Sportovní víkend v rychlém přehledu (26. – 27. srpna)

vydáno 29. 8. 2017, text Dominika Nováková, foto Jiří Jonáš, Speedway GP, MotoGP, JD 191 Racing, Jiří Franek, Pavlína Mařáčková

Po delší pauze se na start postavili závodníci vytrvalostní soutěže OffROAD Maraton, kde je čekal nejdelší závod sezony. V MotoGP se Andrea Dovizioso chystá přepisovat dějiny… V Hořicích diváci o víkendu viděli skvělé závody klasiků a jezdců IRRC a hned v pondělí se rozjela slavná motocyklová Šestidenní.

OffROAD Maraton

Milovice

Pátý závod seriálu OffROAD Maraton se o víkendu 26. a 27. srpna již tradičně odjel v Milovicích v okrese Nymburk. Motorkáři a čtyřkolkáři absolvovali nejdelší závod sezony na čtyři hodiny. V kategorii motocyklů byli dvěma nejlepšími Petr Trávníček a Lubomír Vojkůvka. Vojkůvka dojel do cíle první, i když se Trávníček hodně snažil ho předjet. Kategorii čtyřkolek vyhrál letos podruhé Juraj Varga. Naopak se nedařilo průběžně vedoucímu Martinovi Miřejovskému, který měl technické problémy.

Motorky: 1. Vojkůvka (Beta), 2. Trávníček (KTM), 3. Kolanda (KTM), 4. Brabec (Yamaha), 5. Pabiška (KTM), 6. Žižka (Suzuki); Průběžně: 1. Vojkůvka, 2. Trávníček, 3. Coubal (KTM), 4. Prokeš (Yamaha), 5. Brabec, 6. Janča (KTM); Čtyřkolky: 1. Varga (Yamaha), 2. Porš (Suzuki), 3. Fišar (KTM), 4. Vágner (Can-Am), 5. Tůma (Yamaha), 6. Příhoda (Yamaha); Průběžně: 1. Miřejovský (KTM), 2. Příhoda, 3. Lamina (Can-AM), 4. Fišar, 5. Vágner, 6. Bezděk (Can-Am).

Speedway GP

Gorzow, Polsko

Osmý závod mistrovství světa na ploché dráze byl i s českou účastí. Za jednoho ze zraněných jezdců zaskakoval jako náhradní Václav Milík. Umístil se na 10. pozici, semifinále mu uniklo o jediný bod. Závod v polském Gorzowě vyhrál Tai Woffinden, což mu bodově hodně pomohlo a v průběžném pořadí je teď čtvrtý. Tabulku vede Australan Jason Doyle.

Závod: 1. Woffinden (GB), 2. Dudek (PL), 3. Doyle (AUS), 4. Zmarzlik (PL), 5. Sayfutdinov (RUS), 6. Lindgren (S)…10. Milík; Průběžně: 1. Doyle, 2. Janowski (PL), 3. Dudek, 4. Woffinden, 5. Lindgren, 6. Zmarzlik…16. Milík.

Moto GP

Silverstone, Velká Británie

Závod MotoGP vyhrál Andrea Dovizioso na Ducati. Vyhrál už čtvrtý závod sezony a na kontě má nejvíc vítězství ze všech jezdců. V současné době vede tabulku průběžných výsledků, kde přeskočil Marca Márquéze. Ten závod v Anglii nedojel kvůli poruše motoru a přišel o cenné body. Druhý dojel v Anglii Maverick Vinales a třetí Valentino Rossi. Karel Abraham skončil po krásných soubojích na třinácté pozici. V kategorii Moto2 vyhrál 25letý Takaaki Nakagami, čímž oslavil přestup do královské kubatury na rok 2018. Předčasně ukončený závod Moto3 ovládl Aron Canet. Jakub Kornfeil jezdil po startu třicátý a bojoval o 27. místo. Nakonec se dokázal probojovat na 23. příčku a tam závod dokončil.

MotoGP: 1. Dovizioso (I, Ducati), 2. Vinales (E, Yamaha), 3. Rossi (I, Yamaha), 4. Crutchlow (GB, Honda), 5. Lorenzo (E, Ducati), 6. Zarco (F, Yamaha)…13. Abraham (Ducati); Průběžně: 1. Dovizioso, 2. M. Márquez (E, Honda), 3. Vinales, 4. Rossi, 5. Pedrosa (E, Honda), 6. Zarco…17. Abraham; Moto2: 1. Nakagami (J), 2. Pasini (I), 3. Morbidelli (I), 4. Lüthi (CH), 5. Bagnaia (I, všichni Kalex), 6. Corsi (I, Speed Up); Průběžně: 1. Morbidelli, 2. Lüthi, 3. A. Márquez (E, Kalex), 4. Oliveira (P, KTM), 5. Bagnaia, 6. Pasini; Moto3: 1. Canet (E), 2. Bastianini (I), 3. Martin (E, všichni Honda), 4. Rodrigo (RA, KTM), 5. Mir (E, Honda), 6. Loi (B, Honda)…23. Kornfeil (Mahindra); Průběžně: 1. Mir, 2. Canet, 3. Fenati (I, Honda), 4. Martin, 5. Di Giannantonio (I, Honda), 6. McPhee (GB, Honda)…27. Kornfeil.

ADAC MX

Gaildorf, Německo

Čeští jezdci mají za sebou předposlední závod německého seriálu ADAC MX Masters. Ve vyšší kategorii MX Masters se nejvíc dařilo Petru Smítkovi, který skončil na 11. pozici. Závod vyhrál jezdec mistrovství světa Max Nagl. Ve třídě Youngster cup byl nejlepším Čechem Martin Vondrášek, který dojel osmý. Nejlepším Čechem je ale stále průběžně šestý Martin Krč. Závod v Gaildorfu vyhrál Francouz Pichon.

MX Masters: 1. Nagl (D, Husqvarna), 2. Ekerold (D, Suzuki), 3. Ullrich (D, KTM), 4. Irt (SLO, Husqvarna), 5. Brockel (D, KTM), 6. Delince (B, Honda)…11. Smítka (KTM), 13. Neugebauer (Kawasaki), 23. Kovář (KTM); MX Masters průběžně: 1. Ullrich, 2. Getteman (B, Kawasaki), 3. Jacobi (D, Husqvarna), 4. Brockel, 5. Hsu (D, Husqvarna), 6. Heidecke (D, KTM), 7. Neugebauer…9. Romančík (KTM); Youngster cup závod: 1. Pichon (F, Suzuki), 2. Koch (D, KTM), 3. Malaval (F, Husqvarna), 4. Vialle (F, KTM), 5. Koch (D, KTM), 6. Sileika (LAT, KTM)…8. Vondrášek (KTM), 16. Krč (KTM), 24. Polák (KTM); Youngster cup průběžně: 1. Koch, 2. Sileika, 3. Šikyňa (SVK, KTM), 4. Pichon, 5. Malaval, 6. Krč17. Drdaj (Yamaha), 24. Terešák.

IRRC

Hořice

V podkrkonošských Hořicích se jel další ročník České Tourist Trophy. A cizinci si v Hořicích v české konkurenci skoro neškrtli. Jenom klasiky 500 vyhrál Rolf Blatter a třetí byl v klasik 175 Johann Fürböck. Nelze také nezvýraznit excelentní připravenost techniky i samotný výkon Vítězslava Hatana (první místo klasik 250 a 350) a sajdkárové dvojice otce a syna Humlů. V supersportech a superbicích IRRC naši nezklamali. Marek Červený zajel na hranici traťového rekordu a s přehledem vyhrál oba závody superbiků. V první rundě supersportů exceloval Kamil Holán, a aby toho ještě nebylo dost, umístěním na stupních vítězů si o řádnou pozornost diváků řekli Richard Sedlák, Michal Vecko a Petr Bičiště.

Klasik 175: 1. Obtulowicz, 2. Vrána, 3. Thér (všichni ČZ); Klasik 250: 1. Hatan (Yamaha), 2. Cihlář (Honda), 3. Koudelka (Yamaha); Klasik 350: 1. Hatan, 2. Kalina, 3. Juřík (všichni Yamaha); Klasik 500: 1. Blatter (CH, Ducati), 2. Mráz, 3. Vraspír (oba Honda); Klasik 750: 1. Jančík (Seeley Weslake), 2. Loučka (Triumph), 3. Fürböck (A, Seeley); Sajdkáry: 1. Huml/Huml (Windle König), 2. Sedláček/Sedláček (Honda), 3. Prchal/Černý (BMW); IRRC SSP I.: 1. Holán, 2. den Besten (NL), 3. Sedlák (všichni Yamaha); IRRC SSP II.: 1. den Besten, 2. Holán, 3. Vecko (Honda); IRRC SBK I: 1. Červený, 2. Grams (D), 3. Le Grelle (B, všichni BMW); IRRC SBK II: 1. Červený, 2. Le Grelle B, 3. Bičiště (všichni BMW).

Sajdkárkros

Roggenburg, Švýcarsko

Bratři Čermákové na desátém závodu sezony v sajdkárkrosu zase o trochu vylepšili svoji pozici v průběžném pořadí. Skončili těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě a průběžně jsou zatím na šesté pozici. Před sebou mají poslední dva závody sezony a budou bojovat o celkové páté místo stejně jako loni.

Závod: 1. E. Bax/Musset (NL/F, WSP/Zabel), 2. Willemsen/R. Bax (NL, WSP/Zabel), 3. Hermans/van Gaalen (NL, VMC/Zabel), 4. Čermákové (WSP/Mega), 5. Burgler/Betschart (CH, WSP/KTM), 6. Wilkinson/Chamberlain (GB, WSP/Zabel); Průběžně: 1. E. Bax/Musset, 2. Giraud/Mucenieks (F/LV, WHT/Husqvarna), 3. Willemsen/R. Bax, 4. Hermans/van Gaalen, 5. Brown/Millard (GB, WSP/Zabel), 6. Čermákové.

Šestidenní

Brive-la-Gaillarde, Francie

V pondělí 28. srpna začala ve Francii motocyklová olympiáda ISDE neboli motocyklová Šestidenní. Jezdci českého World Trophy týmu se první den umístili na deváté pozici. Čtyři jezdci Jakub Šefr, Patrik Markvart, Milan Engel a Patrik Liška obhajují loňské třetí místo. Hned druhý den si čtveřice polepšila na osmé místo. Po dvou dnech s převahou vedou domácí Francouzi. Jezdci Stříbrné vázy Adolf Živný, Jiří Hádek a Robert Friedrich vstoupili do ročníku 2017 jedenáctým místem. Už po druhém dni jsou ovšem devátí. První je zatím tým Ameriky.

Světová trofej: 1. Francie, 2. Austrálie, 3. Finsko…8. ČR; Juniorská trofej: 1. USA, Francie, 3. Itálie…9. ČR.