GP Španělska - závod MotoGP

vydáno 2. 5. 2010, text Jiří Nykodým, foto Yamaha

V dramatickém finiši závodu královské kubatury vybojoval vítězství Jorge Lorenzo.

Ihned po odstartování závodu královské kubatury MotoGP se na trati v Jerezu ujal vedení poleman Dani Pedrosa, na druhé místo se zařadil Valentino Rossi, třetí příčku obsadil Nicky Hayden, čtvrtý jel Jorge Lorenzo a pátý Casey Stoner.

V druhém kole závodu předjel pátý Stoner čtvrtého Lorenza a začal dotahovat před ním jedoucího Nickyho Haydena. Ve třetím kole přišel první pád - havaroval Ital Loris Capirossi na Suzuki. Po čtyřech odjetých kolech vedl stále Dani Pedrosa s nepatrným náskokem na druhého Rossiho, o další dvě sekundy dále jel Nicky Hayden na Ducati, čtvrté místo patřilo Jorge Lorenzovi a první pětku uzavíral Casey Stoner. Kvůli technické závadě musel zajet do boxu domácí Aleix Espargaro z týmu Pramac Ducati. Po sedmi odjetých kolech následovalo další odstoupení ze závodu - Američan Ben Spies byl donucen odstavit svoji Yamahu v boxech. Postup vpřed zaznamenal Jorge Lorenzo, když v devátém kole předjel Nicky Haydena a posunul se tak na třetí místo. Třináct okruhů před cílem vedl s dvousekundovým náskokem Dani Pedrosa, za ním jel Valentino Rossi, který měl bezpečný náskok na svého týmového kolegu Jorge Lorenza. S větším odstupem následoval čtvrtý Hayden, o další dvě sekundy dál jel Casey Stoner. Sedm kol před koncem závodu se na druhého Valentina dotáhl jeho týmový kolega Jorge Lorenzo a zahájil útok. V následujícím kole byl Lorenzův útok úspěšný a Jorge se tak posunul na druhé místo. Ihned poté začal stahovat i náskok vedoucího Dani Pedrosy, který činil čtyři okruhy před cílem 1,4 sekundy. V následujícím kole byl Lorenzo již v těsném kontaktu s prvním Pedrosou a začal si chystat předjížděcí manévr. V posledním kole závodu Lorenzo úspěšně zaútočil na Pedrosu a převzal vedení závodu.

Z vítězství se tak mohl radovat Jorge Lorenzo, druhý dojel Dani Pedrosa, třetí Valentino Rossi. Následoval čtvrtý Nicky Hayden a pátý Casey Stoner.