Před Grand Prix Velké Británie

vydáno 16. 6. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

Letos se po dlouhé době přesouvají závody Grand Prix z Donington Parku na nově zrekonstruovaný okruh v Silverstone.

Po dvoutýdenní pauze se kolotoč závodů mistrovství světa silničních motocyklů přesunul na britské ostrovy, kde se o nadcházejícím víkendu na okruhu Silverstone pojede již pátá Grand Prix letošní sezony.

O okruhu
Okruh Silverstone leží v kraji Northampthonshire v blízkosti malé vesničky stejného jména, která má jen lehce přes dva tisíce obyvatel. Po více než čtvrt století se Grand Prix Velké Británie přesouvá z Donington Parku do Silverstone, přesně to bude letos poprvé od roku 1986. Během letošní zimy okruh v Silverstone prošel zásadní přestavbou, byly rozšířeny bezpečnostní zóny, trať také dostala nový povrch, boxy a tribuny. Upravený okruh byl oficiálně otevřen 29. dubna letošního roku.
Charakteristika trati slibuje velmi zajímavé závody, které by měly mít zároveň jednu z nejvyšších průměrných rychlostí v celém kalendáři. Trať měří 5902 metrů, závod královské kubatury je zde vypsán na 23 kol, což odpovídá vzdálenosti 120,63 kilometru.

Situace v šampionátu
Na pozici lídra tabulky MotoGP přijíždí do Velké Británie španělský závodník Jorge Lorenzo. V současné době jediný aktivní jezdec týmu Fiat Yamaha drží před pátou Grand Prix letošní sezony pětadvacetibodový náskok na druhého muže v pořadí - krajana Dani Pedrosu. Pedrosa v barvách týmu Repsol Honda přijíždí do Silverstone velmi dobře naladěn, protože právě on zvítězil v Mugellu a to samé hodlá zopakovat i ve Velké Británii. Třetí příčku průběžného pořadí drží druhý jezdec továrního týmu Fiat Yamaha, Ital Valentino Rossi, který je ale vzhledem k zranění nohy na delší dobu mimo hru a dá se očekávat, že již v Británii se v tabulce o několik pozic propadne. První dvojka bude mít dalšího velkého soupeře v podobě čtvrtého muže šampionátu - druhého jezdce továrního týmu Repsol Honda, Itala Andreu Doviziosa. Dovi ztrácí na prvního Lorenza 32 bodů, což není v této fázi sezony ještě mnoho, má za sebou pozitivní výsledek z Mugella a loňskou Grand Prix v Doningtonu vyhrál. První pětku průběžného pořadí uzavírá tovární jezdec italské Ducati - Američan Nicky Hayden, jenž ztrácí dalších devatenáct bodů na čtvrtého Doviziosa, a to především kvůli nedokončenému předchozímu závodu v Mugellu.

Jak se jelo v loňském roce? (výsledky z Donington Parku)
V kubatuře stopětadvacítek zvítězil Španěl Julian Simon, na druhém místě závod dokončil Ital Simone Corsi a první trojku doplnil domácí Scot Redding.

V závodě dvěstěpadesátek se z prvního místa radoval Japonec Hiroshi Aoyama, na druhém místě závod dokončil Španěl Alvaro Bautista a třetí místo vybojoval Ital Mattia Pasini. Z českých jezdců zajel lepší výsledek dvanáctý Lukáš Pešek, Karel Abraham byl klasifikován na čtrnácté pozici.

V závodě královské kubatury MotoGP zvítězil Ital Andrea Dovizioso na Repsol Hondě, druhé místo si vyjel Američan Colin Edwards na satelitní Yamaze týmu Tech 3 a třetí místo patřilo Randy de Punietovi na Hondě týmu LCR.