Yamaha představuje soutěžní elektrickou trialku TY-E!

vydáno 26. 3. 2018, text David M. Bodlák, foto Yamaha

TY-E je označení nového závodního motocyklu z Iwaty, kterým Yamaha letos vstoupí do šampionátu Trial-E. A nejde o žádný pokus, nýbrž o špičkové nářadí s mechanickou spojkou, což je ve světě elektrik hotová revoluce!

Japonští inženýři měli zřejmě dost napilno. Po představení futuristické tříkolky Niken, se kterou se budete moci potkat za pár týdnů i na našich silnicích, je zde další hodně zajímavý projekt – trialový soutěžák s elektrickým pohonem v lehkém kompozitovém rámu, se kterým se tovární tým Yamahy chystá do letošních bojů v seriálu FIM Trial-E Cup. A nepůjde o jen tak ledajakou elektrotrialku. Výkon se bude dát skvěle dávkovat pomocí mechanické vícelamelové spojky. Mimochodem, tímto strojem, za jehož vývojem stojí speciální tým „Evolving R&D“, složený z inženýrů, kteří se mohou v rámci části svého úvazku věnovat inovátorským projektům, Yamaha naplno vstupuje do segmentu elektrických motocyklů.

Trialový speciál TY-E (rozvor 1310 mm, minimální světlá výška 350 mm) je ojedinělý svou kombinací kompozitního monokokového rámu z materiálu CFRP (polymer vyztužený uhlíkovými vlákny), který umožňuje zachování úzké stavby stroje a mimořádně kompaktního elektromotoru. Ten je spojený s vícelamelovou mechanickou spojkou, což je v případě elektrických motocyklů pro technickou jízdu v terénu nepostradatelné řešení. Výkon motoru zabírajícího již od volnoběžných otáček tak bude možné si na překážkách citlivě dávkovat právě použitím spojky. O přísun energie se stará lehký a výkonný Li-ion akumulátor usazený nad motorem a hmotnost celého stroje, připraveného k jízdě, je pod 70 kg.

Kompozitní monokok napomáhá snížení váhy, kterou se tak povedlo udržet pod 70 kg!

Kvůli tomuto speciálu sestavila Yamaha také tovární trialový tým, který se připravuje na úvodní závod seriálu Trial-E ve francouzském Auronu 14.–15. července a následně pak 20.–21. července v belgickém Comblain au Pont. Do stupaček této revoluční elektrické šlapačky se spojkou se postaví zkušený japonský jezdec a vicemistr Japonska ve třídě IA Super Kenichi Kuroyama, který si se strojem očividně skvěle rozumí, viz foto a video.

Mechanická spojka - ve světě elektrických motorek revoluční záležitost!


Další iČMN články

 • 50 let řadových čtyřválců Honda
 • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
 • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

 • Vojtech Ďuriš
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Jaroslav Šíma
před 2 dny ve 21:58
Moc pěkný dárek od Světa motorů k najetí milionu mil!
Marek Lichtenberg
před 2 dny ve 23:05
0
Velký obdiv, Jardo 👍
Bikes.cz
před 4 dny ve 22:17
Nový boxer od BMW je jedním z největších a nejúchvatnějších motocyklových motorů, říká Dominik Valášek v testu BMW R18. Technická data k tomuto nevšednímu modelu najdeš v katalogu Bikes.cz:  https://www.bikes.cz/2021/bmw-r-18
Motocyklová asociace ČR
před 5 dny ve 20:33
Policie ve čtvrtek zveřejnila videozáznam ze středeční honičky na dálnici D5 u Prahy, při které přišel o život řidič motocyklu, jenž se snažil ujet hlídce najetím do protisměru. Podle nových informací bylo muži 41 let a měl zákaz řízení.
Miluju motorky
před týdnem v 9:39
Libovečky od Durris Design už jistě znáš! Šeri položil pár otázek přímo Vojtechovi Ďurišovi, vedoucímu celého projektu! Vše najdeš v rozhovoru.

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...