Holan na Manu, Ducati v Mugellu a Žerava na vrcholu

vydáno 7. 6. 2018, text Petr Hájek, foto P. Hájek, Motogp.com, Radek Lavička

Zatímco na Manu je 20. místo Holána úspěchem, v Mugellu je 23. místo Kornfeila fiaskem. Ovšem Žeravův obhájený Světový pohár veteránů je bomba – porazil i Pichona!

Kamil Holán letos v Hořicích
Bronz z ostrova Man

Kamil Holán a Michal Dokoupil se pokoušeli o úspěch při Tourist Trophy na Manu. Týden poznamenaný smrtelnou nehodou místní hvězdy 30letého Dana Kneena měl pro oba různé finále. Zatímco Dokoupil se do superbiků časem 19:41 nekvalifikoval, Holán (BMW) byl v sobotním závodě klasifikován na 20. místě a získal bronzovou plaketu. Ještě ho čeká pondělní závod supersportů, kde měl v kvalifikaci technické problémy a narychlo sháněl nový motor…

Double Ducati v Mugellu, ale domácí bez vítězství

Jakub Kornfeil prožil v italském Mugellu poblíž Florencie zatím nejhorší letošní neděli. Po startu až z 21. místa dopadl v závodě Moto3 ještě hůř, dojel 23., třetí od konce. Letos tak poprvé nebodoval a vypadl z elitní desítky průběžného pořadí MS. Bez bodu ale zůstal třeba i vítěz z Jerezu Öttl, vítěz z Le Mans Arenas dojel čtrnáctý. V italském doupěti zvítězil Španěl! Vítězná trojice Martín, Bezzecchi (Kornfeilův týmový kolega) a Di Giannantonio prolétla cílem v rozpětí čtyř setin sekundy! Věřte nevěřte, bylo to až páté nejtěsnější vítězství v historii této třídy… Kornfeil: „Tento závod je neskutečná škoda. Víkend začal tak dobře volnými tréninky. Od nepodařené kvalifikace to ale šlo z kopce a závod to jen podtrhl.“

Závod Moto2 dlouho vedl Mattia Pasini, ale pod tlakem prostředí havaroval a Italům i v této třídě vyfoukl vítězství cizinec – Portugalec Miguel Oliveira. Baldassarri, Mir a Bagnaia za ním ale dojeli v rozpětí pouhé půl sekundy.

Španěl Jorge Lorenzo poprvé zvítězil na Ducati a ke všemu právě v prestižním Mugellu
Nejvíc očekávali domácí fanoušci od královské třídy, kde veterán Valentino Rossi získal v sobotu pole position. Od startu ovšem ujel Jorge Lorenzo, který se poprvé kvalifikoval do první řady, a už před sebe nikoho nepustil a po roce a půl čekání konečně za řídítky Ducati vyhrál velkou cenu. Šest sekund za ním dojel jeho týmový kolega Dovizioso a v půlce závodu to dokonce vypadalo na celou bednu pro Ducati, když třetí jezdil Petrucci. Tomu ale v závěru došly gumy a propadl se až na sedmé místo. Třetí na bednu vystoupil Rossi, který si nechal pro Mugello tradičně vyrobit speciální design na helmu. Rossi je prvním jezdcem, který v MS získal více než 5000 bodů.
Vedoucí jezdec šampionátu Marc Márquez lehce havaroval z druhého místa, a přestože v závodě pokračoval, na bodovaná místa už se nedostal. I tak pohodlně vede tabulku, nově před Rossim.
Karel Abraham brzy po startu havaroval a po šesti závodech má stále jen jeden bod z úvodní GP v Kataru.
GP Itálie, Mugello
Moto3: 1. Martín (E, Honda), 2. Bezzecchi (I, KTM), 3. Di Giannantonio (I, Honda), 4. Rodrigo (RA, KTM), 5. Migno (I, KTM), 6. Bastianini (I, Honda),... 23. Kornfeil (CZ, KTM)
Průběžně: 1. Bezzecchi 83, 2. Martín 80, 3. Di Giannantonio 75, 4. Canet (E, Honda) 61, 5. Migno 56, 6. Antonelli (I, Honda) 44,... 11. Kornfeil 36
Moto2: 1. Oliveira (P, KTM), 2. Baldassarri (I, Kalex), 3. Mir (E, Kalex), 4. Bagnaia (I, Kalex), 5. Á. Márquez (E, Kalex), 6. Binder (ZA, KTM)
Průběžně: 1. Bagnaia 111, 2. Oliveira 98, 3. Baldassarri 84, 4. Á. Márquez 78, 5. Mir 64, 6. Vierge (E, Kalex) 59.
MotoGP: 1. Lorenzo (E, Ducati), 2. Dovizioso (I, Ducati), 3. Rossi (I, Yamaha), 4. Iannone (I, Suzuki), 5. Rins (E, Suzuki), 6. Crutchlow (GB, Honda),... Abraham (CZ, Ducati) nedokončil
Průběžně: 1. M. Márquez (E, Honda) 95, 2. Rossi 72, 3. M. Viňales (E, Yamaha) 67, 4. Dovizioso 66, 5. Zarco (F, Yamaha) 64, 6. Petrucci (I, Ducati) 63,... 23. Abraham 1

Martin Žerava obhájil post nejlepšího světového motokrosového veterána
Martin Žerava nejlepší na světě!

V britském Matterley Basin se kromě obvyklých tříd mistrovství světa jelo i o Světový pohár veteránů a zde exceloval náš Martin Žerava, který už tenhle prestižní závod vyhrál loni. Letos ovšem deklasoval i tak elitního jezdce minulosti, jakým je Mickael Pichon, mistr světa 250 z let 2001 a 2002! Martin mu naložil v obou závodech a zaslouženě slaví veteránský titul.

Bou v Motegi dvakrát na lopatkách

V Japonsku se jelo druhé kolo trialového mistrovství světa jako dvoudenní podnik a stonásobný mistr světa Toni Bou (Montesa-Honda) nezvítězil ani v sobotu, ani v neděli. Obě soutěže se staly kořistí továrních jezdců GasGas, v sobotu vyhrál Jeroni Fajardo, v neděli Jaime Busto. Bou si díky druhému místu z neděle udržel průběžné vedení MS o dva body před oběma svými krajany z konkurenční továrny.