Coma nastoupí do závěrečné etapy s dvouhodinovým náskokem

vydáno 17. 1. 2014, text hell, foto M.Maragni, KTM Images

Tak už ani Marc Coma není bez penalizace, po včerejší jedenácté etapě totiž musel vyměnit u své KTM motor, a tak mu bylo připsáno 15 minut. Ani to však nic nezměnilo na průběžném pořadí, jen se jeho náskok snížil před startem dnešní dvanácté předposlední etapy na 37,36 minuty před druhým Joanem Barredou, ovšem ten své postavení po technických problémech ve 12. etapě neudržel.

Do předposlední etapy s cílem u Pacifiku ve městě La Serena vyrazilo 79 motocyklistů a 15 čtyřkolek. La Serena se už několikrát stala etapovou stanicí a v roce 2007 se zde pořádala Mezinárodní šestidenní. Ovšem po skončení 349 km dlouhé speciálky v dalším známém pouštním městě Copiapó čekalo na jezdce ještě dalších 350 km přejezdu do tohoto cílového města.
Jako první se ráno v El Salvadoru postavil na start včera druhý Cyril Despres, který se po Comově diskvalifikaci stal oficiálním etapovým vítězem. Coma v etapových výsledcích klesnul až za Svitka a Jakeše, kteří se tak posunuli o jedno místo dopředu na sedmou a devátou pozici. Coma obsadil po úpravě výsledků desátou příčku.
Na WP1 dvanácté etapy byl Svitko zaznamenán s druhým časem a Jakeš jel pátý. David Pabiška byl v té chvíli dvanáctý. Jenže už na WP2 se ukázala Svitkova ztráta a propad až na jednadvacátou pozici.
Se zlomeninou klíční kosti se rozhodl až do cíle dojet Francouz David Casteu a vedl si skvěle, po devadesáti kilometrech ztrácel na devátém místě jen 3,46 minuty na vedoucího Despreseho.
Technické problémy zdržely do té doby druhého v průběžném pořadí, Joana Barredu. Problémy s řízením ho opakovaně zastavovaly a neobjevoval se ani v on-line časomíře. Casteu se stále držel v první desítce a Svitko se pomalu tlačil zpátky dopředu. Na WP9 vedl Despres o dvě minuty před Comou, Jakeš byl sedmý, Casteu devátý, Svitko třináctý a Pabiška dvaadvacátý. To už do cíle zbývalo posledních cca 25 kilometrů.
V etapě zvítězil Cyril Despres a o 2,17 minuty stáhnul náskok druhého Marca Comy. To však pro něj nic neřeší, i když si v průběžném pořadí nakonec polepšil až na čtvrté místo. Jakeš skončil v etapě devátý a je průběžně stále jedenáctý, Svitko už ze třináctého místa výš neposkočil a zůstal průběžně devátý. Pabiška si pohoršil v poslední části eapy na třicátou pozici a průběžně se vyplnilo, o čem jsme včera psali. Přeskočila ho v etapě dvanáctá Laia Sanz a Pabiška je před závěrečnou etapou průběžně osmnáctý. Jen tři a půl minuty je před ním Chilan Rodriguez, který ho dnes také překonal. 
Čekalo se, zda se Barredovi přeci jen podaří dokončit nějakým způsobem etapu, nebo odpadne těsně před koncem soutěže. Podle zpráv z probíhající speciálky se velice pomalu pohyboval směrem k cíli s ulomenou hlavou řízení, což ho bude určitě omezovat i na dalších dlouhých 350 kilometrech spojovačky. Do cíle přijel se ztrátou 2:29,35a to ho stálo průběžnou stříbrnou příčku. Do zítřejší etapy nastoupí až jako sedmý v motocyklové kategorii, na první místo nyní ztrácí víc než tři hodiny. Marc Coma tak nečekaně získal obrovský náskok, před průběžně druhým krajanem Viladomsem vede o téměř dvě hodiny.

Dakar 2014
Motocykly, 12. etapa:
1. Despres (F, Yamaha) 03:58,18, 2. Coma (E, KTM) +02,17, 3. Pain (F, Yamaha) +05,53, 4. Rodrigues (P, Honda) +07,21, 5. Viladoms (E, KTM) +09,10, 6. Gouet (RCH, Honda) +09,52… 9. Jakeš (SK, KTM) +12,04, 13. Svitko (SK, KTM) +23,30, 30. Pabiška (KTM) +54,22

Průběžně: 1. Coma 52:40,16, 2. Viladoms +01:59,49, 3. Pain +02:10,16, 4. Despres +02:14,01, 5. Rodrigues +02:20,39, 6. Przygonski (PL, KTM) + 02:37,23, 7. Barreda Bort +03:04,54… 9. Svitko +03:52,45, 11. Jakeš +04:22,23, 18. Pabiška +08:14,08 
Další iČMN články

 • Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
 • Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"
 • Velká cena Velké Británie prostě uplavala

Články na MotoLife

 • Vojtech Ďuriš
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Jaroslav Šíma
včera ve 21:58
Moc pěkný dárek od Světa motorů k najetí milionu mil!
Marek Lichtenberg
včera ve 23:05
0
Velký obdiv, Jardo 👍
Bikes.cz
před 3 dny ve 22:17
Nový boxer od BMW je jedním z největších a nejúchvatnějších motocyklových motorů, říká Dominik Valášek v testu BMW R18. Technická data k tomuto nevšednímu modelu najdeš v katalogu Bikes.cz:  https://www.bikes.cz/2021/bmw-r-18
Motocyklová asociace ČR
před 4 dny ve 20:33
Policie ve čtvrtek zveřejnila videozáznam ze středeční honičky na dálnici D5 u Prahy, při které přišel o život řidič motocyklu, jenž se snažil ujet hlídce najetím do protisměru. Podle nových informací bylo muži 41 let a měl zákaz řízení.
Miluju motorky
před 6 dny v 9:39
Libovečky od Durris Design už jistě znáš! Šeri položil pár otázek přímo Vojtechovi Ďurišovi, vedoucímu celého projektu! Vše najdeš v rozhovoru.

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...