Sportovní víkend v rychlém přehledu (9 až 10 září)

vydáno 12. 9. 2017, text Dominika Nováková, foto MXGP, Petr Hájek, Robert Sobčák, Red Bull Rookies, BSB, Alpe Adria

O uplynulém víkendu se toho v motocyklovém sportu zase mnoho událo. Pro Českou republiku bylo důležité mistrovství světa v motokrosu a hlavně Světový pohár veteránů, ve kterém se stal už podruhé Martin Žerava mistrem světa. Do České republiky se přesunulo mistrovství světa v trialu a byla to skvělá podívaná i kvůli mokrému povrchu, který dal jezdcům zabrat. A dařilo se Jakubu Smržovi v závodě britských superbiků…

MS motokros

Assen, Nizozemsko

V rámci mistrovství světa v motokrosu se v Assenu jel i jediný závod světového poháru veteránů. Vyhrál ho Martin Žerava a stal se, už podruhé v kariéře, veteránským mistrem světa. V kategorii MXGP na domácí trati suverénně zvítězil Jeffrey Herlings, ani několik jeho posledních povedených závodů ale nezabránilo, aby titul mistra světa MXGP předčasně získal Antonio Cairoli. Ke svým osmi dosavadním titulům tak přidal letošní devátý. V kategorii MX2 byl nejrychlejší Jorge Prado Garcia, na čele tabulky je ovšem stále Pauls Jonass z Lotyšska. Pokud se nedopustí výrazné chyby nebo se nezraní, tak v posledním závodě sezony 17. září získá první titul mistra světa MX2.

MXGP: 1. Herlings (NL, KTM), 2. Febvre (F, Yamaha), 3. Anstie (GB, Husqvarna), 4. Cairoli (I, KTM), 5. Nagl (GB, Husqvarna), 6. Strijbos (B, Suzuki); Průběžně: 1. Cairoli (I, KTM), 2. Herlings, 3. Paulin (F, Husqvarna), 4. Desalle (B, Kawasaki), 5. Gajser (SLO, Honda), 6. Febvre; MX2: 1. Prado Garcia (E), 2. Jonass (LAT, oba KTM), 3. Seewer (CH, Suzuki), 4. Vlaanderen (NL, KTM), 5. Olsen (DK, Husqvarna), 6. Bogers (NL, KTM); Průběžně: 1. Jonass, 2, Seewer, 3. Olsen, 4. Paturel (F, Yamaha), 5. Covington (USA, Husqvarna), 6. Lieber (B, KTM); VMX: 1. Žerava (Suzuki), 2. Nilsson (S, Yamaha), 3. Kalatie (FIN, KTM), 4. Ravaglia (I, Honda), 5. Mercer (GB), 6. van Hove (B, oba KTM).

Trial MS

Sokolov

MS v trialu v Sokolově vyhrál 35letý Adam Raga před 30letým Tonim Bouem. Bou i tak už v Sokolově na předposledním závodě sezony oslavil svůj 11. venkovní titul v řadě. Sokolov si pro účastníky MS připravil hodně náročný terén. Kromě kategorie mužů závodily i ženy. Nejlépe si se sokolovským terénem poradila Emma Bristowová z Anglie. Celou sobotní noc pršelo a na závody byla zem hodně podmáčená a kameny i ostatní překážky hodně kluzké.

Muži: 1. Raga (Gas Gas), 2. Bou (E), 3. Busto (E, oba Montesa), 4. Fajardo (E, Beta), 5. Fujinami (J, Montesa), 6. Cabestany (E, Sherco); Průběžně: 1. Bou, 2. Raga, 3. Busto, 4. Fajardo, 5. Fujinami, 6. Cabestany; Ženy: 1. Bristowová (GB, Sherco), 2. Gomezová (E), 3. Wildeová (D, obě Gas Gas), 4. Hakonsenová (N, Beta), 5. Bownová (GB, Scorpa), 6. Giroová (E, Montesa); Průběžně: 1. Bristowová, 2. Gomezová, 3. Bäumlová (D), 4. Abellanová (E, obě Beta), 5. Wildeová, 6. Hakonsenová.

Moto GP

San Marino, Itálie

Body na prvních dvou místech v královské kubatuře jsou po Velké ceně San Marina vyrovnané. V Itálii na mokru vyhrál Marc Márquez, který se opět vyhoupl na průběžné první místo, jenže má shodně 199 bodů s druhým Andreou Doviziosem, který v Misanu dojel třetí. Bronzový průběžně je Maverick Vinales a čtvrtý zatím Valentino Rossi, který ovšem na okruhu Misano nestartoval kvůli zlomené noze. Chybět bude určitě i v příštím závodě v Aragonu. Nedařilo se Karlu Abrahamovi, který i s jedním pádem dokončil závod na poslední 17. pozici. Naopak Jakub Kornfeil v Moto3 se konečně mohl radovat ze sedmého místa. Závod vyhrál Romano Fenati, v Moto2 Dominique Aegerter.

MotoGP: 1. M. Márquez (E, Honda), 2. Petrucci (I), 3. Dovizioso (I, oba Ducati), 4. Vinales (E, Yamaha), 5. Pirro (I, Ducati), 6. Miller (AUS, Honda)…17. Abraham (Ducati); Průběžně: 1. M. Márquez, 2. Dovizioso, 3. Vinales, 4. Rossi (I, Yamaha), 5. Pedrosa (E, Honda), 6. Zarco (F, Yamaha)… 18. Abraham; Moto2: 1. Aegerter (CH, Suter), 2. Lüthi (CH), 3. Syahrin (MAL), 4. Bagnaia (I, všichni Kalex), 5. Binder (ZA, KTM), 6. Cortese (D, Suter); Průběžně: 1. Morbidelli (I, Kalex), 2. Lüthi, 3. A. Márquez (E, Kalex), 4. Oliveira (P, KTM), 5. Bagnaia, 6. Nakagami (J, Kalex); Moto3: 1. Fenati (I), 2. Mir (E), 3. Di Giannantonio (I, všichni Honda), 4. Oettl (D), 5. Bulega (I), 6. Bendsneyder (NL, všichni KTM)… 7. Kornfeil (Mahindra); Průběžně: 1. Mir, 2. Fenati, 3. Canet (E), 4. Martin (E, oba Honda), 5. Di Giannantonio, 6. Migno (I, KTM)… 22. Kornfeil.

Red Bull Rookies

V rámci mistrovství světa silničních motocyklů se jel i další závod Red Bull Rookies cupu, do kterého už bez zranění nastoupil Filip Salač a lepší návrat si nemohl přát. Závod Filip dokončil na pátém místě po drobné chybě způsobené vinou menší fyzičky. Vyhrál Japonec Ai Ogura, v průběžném hodnocení je první jeho krajan Kazuki Masaki.

Závod: 1. Ogura (J), 2. Masaki (J), 3. Viu (E), 4.‚ D. Öncü (TR), 5. Salač, 6. Meggle (D); Průběžně: 1. Masaki, 2. C. Öncü (TR), 3. Viu, 4. D. Öncü, 5. Meggle, 6. Ogura.

BSB

Silverstone, Velká Británie

Na Silverstonu měli jezdci britských superbiků nabitý víkend, před sebou měli hned tři závody. První vyhrál jezdec Ducati Glen Irwin. Jakub Smrž do prvního závodu startoval sedmnáctý, ale cílem projel na výborné osmé pozici. Druhý závod ovládl Josh Brookes, Jakub Smrž se umístil na bodované 13. pozici. Třetí závod byl deštivý a trval jenom devět kol, po kterých byl předčasně ukončen. Do cíle dojelo jenom sedm jezdců, Jakub Smrž na pátém místě. Základní část letošního ročníku MCE Insurance British Superbike skončila třetím závodem víkendu a je kompletní tabulka se šesti závodníky, kteří budou v takzvaném Showdownu bojovat o titul britského superbikového šampiona. Jsou to Shane Byrne, Leon Haslam, Josh Brookes, Jake Dixon, Peter Hickman a Jason O'Halloran.

První závod: 1. Irwin (GB, Ducati), 2. Brookes (AUS, Yamaha), 3. Hopkins (USA, Ducati), 4. Dixon (GB), 5. Mossey (GB, oba Kawasaki), 6. Iddon (GB, BMW)…8. J. Smrž (BMW); Druhý závod: 1. Brookes, 2. Ellison (GB, Yamaha), 3. Byrne (GB, Ducati), 4. Guintoli (F, Suzuki), 5. O’Halloran (GB, Honda), 6. Ray (Gb, Suzuki)…13. J. Smrž; Třetí závod: 1. Linfoot (GB, Honda), 2. Laverty (GB, Yamaha), 3. Dixon (GB, Kawasaki), 4. Westmoreland (GB, Kawasaki), 5. J. Smrž, 6. Ray.

Alpe Adria

Rijeka, Chorvatsko

Závěrečný závod Alpe Adrie uspořádali v chorvatské Rijece na okruhu Grobnik. Michal Prášek v kategorii Superstock 1000 bojoval o celkové umístění a ve finále byl úspěšný i přesto, že mu druhý závod úplně nevyšel. První vyhrál, na druhý ale zapršelo a Michalovi na suchých gumách soupeři, hlavně domácí jezdci, ujížděli, skončil až sedmý, ale i tak to stačilo na titul. Oba závody Superbike v Chorvatsku vyhrál Karel Hanika, celkově bral titul v kategorii Michal Filla. Šampionem 125SP se stal Denis Petric, v SST300 Daniel Blin i přesto, že na posledním závodě chyběl. SST600 celkově ovládl Martin Vugrinec a Moto2 Marek Szkopek.

První závod - SST300: 1. Schwarz (Yamaha), 2. Ulbel (Yamaha), 3. Hudovernik (KTM), 4. Klemenc (Yamaha), 5. Michalovič (Kawasaki); 125SP: 1. Petric, 2. Zidaric, 3. Perkušic (všichni HR), 4. Rakic (RS), 5. Dilenardc, 6. Velic (všichni HR, všichni Aprilia); Moto2: 1. Ivanov (Kawasaki), 2. Szkopek, 3. Svoboda, 4. Cabala (všichni Yamaha); SST600: 1.Vugrinec (Kawasaki), 2. Steinmayr (Yamaha), 3. Močibob (Kawasaki), 4. Višak, 5. Gasslbauer, 6. Walchhütter (všichni Yamaha); SST1000: 1. Prášek (BMW), 2. Svitok, 3. Novosel (oba Yamaha), 4. Zemsauer (Aprilia), 5. Gopher (Kawasaki), 6. Francini (Yamaha); SBK: 1. Hanika (BMW), 2. Mayer (Kawasaki), 3. Filla (BMW), 4. Szkopek (Yamaha), 5. Berghammer (Suzuki), 6 Thöni (Aprilia); Druhý závod – SST300: 1. Hodovernik, 2. Schwartz, 3. Ulbel, 4. Michalovič, 5. Klemenc, 6. Stachura; 125SP: 1. Zidaric, 2. Rakic, 3. Perkušic, 4. D. Dilenardo, 5. M. Dilenardo ; Moto2: 1. Ivanov, 2. Szkopek, 3. Svoboda, 4. Cabala; SST600: 1. Steinmayr, 2. Močibob, 3. Digiorigio (Yamaha), 4. Walchhütter, 5. Gasslbauer, 6. Durukan (Yamaha); SST1000: 1. Novosel, 2. Božič (BMW), 3. Svitok, 4. Zemsauer, 5. Mrduljaš (Kawasaki), 6. Gopher, 7. Prášek; SBK: 1. Hanika, 2. Thoni, 3. Kemmer, 4. Berghammer, 5. P. Szkopek, 6. Gebestroiter.

MM ČR Junior motokros

Újezd

Po dvouměsíční přestávce pokračoval v sobotu 9. září motokrosový šampionát MMČR Junior „Lorenc - Logistic 2017“, na znovu zprovozněné dráze ve východočeském Horním Újezdu nedaleko Litomyšle. Kromě české juniorské špičky přijeli již tradičně zástupci ze Slovenska, Maďarska, Polska a Rakouska. Bojovalo se o další mistrovské body v pěti kategoriích, ale i o předčasné celkové triumfy. Nejmenší kategorii 50 ccm vyhrál Filip Křivan před Markem Novákem a Davide Widerwillem, který vede v průběžném pořadí. Ve třídě 65 ccm vyhrál Matěj Skořepa, druhý byl Julius Mikula a třetí Vítězslav Marek. Ovšem kdo má už jistý titul, je Julius Mikula. V pětaosmdesátkách exceloval Radek Větrovský, průběžné pořadí je hodně vyrovnané, první je zatím Jan Wagenknecht. Ve třídě 125 2T předčasný titul oslavil Jiří Matějec, který vyhrál i v Horním Újezdu a navýšil tak svůj náskok. A v MX2 celkově vyhrál Martin Krč, který vyhrál druhou rozjížďku, předčasný titul slaví Dušan Drdaj.