Sportovní víkend v rychlém přehledu (10. – 11. června)

vydáno 12. 6. 2017, text Dominika Nováková, foto MotoGP, MXGP, Karel Herman

Další víkend a další závod MotoGP, mistrovství světa motokrosu i Velká cena Speedway GP v Praze na Markétě a historicky nejlepší český výsledek. Čtěte sportovní přehled.

MotoGP

Barcelona, Španělsko

Andrea Dovizioso po vítězné Velké ceně v Itálii o uplynulém víkendu vyhrál i katalánskou GP. V průběžném pořadí se tak posunul na druhé místo za Mavericka Vinalese, kterému se ve Španělsku příliš nedařilo, dojel až desátý a na prvním místě má náskok už jenom sedmi bodů (Vinales 111, Dovizioso 104). Dovizioso je na cestě za svým nejlepším výsledkem v historii královské kubatury. V roce 2011 byl celkově třetí. Letos je zatím druhý. Možná má šanci dokonce vyhrát titul… Karel vybojoval body za slušné čtrnácté místo. V kategorii Moto2 vyhrál Alex Márquez a v Moto3 Joan Mir. Jakubovi Kornfeilovi se příliš nedařilo a do cíle dojel až jako dvaadvacátý.

MotoGP: 1. Dovizioso (I, Ducati), 2. M. Márquez (E, Honda), 3. Pedrosa (E, Honda), 4. Lorenzo (E, Ducati), 5. Zarco (F, Yamaha), 6. Folger (D, Yamaha)…14. Abraham (Ducati); MotoGP průběžně: 1. Vinales (E, Yamaha), 2. Dovizioso, 3. M. Márquez, 4. Pedrosa, 5. Rossi (I, Yamaha), 6. Zarco…19. Abraham; Moto2 : 1. A. Márquez (E), 2. Pasini (I), 3. Lüthi (CH, všichni Kalex), 4. Oliveira (P, KTM), 5. Baldassarri (I), 6. Morbidelli (I, oba Kalex); Moto2 průběžně: 1. Morbidelli, 2. Lüthi, 3. A. Márquez, 4. Oliveira, 5. Pasini (I, Kalex), 6. Bagnaia (I, Kalex); Moto3: 1. Mir (E), 2. Fenati (I), 3. Martin (E), 4. Bastianini (I), 5. Canet (E, všichni Honda), 6. Ramirez (E, KTM)…22. Kornfeil (Mahindra); Moto3 průběžně: 1. Mir, 2. Fenati, 3. Canet, 4. Di Giannantonio (I, Honda), 5. Migno (I, KTM), 6. Martin…24. Kornfeil.

MXGP

Orljonok, Rusko

Už podruhé za sebou ovládl na mistrovství světa motokrosu prestižní kategorii MXGP Belgičan Clement Desalle. Díky svým úspěchům už překonal i druhého Paulina a právě on se teď uhnízdil na druhé příčce průběžného pořadí. Tabulku vede osminásobný mistr světa Tony Cairoli. Hodně se v Rusku dařilo a i Jaromíru Romančíkovi, který zatím udělal na MS svůj nejlepší výsledek, do cíle dojel čtrnáctý a připsal si deset světových bodů. V kategorii MX2 byl v Rusku celkově první lídr šampionátu Pauls Jonass.

MXGP: 1. Desalle (B, Kawasaki), 2. Herlings (NL, KTM), 3. Paulin (F), 4. Anstie (GB, oba Husqvarna), 5. Cairoli (I, KTM), 6. Febvre (F, Yamaha)…14. Romančík (KTM); MXGP průběžně: 1. Cairoli, 2. Desalle, 3. Paulin, 4. Herlings, 5. Gajser (SLO, Honda), 6. Van Horebeek (B, Yamaha)…27. Romančík; MX2: 1. Jonass (LAT, KTM), 2. Seewer (CH, Suzuki), 3. Bogers (NL, KTM), 4. Paturel (F), 5. Östlund (S, oba Yamaha), 6. Lawrence (AUS, Suzuki); MX2 průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer, 3. Olsen (DK, Husqvarna), 4. Lieber (B, KTM), 5. Paturel, 6. Prado Garcia (E, KTM).

Speedway GP

Praha

Václav Milík zaznamenal historicky nejlepší výsledek českého jezdce v Grand Prix České republiky, když v sobotním závodě skončil třetí ve finále. Milík jel jako střela. Po dvaceti jízdách mu patřilo snové čtvrté místo. V těžkém semifinále číslo jedna dojel za Hancockem a už věděl, že je nejlepším Čechem v jedenadvaceti ročnících Grand Prix České republiky. Závod vyhrál obhájce loňského vítězství Jason Doyle, který stejně jako loni porazil ve finále Grega Hancocka.

SpeedwayGP: 1. Doyle (AUS), 2. Hancock (USA), 3. Milík, 4. Dudek (PL), 5. Holder (AUS), 6. Vaculík (SVK); SpeedwayGP průběžně: 1. Dudek, 2. Doyle, 3. Vaculík, 4. Lindgren (S), 5. Janowski (PL), 6. Pawlicki (PL)

Sajdkárkros GP

Kegums, Lotyšsko

Další kolo mistrovství světa sajdkárkrosu se jelo v lotyšském Kegumsu. Závod vyhrálo holandské duo Daniel Willemsen a Robbie Bax. Ve startovním poli byla opět i česká posádky bratrů Čermáků. Závod ovšem nedopadl úplně podle jejich představ. Kvůli technickému problému v kvalifikaci česká posádka startovala až z druhé řady. Vystartovali 23. a čekala je stíhací jízda, tu v prvním závodě proměnili v jedenácté a ve druhém závodě v deváté místo. Průběžně jsou Čermáci na sedmé pozici.

SajdkárGP: 1. Willemsen/R. Bax (NL, WSP/Zabel), 2. E. Bax/Musset (NL/F, WSP/Zabel), 3. Giraud/Mucenieks (F/LAT, WHT, Husqvarna), 4. Hermans/Gaalen (NL, VMC/ Zabel), 5. Veldman/Bogaart (NL, WHT/Husqvarna), 6. Brown/Millard (GB, WSP/ Zabel)…10. Čermákovi (WSP/Mega); SajdkárGP průběžně: 1. E. Bax/Musset, 2. Giraud/Mucenieks, 3. Willemsen/R. Bax, 4. Brown/Millard, 5. Vanluchene/Kurpnieks (B/LAT, VMC/Zabel), 6. Hermans/Gaalen…7. Čermákovi

Cena města Jičína

Na jičínském přírodním okruhu se jel o víkendu už pátý ročník obnovených závodů Cena města Jičína. Diváci měli možnost vidět historické motocykly, sajdkáry i moderní motorky. V kategorii Vintage, což jsou motocykly vyrobené v letech 1920 a 1930, vyhrál Karel Šmolík na stroji Rudge. V silně obsazené třídě Classic do 250 cm3 vyrobené mezi lety 1945 a 1967 byl nejrychlejším Luboš Hemelík na Jawě. Hodně se sešlo i klasiků do 350 cm3, kde si cenu za první místo odvezl Steffen Bänsch z Německa. Mezi clubsporty do 1978 jela nejrychleji Yamaha Jana Šofra. A zmíníme ještě třídu sajdkár, tu ovládla polská posádka Kowalczyk a Pokrywiecki na BSA.