Před Grand Prix Holandska

vydáno 23. 6. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

Šestý podnik šampionátu MS silničních motocyklů se jede o nadcházejícím víkendu na legendárním okruhu Dutch TT v Assenu.

Neuplynul ani týden od dojetí posledního závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Silverstone a týmy se společně s jezdci připravují na další závodní víkend, který se jede na legendární Dutch TT v Assenu. A pozor, jako vždy, i letos se závody jedou už v sobotu!

O okruhu
Celým názvem Assen Dutch TT Circuit je hojně holandskými příznivci motocyklového sportu nazýván také katedrálou závodů motorek. Současný okruh byl vybudován v roce 1955 a v té podobě vydržel až do roku 2006, kdy přišla na řadu kompletní rekonstrukce a také zkrácení trati na 4,555 kilometru. Dalšími úpravami trať prošla v letošní zimě, kdy byla přidána jedna rychlá pasáž a trať byla zkrácena na současných 4,542 km. Nejdelší rovinka měří přesně 560 metrů a trať, která obsahuje 11 levých a 6 pravých zatáček, je jezdci označována jako velmi technická. Závod královské kubatury MotoGP je zde vypsán na 26 okruhů, což odpovídá vzdálenosti 118,430 kilometru.

Situace v šampionátu
K šesté Grand Prix letošní sezony do Holandska přijíždí na pozici lídra průběžné klasifikace šampionátu španělský závodník v barvách týmu Fiat Yamaha - Jorge Lorenzo. Jorge letos zatím ani jednou nechyběl na stupních vítězů a po pěti odjetých závodech disponuje na čele tabulky již velmi slušným náskokem 37 bodů. Assen bude dalším okruhem, kde bude Lorenzo chtít zaútočit na vítězství, které by bylo již čtvrtým v letošní sezoně. Ve velmi dobré formě je v této fázi sezony i Ital Andrea Dovizioso z továrního týmu Honda Repsol, kterého druhé místo v Silverstone posunulo na průběžnou druhou pozici v tabulce šampionátu. Dovi doposud vybojoval v pěti závodech čtyři pódiová umístění. Pouhých pět bodů za Doviziosem figuruje jeho týmový kolega - Španěl Dani Pedrosa, jenž dokončil závod v Silverstone na osmém místě, ale od Pedrosy můžeme v Assenu očekávat mnohem lepší výsledek než na britských ostrovech, protože právě Pedrosa dokázal v MotoGP již dvakrát dojet na holandské trati na pódiu. Čtvrtá pozice průběžně patří Valentino Rossimu, který je st��le kvůli zranění mimo hru. První pětku průběžného hodnocení šampionátu uzavírá zatím věčně čtvrtý Američan Nicky Hayden, kterému se doposud nepodařilo dostat na pódium, v Silverstone prohrál boj o třetí místo v posledním kole závodu s Benem Spiesem. I Nicky už dokázal na Dutch TT v Assenu zvítězit, a to v roce 2006 v sedle litrové Hondy.

Jak se jelo v loňském roce?
V závodě malorážek zvítězil Španěl Sergio Gadea, na druhém místě závod v Assenu dokončil jeho týmový kolega a krajan Julian Simon a třetí místo vybojoval další Asparův jezdec - Brit Bradley Smith.

Závod dvěstěpadesátek ovládl Japonec Hiroshi Aoyama, na druhém byl klasifikován Španěl Hector Barbera a na pódium se prosadil ještě třetí Ital Marco Simoncelli. Z českých závodníků se v Assenu dařilo lépe Karlu Abrahamovi, který závod dokončil na výborném sedmém místě. Lukáš Pešek dojel do cíle na dvanácté pozici.

V královské kubatuře MotoGP se z vítězství radoval Ital Valentino Rossi na Yamaze, double továrního týmu Fiat Yamaha potvrdil druhým místem Španěl Jorge Lorenzo. Třetí pozici vybojoval Australan Casey Stoner na Ducati.