Sportovní víkend v rychlém přehledu (15. – 17. dubna)

vydáno 18. 4. 2017, text Dominika Nováková, foto MXGP, Czech Enduro, EWC, Flavien Duhamel, BSB

Čeští motokrosaři vybojovali body v závodě mistrovství Evropy v Dánsku. Po dlouhé době jsme měli naše zástupce ovšem i v závodě mistrovství světa v motokrosu MX GP. A závodilo se i u nás...

MXGP

Trentino, Itálie

Na pátém závodě seriálu mistrovství světa motokrosu se konečně objevili i čeští závodníci. V nejvyšší kategorii MXGP startoval Jaromír Romančík (JD 191 racing team) a nečekaně i Martin Michek (Buksa/Ados KTM team). Oba do cíle po dvou rozjížďkách dojeli bez bodů. Martin Michek celkově 26. a Jára Romančík 33. Želízko v ohni jsme měli i ve třídě WMX (ženy), kde startovala Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák racing team). Celkově byla 28. V kategorii EMX250 jsme měli mít Jakuba Terešáka (Motosport klub Málkov). Ten si ovšem při kvalifikaci na tvrdém dopadu odrazil plotýnku a do závodu nenastoupil. Závod MXGP vyhrál Ital Antonio Cairoli, v MX2 byl na prvním místě Jorge Prado Garcia. Nejrychlejší ženou se stala Kiara Fontanesi.

MXGP: 1. Cairoli (I, KTM), 2. Gajser (SLO, Honda), 3. Tonus (CH, Yamaha), 4. Bobryshev (RUS, Honda), 5. Paulin (F, Husqvarna), 6. Desalle (B, Kawasaki)…26. Michek (KTM), 33. Romančík (KTM); MX2: 1. Prado Garcia (E, KTM), 2. Jonass (LAT, KTM), 3. Lieber (B, KTM), 4. Oslen (DK, Husqvarna), 5. Covington (USA, Husqvarna), 6. Seewer (CH, Suzuki); WMX: 1. Fontanesi (I, Yamaha), 2. Duncan (NZ, Yamaha), 3. Lancelot (F, Kawasaki), 4. Van Den Ven (NL, Yamaha), 5. Papenmeier (D, Suzuki), 6. Verstappen (B, KTM)…28. Vítková (Yamaha).

Endurosprint

Mšeno

Stejně jako minulý týden v závodě enduro se stal nejrychlejším závodníkem na endurosprintu ve Mšeně Ondřej Helmich. Druhý skončil Kryštof Kouble a třetí místo si po bojích v závodě udržel Radek Toman před Adolfem Živným.

Pořadí: 1. Helmich (Husqvarna), 2. Kouble (Husqvarna), 3. Toman (Husqvarna), 4. Živný (KTM), 5. Kučera (KTM), 6. Horák (KTM).

MS Endurance

Le Mans

Druhý závod seriálu vytrvalostních závodů EWC v Le Mans vyhrál po perfektním výkonu tým GMT94 Yamaha a jeho jezdci David Checa, Niccoló Canepa a Mike Di Meglio. Za 24 hodin obkroužili 860 kol (24:00:32.487). Zvítězili o méně než 20 sekund před druhým týmem YART Yamaha Official EWT Team (Broc Parkers, Marvin Fritz, Kohta Nozane, 24:00:52.306 ). Třetí byl ve 40. ročníku závodu v Le Mans tým SRC Kawasaki, který objel o 12 kol méně než dva týmy před ním. Vítězný tým GMT94 zvítězil v Le Mans naposledy v roce 2005.

Le Mans: 1. GMT94 Yamaha, 2. YART – Yamaha, 3. TEAM SRC Kawasaki, 4. Suzuki Endurance Racing Team, 5. F.C.C. TSR Honda, 6. Tati Team Beaujolais Racing

Průběžně: 1. Suzuki Endurabce Racing Team, 2. Team SRC Kawasaki, 3. GMT94 Yamaha, 4. F.C.C. TSR Honda, 5. YART – Yamaha, 6. Maco Racing Team

BSB

Brands Hatch, Velká Británie

Svoje první vítězství v britských superbikách slavil Luke Mossey před Leonem Haslamem a Christianem Iddonem. Jakub Smrž, náš závodník v BSB ve třídě Superbike, odváží domů další body za 14.a 15.místo. Jeho bratr Matěj, jezdící v kategorii Superstock 1000, dojel 17.

Superbike 1. závod: 1. Mossey (GB, Kawasaki), 2. Haslam (GB, Kawasaki), 3. Iddon (GB, BMW), 4. Byrne (GB, Ducati), 5. Linfoot (GB, Honda), 6. Irwin (GB, Ducati)…14. J. Smrž (BMW)

Superbike 2. závod: 1. Mossey, 2. Iddon, 3. Haslam, 4. Brookes (A, Yamaha), 5. O’Halloram (GB, Honda), 6. Linfoot…15. J. Smrž

Superstock 1000: 1. Hutchinson (BMW), 2. Jenkinson (BMW), 3. Cooper (Suzuki), 4. Hedger (Aprilia), 5. Buchman (Kawasaki), 6. Rogers (Kawasaki)…17. M. Smrž (BMW).

Motogymkhana

Kolín

Na prvním závodě MČR v slalomu zvítězil po napínavých dvou kolech Jan Zapach. V prvním kole sice dostal třívteřinovou penalizace za zastavení mimo cílový box, v druhém kole ale zaútočil a byl nejlepší. Druhý skončil Jiří Karásek, který zajížděl vyrovnané a rychlé časy. Třetí byl v Kolíně Ondřej Kroupa. V prvním kole spadl a v druhém získal penalizaci za dva sražené kužely.

Pořadí: 1. Karásek (Kawasaki), 2. Oulehla (Honda), 3. Zapach (Suzuki), 4. Kroupa (Honda), 5. Dobeš (Suzuki), 6. Kubeš (Honda).

Sajdkárkros GP

Oldebroek, Holandsko

Na mistrovství světa sajdkárkrosu jsme byli nejvíc zvědaví na výkon bratrů Čermáků, kteří byli loni celkově pátí v šampionátu. V kvalifikaci obsadili skvělé druhé místo. První rozjížďku dojeli pátí a druhou bohužel po kolizi s holandskou posádkou až na 20. pozici. Celkově z toho bylo 12. místo. Hlavně že jsou kluci v pořádku. Mezi sajdkáristy byla nejrychlejší holandsko-francouzská posádka Etienne Bax/Nicolas Musset, která si tak zajistila průběžné vedení v šampionátu.

MS sajdkár: 1. Bax/Musset (NL,F, WSP ZABEL), 2. Giraud/Mucenieks (F,LAT, WHT AMS), 3. Burgler/Betschard (CH, WSP KTM), 4. Brown/Millard (GB, WSP ZABEL), 5. Hermans/van Gaalen (NL, VMC ZABEL), 6. Santermans/Daiders (B, LAT, WSP ZABEL)…12. Čermákové (WSP MEGA), 23. Vejchoda/Zatloukal (WSP ZABEL).

Mez. mistrovství Rakouska

Paldau, Rakousko

Třetí závod mají za sebou závodníci mezinárodního mistrovství Rakouska. Ovládli ho ale hlavně zahraniční jezdci. Jelo se v Paldau a o body opět bojoval i náš Petr Smítka v kategorii Open, který pro letošní sezonu dává prioritu právě rakouskému mistrovství. První rozjížďku dokázal vyhrát, druhou dojel na druhé pozici za Bencem Szvobodou z Maďarska, který je průběžně vedoucím závodníkem českého MMČR. Szvoboda celkově vyhrál závod v Paldau.

Paldau - Open: 1. Szvoboda (H, KTM), 2. Smítka (KTM), 3. Šimko (SVK, Suzuki), 4. Kovář (KTM), 5. Kratzer (A, Kawasaki), 6. Edelbacher (A, KTM)

EMX Open, EMX65, EMX85

Kolding, Dánsko

Češi se ukázali i v závodě mistrovství Evropy v Dánsku. Junioři si odvezli cenné body z kategorií EMX65 a EMX85, zatímco senioři z kategorie EMX Open. S plným počtem bodů zvítězil v blátivém Dánsku Petr Bartoš před Jonášem Nedvědem. Třetí dojel ukrajinský jezdec Volodymyr Tarasov. Šestým místem bodoval Petr Michalec. Nejlepším Čechem mezi nejmenšími v kategorii EMX65 se stal Julius Mikula čtvrtým místem. V pětaosmdesátkách byl nejlepším naším závodníkem Martin Venhoda na 14. místě.

EMX65: 1. Van Erp (NL), 2. Knuiman (NL), 3. Skovbjerg (DK), 4. Mikula, 5. Fredsoe (DK), 6. Ten Kate (NL)…7. Skořepa, 12. Janout, 16. Kabát, 19. Marek

EMX85: 1. De Wolf (NL), 2. Smulders (NL), 3. Olsen (N), 4. Kooier (NL), 5. Hanström (S), 6. Pahlsson (S)…14. Venhoda, 20. Wegenknecht, 28. Pikart, 35 Vašíček

EMX Open: 1. Bartoš, 2. Nedvěd, 3. Tarasov (UA), 4. Asmanov (UA), 5. Morozov (UA), 6. Michalec.

Flat Track - zrušeno

Pardubice

První závod mistrovství republiky flat tracku byl zrušen. Dráha na plochodrážním stadionu v Pardubicích byla po několikadenních deštích špatně sjízdná, hrozilo tvoření nebezpečných kolejí. Náhradní termín bude co nejdříve oznámen.