Povedený Jinín

vydáno 15. 8. 2013, text Ivo Helikar

Takhle má vypadat motokrosový světový závod pane Luongo, chtělo by zavolat promotéru MS a šéfu organizace Youthstream. Přitom na starosti měl juniorský světový šampionát stejný Youthstream, jako seriál MS, byl to ale tým připravující třídu MX3. Jenže závod samotný byl v režii jinínských pořadatelů, a ti odvedli pořádný kus práce. A když se k tomu připojily ještě skvělé výsledky našich jezdců, nemělo to chybu.

Přitom se proti pořadatelům letos spikly i živly, nejprve jarní povodeň a potom i silné bouřky. Vypadalo to skoro jako sisyfovská práce, všechno připravit pro tak významný podnik, když vám příroda nepřeje. V Jiníně MS motokrosu juniorů zorganizovali už podruhé, naposledy před osmi lety. Pro to letošní museli upravit trať, vypustit jednu zatáčku kvůli přestěhované pit-line, navézt hromady nové zeminy a hlavně zajistit depo pro spoustu jezdců. A tak bylo depo nejen v depu, ale i kolem něj. Přihlásilo se totiž 261 mladých jezdců ze 42 zemí a přijelo jich jen o trochu méně, přesně 237. Závodilo se ve třech třídách, 65, 85 a 125. Naposledy pršelo v pátek, v sobotu byla trať ještě mokrá a v neděli docela ideální a bez prachu. I když se hlavní závod konal až v neděli, sobota byla rozhodující. Kvalifikace připomínala zlaté doby MS, do každé třídy nastoupily k tréninku dva plné žebříky jezdců a o postupu do hlavního závodu se tak rozhodovalo už v sobotu. V neděli potom šlo o medaile. Vyšlo počasí, slunce si do Jinína našlo cestu, ale úmorné horko přitom nebylo. Kolem trati jste potkávali nejen mladičké závodníky, ale také hvězdy domácího motokrosu sedmdesátých let, Faltu, Churavého, Velkého, a osmdesátých let, P. Kováře, Špačka, Cháru, Soldáta, Krajčoviče a současné jezdce, Michka, Smolu, V. Kováře, L. Podmola, světovou legendu a čtyřnásobného mistra světa Harryho Evertse a další.

První bronz

Kvalifikace třídy 65 vybírala ze sedmasedmdesáti startujících čtyřicet nejlepších. Do tréninku nastoupilo šest Čechů. Nejlépe na tom byl Daniel Stehlík, druhý v kvalifikační skupině A. Do závodu postupovali tři domácí zástupci, vedle Stehlíka ještě Radim Kraus a Petr Polák. Ten sice už od letošního roku jezdí pětaosmdesátku, ale pro MS se vzhledem k věku mohl vrátit do třídy 65. V kvalifikaci své skupiny však obsadil až desáté místo, jako by si na slabší stroj ještě úplně nezvykl. V první nedělní jízdě začal nejlépe Radim Kraus, po pár kolech se ale pořadí proměnilo. Zvítězil Američan Aiden Tijero, Amíci vůbec předváděli v Jiníně výborné výkony, druhým místem udělal domácím divákům radost Petr Polák, třetí byl Švéd Anton Nagy. Ve druhé jízdě dojel první Nizozemec Raivo Dankers a za ním byl celkový vítěz Tijero, Nagy a Polák. Petr přišel o třetí pozici až v posledním kole a stálo ho to celkový stříbrný stupínek. Ten získal Švéd Nagy při stejném bodovém zisku jako bronzový Polák.

Druhý bronz

Zlé jazyky tvrdí, že pětaosmdesátky jsou v motokrosu poslední třídou, v níž se dnes závodí pro radost. Každopádně našim barvám tady udělal velkou radost další bronzovou medailí Jakub Terešák. Do dvou tréninkových skupin nastoupilo celkem 85 jezdců, z toho sedm našich. V kvalifikaci si Terešák vyjel druhé místo ve skupině, do hlavního závodu přímo postoupil ještě Martin Vondrášek. Obě skupiny ovládli jezdci USA. V první jízdě zvítězil Američan Sean Cantrell, před Britem Conradem Mewsem, Terešák byl třetí, Martin Vondrášek třiatřicátý. Musel se totiž vyrovnávat s oteklou rukou po bodnutí vosy. Ve druhé jízdě předvedl Terešák nádhernou stíhací jízdu. V prvním kole upadl a převalilo se přes něj celé startovní pole. Začínal tedy z úplného konce. V cíli byl čtvrtý, první skončil Australan Lawrence Hunter, druhý byl znovu Mewse a třetí Američan Chase Sexton. Vítěz první jízdy Cantrell druhou rozjížďku pro technické problémy nedokončil.

Stříbro na závěr

Pětasedmdesát jezdců třídy 125 se také muselo rozdělit do dvou tréninkových skupin, v níž o postup závodilo opět sedm domácích. Martin Krč postoupil ze třetího místa ve skupině, Jan Vondrášek z osmého a Filip Podmol z devátého. Honza Vondrášek se po mononukleóze letos do formy, jakou měl na začátku sezony, asi nevrátí, vydržet 20 minut je hodně velký nápor na fyzičku. Navíc po pádu první jízdu nedokončil. Martin Krč také upadl a byl z toho jen jeden bod za dvacáté místo, Filip Podmol byl z našich nejlepší na jedenácté příčce. Ve druhé jízdě si Krč dojel pro čtvrté místo, škoda té první rozjížďky, při 2x čtvrté pozici by to stačilo také na medaili a teoreticky dokonce na titul ve družstvech. Podmol byl znovu jedenáctý a Vondrášek osmnáctý. Celkovým vítězem se stal Lotyš Pauls Jonass (1/2) před druhým Nizozemcem Calvinem Vlaanderenem (9/1) a třetím Francouzem Nicolasem Dercourtem (2/9).

Když se na konci odpoledne sečetly celkové výsledky, mohla se Česká republika radovat potřetí. V MS juniorských družstev totiž skončila ve velké konkurenci za USA na stříbrné pozici.

MS MX JUNIORŮ

JINÍN

65: 1. Tijero (USA) 47, 2. Nagy (S) 40, 3. Polák 40, 4. Dankers (NL) 39, 5. Shimoda (J) 31, 6. Höfer (A) 25… 10. Stehlík (všichni KTM) 16

85: 1. Mewse (GB) 44, 2. Lawrence (AUS) 43, 3. Terešák (všichni KTM) 38, 4. Sexton (USA, Yamaha), 5. Meier (DK), 6. Prado Garcia (E, oba KTM)

125: 1. Jonass (LT) 47, 2. Vlaanderen (NL, oba KTM) 37, 3. Dercourt (F, Yamaha) 34, 4. Zaragoza (E, Suzuki) 32, 5. D. Bonini (I, KTM) 26, 6. Balkovic (USA, Yamaha) 26… 11. F. Podmol 20, 13. Krč 19, 24. J. Vondrášek (všichni KTM) 3

Družstva: 1. USA 11, 2. ČR 17, 3. Španělsko 25, 4. ‚Svédsko 27, 5. Itálie 28, 6. Austrálie 30… 12. Slovensko 27