GP Katalánska - závod MotoGP

vydáno 4. 7. 2010, text Jiří Nykodým, foto Yamaha

V závodě královské kubatury MotoGP na okruhu v Barceloně zvítězil domácí Jorge Lorenzo na Yamaze.

Závod královské kubatury MotoGP startoval v Barceloně za velmi teplého počasí, které jezdce provázelo po celý víkend. Teplota vzduchu dosahovala 34 stupňů a trať byla rozpálená na 49 stupňů.

Do samotného závodu nejlépe vyrazil poleman Jorge Lorenzo, na druhé místo se zařadil Casey Stoner, třetí jel Andrea Dovizioso, čtvrté místo patřilo Randy De Punietovi a první pětku uzavíral Alvaro Bautista. Dani Pedrosa se po chybě v první zatáčce propadl až na páté místo.

Ve druhém kole se na druhé místo posunul Andrea Dovizioso, když předjel Casey Stonera. Velmi dobře rozjetý Dovizioso si v následujícím kole vyšlápl i na Lorenza a převzal vedení závodu, o kolo později mu ale Jorge předjetí vrátil. V pátém kole závodu tak vedl Lorenzo s minimálním náskokem na Doviziosa, Stoner chyboval, vyjel mimo trať a po návratu se zařadil k Pedrosovi a De Punietovi, kteří bojovali o třetí příčku. V devátém kole havaroval na přední kolo domácí Alex Espargaró. V polovině závodu jel na vedení stále Jorge Lorenzo, v těsném kontaktu za ním jel Andrea Dovizioso. Třetí Pedrosa ztrácel již 4,3 sekundy, s menším odstupem za ním jel Stoner a De Puniet. Jedenáct okruhů před cílem skončil závod pro Marca Simoncelliho a závodě pokračovalo již jen 15 závodníků. O jedno kolo později přecenil Dovizioso schopnosti svého předního kola při brzdění a havaroval. Na vedení tak zůstal osamocený Lorenzo, druhý Pedrosa bojující se Stonerem ztrácel pět sekund. Následoval čtvrtý De Puniet a pátý Bautista. Pět okruhů před cílem nabízela nejzajímavější souboje bojující o druhé místo, kde jel Pedrosa před Stonerem, zatímco na čele se Lorenzo neohroženě blížil dalšímu vítězství.Tvrdě se bojovalo i o šestou pozici mezi Spiesem a Capirossim.

Již třetí vítězství v řadě si v Barceloně vyjel domácí Jorge Lorenzo, druhé místo vybojoval Dani Pedrosa, třetí místo obsadil Casey Stoner. Na čtvrté pozici závod dokončil Randy De Puniet a první pětku uzavřel Alvaro Bautista.