GP Katar - závod Moto2

vydáno 11. 4. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

Kubatura Moto2 nezklamala, první závod byl velmi vyrovnaný, plný soubojů, ale také pádů. Vyhrál Japonec Tomizawa, z českých jezdců dojel lépe 14. Karel Abraham.

Do historicky vůbec prvního závodu nově vzniklé kubatury Moto2 se pod umělým osvětlením na okruhu Losail v Kataru povedlo nejlépe odstartovat polemanovi Toni Elíasovi z týmu Gresini. Hned v první zatáčce došlo k havárii, kdy šli k zemi dva favorité - Stefan Bradl a Alex de Angelis.

V nájezdu do druhého kola vedl startovní pole Jules Cluzel, druhý jel Alex Debon, třetí Elías, čtvrtý Takahashi a pátý Tomizawa. Z českých jezdců si vedl lépe čtyřiadvacátý Karel Abraham, Lukáš Pešek držel 31. místo. Pro technický problém musel ze závodu odstoupit i další z favoritů této kategorie - Španěl Julian Simon z týmu Aspar. Výborný postup vpřed zaznamenal Lukáš Pešek, který se ve čtvrtém kole pohyboval již na 23. místě, Karel Abraham se propadl na 26. pozici. Po pěti odjetých okruzích vedl Debon na motocyklu FTR, druhý jel Cluzel na Suteru, třetí místo držel Tomizawa na dalším Suteru. Následoval čtvrtý Elías se strojem Moriwaki a první pětku uzavíral Takahashi na stroji Tech 3. O další dva okruhy později přišel pád Yuki Takahashiho, který havaroval kvůli ztrátě přilnavosti na předním kole a ze závodu musel odstoupit. V devátém kole přišel pád jediného motocyklu MZ, když Australan Anthony West skončil v kačírku. Na čele závodu se mezitím odpoutal Japonec Tomizawa a na druhého Debona si vybudoval náskok jedné sekundy. Třetí místo hájil stále Cluzel, čtvrté místo držel Elias a pátý jel Roberto Rolfo. Lukáš Pešek jel v této fázi závodu na 18. místě, Karel Abraham byl hned za ním. Velmi napínavé souboje předváděl Thomas Lüthi s Mattia Pasinim o šesté místo. Čtyři okruhy před koncem závodu se začalo na čele znovu bojovat, první místo patřilo Tomizawovi s náskokem dvou sekund, ale o druhé místo se pral Cluzel s Debonem, v těsném závěsu za touto dvojicí jel Elias s Rolfem. Skvělý postup vpřed předvedl Karel Abraham, Abaja jel tři kola před cílem na bodované patnácté pozici, Lukáš Pešek držel stále osmnácté místo.

Vítězství z prvního závodu kubatury Moto2 si tak připisuje Japonec Shoya Tomizawa, druhé místo v dramatickém souboji vybojoval Alex Debon, třetí příčka zbyla na Julese Cluzela. Čtvrtý dojel Toni Elías a pátý Roberto Rolfo. Z českých závodníků zvládl premiéru v kubatuře Moto2 lépe Karel Abraham na čtrnáctém místě, Lukáš Pešek dojel patnáctý.