Sportovní víkend v rychlém přehledu (27. – 28. května)

vydáno 29. 5. 2017, text Dominika Nováková, foto Speedway GP, MXGP, FIM, Enduro GP, Verva Racing, World SBK

Závody mistrovství světa byly o uplynulém víkendu i s českou nebo slovenskou účastí. Čeští závodníci bojovali o body v motokrosu, enduru i v mistrovství světa superbiků. Slovenský jezdec závodí v MS na ploché dráze.

Speedway GP

Daugavpils, Lotyšsko

Fredrik Lindgren se třináctým místem ve třetím závodě sezony připravil o průběžně první místo tabulky. Na něm ho vystřídal Polák Patryk Dudek, který byl v Lotyšsku druhý. Závod vyhrál další polský závodník Piotr Pawlicky. Slovenský reprezentant Martin Vaculík skončil až na deváté pozici, průběžně je zatím pátý, ovšem mezi prvním a jeho pátým místem je pouze čtyřbodový rozdíl.

Závod: 1. Pawlicki (PL), 2. Dudek (PL), 3. Janowski (PL), 4. Doyle (AUS), 5. Sayfutdinov (RUS), 6. Žagar (SLO); Průběžně: 1. Dudek, 2. Doyle, 3. Lindgren (S), 4. Janowski (PL), 5. Vaculík (SVK), 6. Pawlicki.

MX GP

Ernée, Francie

Závod mistrovství světa motokrosu v kategorii MXGP vyhrál ve Francii Clement Desalle, před Antoniem Cairolim a Gautierem Paulinem. Desalle se tak díky náloži bodů přesunul na třetí průběžné místo a Paulin je průběžně druhý. Oběma k tomu taky pomohla neúčast Tima Gajsera, který závod ve Francii vynechal kvůli bolesti ramene, které nyní léčí doma ve Slovinsku. Tabulku i nadále vede Tony Cairoli. Jaromír Romančík, který letos jede některé světové podniky, dojel v Ernée na 24. pozici. V kategorii MX2 byl nejúspěšnější Pauls Jonass, který si tak upevnil pozici průběžného lídra. Druhý dojel Benoit Paturel a třetí Jeremy Seewer. A třetí závod MS mají za sebou ženy, zvítězila Livia Lancelot, průběžně první je Kiara Fontanesi.

MXGP závod: 1. Desalle (B, Kawasaki), 2. Cairoli (I, KTM), 3. Paulin (F, Husqvarna), 4. Nagl (D, Husqvarna), 5. Van Horebeek (B, Yamaha), 6. Febvre (F, Yamaha)…24. Romančík (KTM); MXGP průběžně: 1. Cairoli, 2. Paulin, 3. Desalle, 4. Gajser (SLO, Honda), 5. Van Horebeek, 6. Herlings (NL, KTM)…41. Romančík; MX2 závod: 1. Jonass (LAT, KTM), 2. Paturel (F, Yamaha), 3. Seewer (CH, Suzuki), 4. Lawrence (AUS, Suzuki), 5. Lieber (B, KTM), 6. Prado Garcia (E, KTM); MX2 průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer, 3. Olsen (DK, Husqvarna), 4. Lieber, 5. Paturel, 6. Covington (USA, Husqvarna); Ženy závod: 1. Lancelot (F, Kawasaki), 2. Van De Ven (NL, Yamaha), 3. Fontanesi (I, Yamaha), 4. Papenmeier (D, Suzuki), 5. Andersen (DK, Yamaha), 6. Van Wordragen (NL, Yamaha); Ženy průběžně: 1. Fontanesi, 2. Lancelot, 3. Duncan (NZ, Yamaha), 4. Van De Ven, 5. Papenmeier, 6. Van Wordragen

Enduro GP

Spoleto, Itálie

Třetí závod mistrovství světa enduro se jel v italském Spoletu navíc s českou účastí. V nejvyšší kategorii Enduro GP bojoval o body Ondřej Helmich, který byl v sobotu v silné konkurenci 18. a v nedělním závodě patnáctý. Celkem vyjel devět mistrovských bodů. Sobotní závod vyhrál Steve Holcombe z Velké Británie, v neděli zvítězil Loic Lorrieu z Francie, který vyhrál svůj první závod Enduro GP. Průběžně vede tabulku Steve Holcombe.

Sobota: 1. Holcombe (GB), 2. Salvini (I), 3. Larrieu (F), 4. Redondi (I), 5. Nambotin (F), 6. Guerrero (E)...18. Helmich (Husqvarna); Neděle: 1. Larrieu, 2. Holcombe, 3. Nambotin, 4. Salvini, 5. Watson (GB), 6. Guerrero...15. Helmich; Průběžně: 1. Holcombe, 2. Larrieu, 3. Phillips (AUS), 4. Nambotin. 5. Hellsten (FIN), 6. Redondi

World Superbike

Donnington Park, Velká Británie

Další závod světových superbiků byl opět ve starých kolejích, opět vyhrávala Kawasaki. Ovšem první závodní den byl nejrychlejší Tom Sykes a ne průběžný lídr Jonathan Rea, ten havaroval a první závod nedojel. Vynahradil si to ale v neděli, kdy opět vyhrál, Sykes byl druhý. Kawasaki navíc dosáhla svého stého vítězství v MS Superbike. To vyjel právě Rea v nedělním závodě. Třetí byl v sobotu Alex Lowes a v neděli Chaz Davies. Ondřej Ježek veze z Velké Británie tři body z druhého závodu, kdy dojel třináctý. K umístění mu pomohly i pády ostatních závodníků.

První závod: 1. Sykes (GB, Kawasaki), 2. Haslam (GB, Kawasaki), 3. Lowes (GB, Yamaha), 4. Melandri (I, Ducati), 5. Vd. Mark (NL, Yamaha), 6. Camier (GB, MV Agusta)…18. Ježek (Kawasaki); Druhý závod: 1. Rea (GB, Kawasakiú, 2. Sykes, 3. Davies (GB, Ducati), 4. Vd. Mark, 5. Lowes, 6. Camier…13. Ježek; Průběžně: 1. Rea, 2. Sykes, 3. Davies, 4. Melandri, 5. Lowes, 6. Vd. Mark…23. Ježek

Trial GP

Montegi, Japonsko

Další závod Trial GP a další vítězství Tonyho Boua ze Španělska. Tony si vítězstvím v Japonsku připsal svou 92. výhru Velké ceny v kariéře a potvrdil svoji dominanci v šampionátu.

První závod: 1. Bou (E), 2. Dabill (GB), 3. Fujinami (J), 4. Fajardo (E), 5. Raga (E), 6. Busto (E); Druhý závod: 1. Bou, 2. Raga, 3. Cabestany (E), 4. Fajardo (E), 5. Fujinami, 6. Busto; Průběžně: 1. Bou, Raga, Fajardo, 4. Cabestany, 5. Fujinami, 6. Dabill