Sportovní víkend v rychlém přehledu (12. – 13. srpna)

vydáno 15. 8. 2017, text Dominika Nováková, foto Robert Sobčák, MXGP, SpeedwayGP, Pavlína Mařáčková, archiv bratrů Čermáků

Školáci sice mají prázdniny, to ale neplatí pro motoristické závodníky. Další víkend a další závod Moto GP, MX GP i endura. Jezdci si skoro neodpočinou, ale i tak musejí podávat bezchybné výkony. Třeba jako bratři Čermákové na mistrovství světa v sajdkárkrosu nebo Andrea Dovizioso v MotoGP.

Moto GP

Red Bull Ring, Rakousko

Jenom týden po Grand Prix České republiky se Moto GP přesunulo do sousedního Rakouska na Red Bull Ring. Celý závod královské kategorie byl hlavně boj mez Marcem Márquezem a Andreou Doviziosem. Jejich soupeření vyvrcholilo v poslední zatáčce, kde se snažil Márquez Doviziosa předjet, to se mu ovšem nepodařilo a Ital byl v cíli rychleji. Na čele tabulky je ale pořád Márquez na prvním místě. V kategorii Moto3 vyhrál Joan Mir a v Moto2 Franco Morbidelli. Karel Abraham v MotoGP dojel do cíle na 14. pozici se dvěma body, Jakb Kornfeil v Moto3 projel cílem na 20. místě.

MotoGP: 1. Dovizioso (I, Ducati), 2. M. Márquez (E, Honda), 3. Pedrosa (E, Honda), 4. Lorenzo (E, Ducati), 5. Zarco (F, Yamaha), 6. Vinales (E, Yamaha)…14. Abraham (Ducati); Průběžně: 1. M. Márquez, 2. Dovizioso, 3. Vinales, 4. Rossi (I, Yamaha), 5. Pedrosa, 6. Zarco...17. Abraham; Moto2: 1. Morbidelli (I), 2. A. Márquez (E), 3. Lüthi (CH), 4. Bagnaia (I), 5. Pasini (I), 6. Nakagami (J, všichni Kalex); Průběžně: 1. Morbidelli, 2. Lüthi, 3. A. Márquez, 4. Oliveira (P, KTM), 5. Bagnaia, 6. Pasini; Moto3: 1. Mir (E, Honda), 2. Oettl (D, KTM), 3. Martin (E), 4. Loi (B), 5. Canet (E), 6. Di Giannantonio (I, všichni Honda)…20. Kornfeil (Mahindra); Průběžně: 1. Mir, 2. Fenati (I, Honda), 3. Canet, 4. Martin, 5. Di Giannantonio, 6. McPhee (GB, Honda)…27. Kornfeil.

MX GP

Gachnang, Švýcarsko

Na švýcarské trati v kategorii MXGP vyhrál Jeffrey Herlings, a to už druhý závod po sobě, v průběžném pořadí je nizozemský závodník na druhé pozici, ale na prvního Tonyho Cairoliho ztrácí téměř sto bodů. V kategorii MX2 byl ve Švýcarsku nejrychlejší Francouz Benoit Paturel, který se vyhnul pádům. Ostatní ale byli na zemi docela často. Například lídr tabulky Pauls Jonass i Jeremy Seewer.

MXGP: 1. Herlings (NL, KTM), 2. Paulin (F, Husqvarna), 3. Cairoli (I, KTM), 4. Febvre (F, Yamaha), 5. Anstie (GB, Husqvarna), 6. Gajser (SLO, Honda) ; Průběžně: 1. Cairoli, 2. Herlings, 3. Paulin, 4. Desalle (B, Kawasaki), 5. Gajser, 6. Febvre; MX2: 1. Paturel (F, Yamaha), 2. Seewer (CH, Suzuki), 3. Jonass (LAT, KTM), 4. Covington (USA, Husqvarna), 5. Prado Garcia (E, KTM), 6. Olsen (DK, Husqvarna); Průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer, 3.. Paturel, 4. Olsen, 5. Lieber (B, KTM), 6. Covington.

Speedway GP

Malilla, Švédsko

Polák Bartosz Zmarzlik poprvé letos vyhrál závod mistrovství světa na ploché dráze. Ve finále spolu s ním byl ještě Antonio Lindback, Fredrik Lindgren a Maciej Janowski. Zmarzlik se díky vítězství v průběžném pořadí posunul na šestou pozici. První je Polák Janowski.

Speedway GP: 1. Zmarzlik (PL), 2. Lindback (S), 3. Lindgren (S), 4. Janowski (PL), 5. Woffinden (GB), 6. Sayfutdinov (RUS); Průběžně: Janowski (PL), 2. Doyle (AUS), 3. Dudek (PL), 4. Lindgren, 5. Woffinden, 6. Zmarzlik.

MČR enduro

Brodeslavy

Mistrovství republiky enduro má za sebou další klání, a to v Brodeslavech. Tamní trať byla skvěle značená a testy se jezdcům moc líbily. Absolutním vítězem a vítězem kategorie E1 se oba dny stal Kryštof Kouble, ve třídě E2 zvítězil Adolf Živný a v E3 Jan Balaš.

Celkově první den: 1. Kouble (Husqvarna), 2. Živný (KTM), 3. Toman (Husqvarna), 4. Balaš (KTM), 5. Hádek (KTM), 6. Engel (KTM); Celkově druhý den: 1. Kouble, 2. Toman, 3. Živný, 4. Hádek, 5. Balaš, 6. Engel; Celkově závod: 1. Kouble, 2. Živný, 3. Toman, 4. Balaš, 5. Hádek, 6. Engel.

MS sajdkárkros

Stelpe, Lotyšsko

Bratři Čermákové se na desátém závodě mistrovství světa v sajdkárkrosu postavili na bednu. Čeští závodníci byli celkově třetí a takové umístění jim pomohlo i v celkovém pořadí, aktuálně jsou průběžně na šesté pozici. Závod v Lotyšsku vyhráli první v šampionátu Etienne Bax a Nicolas Musset.

Závod: 1. Bax/Musset (NL/F, WSP/Zabel), 2. Giraud/Mucenieks (F/LAT, WHT/Husqvarna), 3. Čermákové (WSP/Mega), 4. Wilkinson/Chamberlain (GB, WSP/Zabel), 5. Hermans/van Gaalen (NL, VMC/Zabel), 6. Daiders/Stupelis (LAT, VMC/Zabel)…19. Vejchoda/Zatloukal (WSP/Zabel), 21. Boukalové (WSP/Zabel); Průběžně: 1. E. Bax/Musset, 2. Giraud/Mucenieks, 3. Willwmsen/R. Bax (NL, WSP/Zabel), 4. Brown/Millard (GB, WSP/Zabel), 5. Hermans/van Gaalen, 6. Čermákové24. Vejchoda/Zatloukal.

Motogymkhana

Janovice nad Úhlavou

Bývalý vojenský areál hostil pátý závod českého mistrovství v motogymkhaně.Trať hlavního závodu byla rychlejší s menším počtem utažených rotací, než je běžné, časově standardní. Třetí místo si už druhým kolem zajistil Jan Karásek, ve třetím udělal chybu a kolo tak nedokončil. První dvojice v Janovicích velmi utekla zbytku pole, a to o celé čtyři vteřiny na třetího. Jiří „Mio“ Schovanec se soustředil na hlavní závod, který s obtížemi dojel, Krejza tak měl možná trochu usnadněnu cestu a zajel již počtvrté v letošní sezóně nejrychleji ze všech.

Závod: 1. Zapach (Suzuki), 2. Schovanec (Kawasaki), 3. Karásek (Kawasaki), 4. Kroupa (Honda), 5. Oulehla (Honda), 6. Szymanský (Honda); Průběžně: 1. Zapach, 2. Schovanec, 3. Karásek, 4. Kroupa, 5. Oulehla, 6. Dobeš (Suzuki).