Sportovní víkend v rychlém přehledu (19. – 20. srpna)

vydáno 21. 8. 2017, text Dominika Nováková, foto Radek Lavička, MXGP, TZ Ondřeje Ježka, WSBK

Velké letní prázdniny pomalu končí, to ale neplatí o sezoně v motoristickém sportu, teplo ještě nějakou dobu bude a až skončí, větší podniky se přesunou do teplejších krajů. Ani tuzemské závodní seriály zatím neskončily, i když se ke svému konci chýlí, jako například mezinárodní MČR motokrosu, které má za sebou předposlední závod.

MMČR motokros

Stříbro

Domácí šampionát Buksa/Ados motokros se po pěti letech vrátil na trať do Stříbra a nabídl divákům velmi zajímavou podívanou a taky už teď, v předposledním závodě, ukázal tři mistry republiky, a to v kategoriích MX1, MX2 a Ženy. Ve třídě MX1 je to Martin Michek, titul předčasně získal už po první rozjížďce. A do posledního závodu by, kdyby chtěl, ani nemusel nastoupit. Za ním skončil druhý Polák Tomek Wysocki a třetí domácí jezdec Rudolf Weschta. Taky v MX2 už známe mistra, je jím maďarský jezdec Bence Szvoboda. Toho ve Stříbře sice hodně proháněl týmový kolega Sulivan Jaulin, i tak ale Szvoboda dokázal zvítězit a titul už má jasný. Ve Stříbře se dařilo Jonášovi Nedvědovi, který skončil celkově třetí, průběžně je ale nejlepším Čechem na třetí pozici Dušan Drdaj. V kategorii žen má jasné první místo Němka Steffi Laierová, která proplula sezonou téměř neporažená. Jinak tomu nebylo ani ve Stříbře, kde vyhrála a předčasně slaví titul. Druhá byla ve Stříbře Simonová a třetí Laňková, příliš se nedařilo Kristýně Vítkové, která padala. Kategorie Veterán je zatím jediná, kde není zatím mistr republiky jistý. Prvnímu Žeravovi k němu chybí ještě osm bodů.

MX1: 1. Michek, 2. Wysocki (PL, oba KTM) 3. Weschta (Suzuki), 4. Šimko (SVK, Suzuki), 5. Sukup (Kawasaki), 6. Kovář (KTM); MX1 průběžně: 1. Michek, 2. Šimko, 3. Bartoš (KTM), 4. Weschta, 5. Sukup, 6. Romančík (KTM); MX2: 1. Szvoboda (H), 2. Jaulin (F), 3. Nedvěd (všichni KTM), 4. Liška, 5. Drdaj (oba Yamaha), 6. Šikyňa (SVK, KTM); MX2 průběžně: 1. Szvoboda, 2. Jaulin, 3. Drdaj, 4. Šikyňa, 5. Liška, 6. Nedvěd; Ženy: 1. Laierová (D, KTM), 2. Simonová (Yamaha), 3. Laňková (Suzuki), 4. Vítková (Yamaha), 5. Hromková, 6. Antošová (obě KTM); Ženy průběžně: 1. Laierová, 2. Laňková, 3. Simonová, 4. Vítková, 5. Hromková, 6. Kapsamerová (A, KTM); Veterán: 1. Žerava (Suzuki), 2. Kadleček (Husqvarna), 3. Černý (SVK, KTM), 4. Hammerl (A, Kawasaki), 5. Doppler (A, Kawasaki), 6. Horský (Yamaha); Veterán průběžně: 1. Žerava, 2. Kadleček, 3. Černý, 4. Hammerl, 5. Tichý (Suzuki), 6. Doppler.

MX GP

Uddevalla, Švédsko

Jaromír Romančík vynechal další závod domácího mistrovství a vydal se raději sbírat zkušenosti na závod MS do Švédska, kde obě rozjížďky dojel jako třiadvacátý, celkově ale skončil až šestadvacátý. Celkově první byl Slovinec Tim Gajser, který vyhrál první rozjížďku, druhou ovládl Francouz Romain Febvre, ten letos slavil svou první výhru, celkově byl ve Švédsku druhý kvůli nepovedené první jízdě. První průběžně s obrovským náskokem pořád zůstává Tony Cairoli. Závod kategorie MX2 vyhrál Švýcar Jeremy Seewer, před dvěma soupeři z týmu KTM – Jorgem Prado Garciem a Paulsem Jonassem. Lídrem je stále Jonass.

MXGP: 1. Gajser (SLO, Honda), 2. Febvre (F, Yamaha), 3. Paulin (F, Husqvarna), 4. Desalle (B, Kawasaki), 5. Coldenhoff (NL, KTM), 6. Van Horebeek (B, Yamaha)…26. Romančík (KTM); MXGP průběžně: 1. Cairoli (I, KTM), 2. Herlings (NL, KTM), 3. Paulin, 4. Desalle, 5. Gajser, 6. Febvre…29. Romančík; MX2: 1. Seewer (CH, Suzuki), 2. Prado Garcia (E, KTM), 3. Jonass (LAT, KTM), 4. Mewse (GB, Husqvarna), 5. Covington (USA, Husqvarna), 6. Oslen (DK, Husqvarna); MX2 průběžně: 1. Jonass, 2. Seewer, 3. Paturel (F, Yamaha), 4. Olsen, 5. Lieber (B, KTM), 6. Covington.

WSBK

Lausitzring, Německo

Ondřej Ježek měl v Německu smolný první závod, který nedojel kvůli prasklému držáku výfuku. Ve druhém závodě ale výsledek vylepšil. Ondra dobře odstartoval a poté dojížděl dvojici Giugliano-Badovini. To se mu podařilo a v předposledním kole se před oba dva Italy dostal a dojel šestnáctý. Závody se nejlépe podařily Chazovi Daviesovi, který oba vyhrál a připsal si cenné body. Tabulku vede Sebastian Rea.

První závod: 1. Davies (GB, Ducati), 2. Rea (GB, KAwasaki), 3. Sykes (GB, Kawasaki), 4. Melandri (I, Ducati), 5. Camier (GB, MV Agusta), 6. Lowes (GB, Yamaha); Druhý závod: 1. Davies, 2. Rea, 3. Melanri, 4. Sykes, 5. Lowes, 6. Camier…16. Ježek (Kawasaki); Průběžně: 1. Rea, 2. Sykes, 3. Davies, 4. Melandri, 5. Lowes, 6. Forés (E, Ducati)...22. Ježek.

Sajdkár GP

Kivioli, Estonsko

Bratři Čermákové pokračují v krasojízdě na mistrovství světa sajdkárkrosu. Nezadařilo se jim sice tak jako v minulém závodě, kde stáli na třetím místě, ale tentokrát dojeli na slušném sedmém. Sedmí jsou zatím i v průběžném pořadí. Závod vyhrála dvojice Giraud a Mucenieks, kteří jsou průběžně druzí, na prvním místě se stále drží Etienne Bax a Nicolas Musset.

1. Giraud/Mucenieks (F/LV, WHT/Husqvarna), 2. E. Bax/Musset (NL/F, WSP/Zabel), 3. Willemsen/R. Bax (NL, WSP/Zabel), 4. Veldman/vd. Boogaart (NL, WHT/Husqvarna), 5. Daiders/Stupelis (LV, VMC/Zabel), 6. Hermans/van Gaalen (NL, VMC/Zabel)…7. Čermákové (WSP/Mega)

Průběžně: 1. E. Bax/Musset, 2. Giraud/Mucenieks, 3. Willemsen/R. Bax, 4. Brown/Millard (GB, WSP/Zabel), 5. Hermans/van Gaalen, 6. Daiders/Stupelis, 7. Čermákové.

BSB

Cadwell Park, Velká Británie

Jakub Smrž si ze závodu v Cadwell Parku odvezl dva body za 14. místo ve druhém závodě. V tom prvním ho soupeř vytlačil na trávník a on pak musel dotahovat z 20. místa, povedlo se mu dostat na sedmnácté. Navíc byl otřesený po kvalifikaci, kde upadl. První závod vyhrál Leon Haslam, druhý James Ellison. Tabulku stále vede Shane Byrne.

První závod: 1. Haslam (GB), 2. Dixon (GB, oba Kawasaki), 3. Byrne (GB, Ducati), 4. Hickman (GB, BMW), 5. O’Halloran (GB, Honda), 6. Jackson (GB, BMW)…17. J. Smrž (BMW); Druhý závod: 1. Ellison (GB, Yamaha), 2. Jackson, 3. Hickman, 4. O’Halloran, 5. Iddon (GB, BMW), 6. Bridewell (GB, Kawasaki)…14. Smrž; Průběžně: 1. Byrne, 2. Haslam, 3. Hickman, 4. O’Halloran, 5. Brookes (GB), 6. Mossey (GB, oba Kawasaki)…18. J. Smrž.