvního Biaggiho britský závodník Leon Haslam z týmu Suzuki Alstare, jenž je pevně rozhodnut, že v Brně udělá maximum, aby snížil svoji ztrátu na Biaggiho. Třetí pozice průběžně patří Carlosi Checovi z privátního týmu Ducati Althea, jenž je tak zároveň nejlepším jezdcem používající motocykl Ducati. Na prvního Biaggiho Checa ztrácí již propastných 135 bodů. Následuje na čtvrtém místě Brit Jonathan Rea, který sedlá Hondu holandského týmu Ten Kate, první pětku poté uzavírá Japonec Noriyuki Haga na tovární Ducati týmu Xerox.

Jak se jelo v loňském roce?
V první rundě zvítězil Ital Max Biaggi na Aprilii, druhé místo vybojoval Španěl Carlos Checa na Hondě a první trojku doplnil jeho týmový kolega Brit Jonathan Rea. Jakub Smrž dojel do cíle na šestém místě.

V druhém závodě se z vítězství radoval Američan Ben Spies s Yamahou, na druhém místě závod dokončil Ital Max Biaggi na Aprilii a na třetí pozici dojel jeho krajan Michel Fabrizio na Ducati. Tentokrát vybojoval Kuba Smrž devátou pozici.