Sportovní víkend v rychlém přehledu (29.4. – 1.5.)

vydáno 2. 5. 2017, text Dominika Nováková, foto Verva Racing, Speedway GP, Kawasaki racing team, archiv Filipa Salače, Fans of Smrž,

Naši závodníci o uplynulém prodlouženém víkendu bojovali na mistrovství Evropy v enduru. Mladí závodníci na silničních motorkách za sebou mají svoje první letošní závody a někteří přivážejí první body. Slovensko zaznamenalo velký úspěch na světové ploché dráze.

Enduro – mistrovství Evropy

Gouveia, Portugalsko

Šestičlenná výprava vyrazila na první závod mistrovství Evropy v enduru do Portugalska. A za výsledky se určitě nemusí stydět. Ten nejlepší vybojoval v kategorii Junior E1 Kryštof Kouble, druhým a třetím místem ve dvou závodech získal celkově bronzový pohár. Druhý nejlepší výsledek z Portugalska přivezl Ondřej Helmich, v kategorii Senior E3 skončil celkově na čtvrté pozici.

Krško, Slovinsko

První závod mistrovství světa na ploché dráze Speedway GP vyhrál slovenský závodník Martin Vaculík. Jezdec týmu Žarnovice provedl skvělý comeback po třech letech. Naposledy závodil v MS v roce 2013, kdy skončil celkově na 14. pozici. „Jsem velmi šťastný. Co můžu dodat? Jsem s tímto výsledkem velmi spokojený, velké díky mému mechanikovi a týmu. Kluci v Kršku udělali obrovskou práci. Nejsem překvapený, že jsem zvítězil. Jel jsem, jak nejlépe jsem mohl, a všechno se prostě povedlo,“ komentoval svůj úspěch Vaculík. Na prvních dvou místech je aktuálně bodová shoda mezi Vaculíkem a Švédem Lindgrenem. Vaculík letos pojede celou sezonu MS.

Krško: 1. Vaculík (SVK), 2. Lindgren (S), 3. Dudek (PL), 4. Doyle (AUS), 5. Sayfutdinov (RUS), 6. Hancock (USA)

Mistrovství světa Superbike

Assen, Holandsko

Jonathan Rea vede šampionát světových superbiků po závodě v Assenu s náskokem 64 bodů. Připsal si další zlatý double, vyhrál superpole v novém rekordu a oslavil svůj 200. start do závodu SBK. Druhý je i nadále tom Sykes a třetí zatím Chaz Davies, i když s velkou bodovou ztrátou. Český závodník Ondřej Ježek dokončil závod na celkovém 18. místě.

1. závod: 1. Rea, 2. Sykes (oba GB, Kawasaki), 3. Melandri (I, Ducati), 4. Forés (E, Ducati), 5. Savadori (I, Aprilia), 6. Bradl (D, Honda)…16. Ježek; 2. závod: 1. Rea, 2. Sykes, 3. Davies, 4. vd. Mark (NL, Yamaha), 5. Lowes (GB, Yamaha), 6. Camier (GB, MV Agusta)...18. Ježek; Průběžně: 1. Rea, 2. Sykes, 3. Davies, 4. Melandri, 5. Lowes, 6. vd Mark…23. Ježek.

Britské superbiky

Oulton Park, Anglie

Třetím závodem pokračoval seriál britských superbiků a v něm nadále i bratři Smržové. Matěj v kategorii Superstock 1000 a Jakub v superbicích. Moc hezký pohled byl na výsledky warm-upů, ve kterých byl Jakub na prvním místě a Matěj byl pátý. Matěj se nakonec v závodě zhoršil jenom o chlup, když do cíle dojel na deváté pozici, což je zatím jeho nejlepší výsledek. Zvítězil Mason Law. Jakub Smrž byl v prvním závodě superbiků na třináctém místě. Ve druhém klání dojel dvanáctý. Vítězství získal v prvním závodě superbiků Leon Haslam, ve druhém bral plný počet bodů Shane Byrne.

1. závod: 1. Haslam (Kawasaki), 2. Byrne (Ducati), 3. Mossey (Kawasaki), 4. O’Halloran (Honda), 5. Hickman (BMW), 6. Ellison (Yamaha)…13. J. Smrž (BMW); 2. závod: 1. Byrne, 2. Irwin (Ducati), 3. O’Halloran, 4. Iddon (BMW), 5. Mossey, 6. Brookes (Yamaha)…12. J. Smrž; Průběžně: 1. Haslam, 2. Mossey, 3. Iddon, 4. Brookes, 5. Irwin, 6. O’Halloran…17. J. Smrž; Superstock1000: 1. Law (Kawasaki), 2. Rouse (BMW), 3. Rutter (BMW), 4. Hedger (Aprilia), 5. Weaving (Kawasaki), 6. Tunstall (BMW)…9. M. Smrž.

CEV

Albacete, Španělsko

Sezonu zahájili jezdci CEV Repsol cupu. V kategorii Moto3 byla mezi nimi i česká naděje Filip Salač. Po propršené kvalifikaci startoval z páté řady, závod pro Filipa ovšem skončil předčasně. Po vydařeném startu se začal propadat startovním polem, po pár kolech mu ale doslova přestal fungovat motor. Podařilo se ho opravit a znovu vyjet do závodu, po pár set metrech ale musel Filip pro technickou poruchu odstoupit, měl problém s palivovým čerpadlem. V kategorii Moto2 závodil Jiří Mrkývka, který měl víc štěstí. Do cíle dojel na 15. místě a odváží z prvního závodu CEV jeden bod.

Moto3: 1. Alcoba Ferrer (E, Honda), 2. Yurchenko (KAZ, KTM), 3. Masia Vargas (E, KTM), 4. Foggia (I, KTM), 5. Farid Izdihar (INA, Honda), 6. Ieraci (I, TM); Moto2: 1. Syahrin (MAL, Kalex), 2. Garzó Vicent (E, Tech3), 3. Fernandéz Guerra (E, Suter), 4. Odendaal (RSA, NTS), 5. Granado Santos (BRA, Kalex), 6. Ekky Pratama (INA, Kalex)…15. Mrkývka (Kalex)

ADAC motokros

Jauer, Německo

Blízko našich hranic v Jaueru se jel druhý letošní motokrosový závod ADAC MX Masters. Nenechali si ho ujít ani čeští závodníci. Nejlíp z našich si v kategorii MX Masters vedl Jaromír Romančík, který skončil celkově na 14. místě. Ve třídě MX2 byl nejlepším Čechem Martin Krč na osmé pozici, i přesto svoje počínání hodnotil negativně. „Jel jsem hrozně, nemohl jsem se dostat do tempa, a vůbec mi to nešlo, časy jsem jel cely závod stejné, bohužel ale pomalu.“ Zvítězil Richard Šikyňa.

MX Masters: 1. Ullrich (D, KTM), 2. Lawrence (A, Suzuki), 3. Brockel (D, KTM), 4. Neurauter (A, KTM), 5. Getteman (B, Kawasaki), 6. Irt (SLO, Yamaha)…14. Romančík (KTM), 17. Neugebauer (Kawasaki), 20. Weschta (Suzuki), 22. Smitka (KTM); MX Masters průběžně: 1. Ullrich, 2. Getteman, 3. Hsu (D, Husqvarna), 4. Brockel, 5. Lawrence, 6. Grobben (B, KTM)…11. Romančík, 20. Neugebauer, 27. Weschta; MX2: 1. Šikyňa (SVK, KTM), 2. Koch (D, KTM), 3. Pichon (F, Suzuki), 4. Malaval (F, Husqvarna), 5. Sandner (A, KTM), 6. Sileika (LAT, KTM)…8. Krč (KTM), 10. Drdaj (Yamaha), 28. Vondrášek (KTM); MX2 průběžně: 1. Sihvonen (FIN, KTM), 2. Pichon, 3. Šikyňa, 4. Koch, 5. Sileika, 6. Staszkiewicz (PL, KTM)…9. Drdaj, 12. Krč, 26. Polák (KTM), 30. Vondrášek.

MotoCh

Slovakiaring, Slovensko

Je za námi také úvodní závod nového šampionátu MotoCh a IMRC cupu, které se jeli na Slovakiaringu jako mistrovství České republiky a Slovenska. V českém šampionátu v kategorii Moto3/125GP diváci měli možnost fandit Michalu Búlikovi, který jinak jezdí španělský šampionát a kategorii ovládl. Za ním probíhaly hezké soubojem mezi českými závodníky. V kategorii 125SP dominoval Radek Lamich. Silný zážitek přinesla třída Stocksport 300, ve které se tvrdě bojovalo mezi slovenským Petrem Kačabem a Jiřím Nespěšným. Nakonec bylo úspěšnější Slovensko. Naopak oba závody třídy Supersport ovládl Čech Michal Chalupa a Superstock 1000 byl v režii Jaroslava Černého.

Moto3: 1. Búlik (SVK, Moriwaki); 125GP: 1. Savinkov, 2. Novotný, 3. Podlipný, 4. Fait (všichni Honda); 125SP: 1. Lamich, 2. Puškár (SVK, oba Aprilia), 3. Endrst (Cahova), 4. Mišák (SVK, aprilia), 5. Kalman (SVK, Aprilia), 6. Červenka (Cagiva); STK300: 1. Kačaba (SVK, Yamaha), 2. Nespěšný (Kawasaki), 3. Schwarz (Yamaha), 4. Rumlena (Yamaha), 5. Ulbel (A, Yamaha), 6. Simon (Kawasaki); Supersport: 1. Chalupa, 2. Šubrt, 3. Chomicz (PL), 4. Jadrný, 5. Moranski (PL), 6. Ort (všichni Yamaha); Superstock1000: 1. Černý (SVK, Ducati), 2. Prášek (BMW), 3. Chmelík (BMW), 4. Cirkus (SVK, BMW), 5. Knezovič (SVK, Kawasaki), 6. Skalický (BMW).

Lorenc – Logistic cup 2017

Krásná Lípa

Druhý juniorský závod motokrosového šampionátu se odjel na trati v Krásné Lípě u Chomutova ve sváteční pondělí 1. května. Startovní rošty zaplnili mladí motokrosaři ze sedmi evropských zemí. Startovalo se ve třídě 50 cm3, 65 cm3, 85 cm3, 125 2T a MX2 Junior.

50 cm3: 1. Widerwil, 2. Valter, 3. Baláž, 4. Novák, 5. Lipka, 6. Křivan (všichni KTM); Průběžně 50 cm3: 1. Widerwil, 2. Valter, 3. Baláž, 4. Novák, 5. Lipka, 6. Křivan; 65 cm3: 1. Mikula, 2. Skořepa, 3. Janout, 4. Marek, 5. Nevima, 6. Hedrlín (všichni KTM); Průběžně 65 cm3: 1. Mikula, 2. Skořepa, 3. Marek, 4. Janout, 5. Nevima, 6. Hedrlín; 85 cm3: 1. Kovács (H, Yamaha), 2. Wagenknecht, 3. Miller (D), 4. Venhoda, 5. Větrovský, 6. Chlum (všichni KTM); Průběžně 85 cm3: 1. Miller, 2. Wagenknecht, 3. Venhoda, 4. Větrovský, 5. Pikart, 6. Chlum; MX2 Junior: 1. Drdaj (Yamaha), 2. Terešák (KTM), 3. Dvořák (Yamaha), 4. Dvořáček (KTM), 5. Vondrášek (KTM), 6. Játi (KTM); Průběžně MX2 Junior: 1. Drdaj, 2. Terešák, 3. Dvořík, 4. Mencl (Suzuki), 5. Nešpor (KTM), 6. Játi.