Yamaha představuje soutěžní elektrickou trialku TY-E!

vydáno 26. 3. 2018, text David M. Bodlák, foto Yamaha

TY-E je označení nového závodního motocyklu z Iwaty, kterým Yamaha letos vstoupí do šampionátu Trial-E. A nejde o žádný pokus, nýbrž o špičkové nářadí s mechanickou spojkou, což je ve světě elektrik hotová revoluce!

Japonští inženýři měli zřejmě dost napilno. Po představení futuristické tříkolky Niken, se kterou se budete moci potkat za pár týdnů i na našich silnicích, je zde další hodně zajímavý projekt – trialový soutěžák s elektrickým pohonem v lehkém kompozitovém rámu, se kterým se tovární tým Yamahy chystá do letošních bojů v seriálu FIM Trial-E Cup. A nepůjde o jen tak ledajakou elektrotrialku. Výkon se bude dát skvěle dávkovat pomocí mechanické vícelamelové spojky. Mimochodem, tímto strojem, za jehož vývojem stojí speciální tým „Evolving R&D“, složený z inženýrů, kteří se mohou v rámci části svého úvazku věnovat inovátorským projektům, Yamaha naplno vstupuje do segmentu elektrických motocyklů.

Trialový speciál TY-E (rozvor 1310 mm, minimální světlá výška 350 mm) je ojedinělý svou kombinací kompozitního monokokového rámu z materiálu CFRP (polymer vyztužený uhlíkovými vlákny), který umožňuje zachování úzké stavby stroje a mimořádně kompaktního elektromotoru. Ten je spojený s vícelamelovou mechanickou spojkou, což je v případě elektrických motocyklů pro technickou jízdu v terénu nepostradatelné řešení. Výkon motoru zabírajícího již od volnoběžných otáček tak bude možné si na překážkách citlivě dávkovat právě použitím spojky. O přísun energie se stará lehký a výkonný Li-ion akumulátor usazený nad motorem a hmotnost celého stroje, připraveného k jízdě, je pod 70 kg.

Kompozitní monokok napomáhá snížení váhy, kterou se tak povedlo udržet pod 70 kg!

Kvůli tomuto speciálu sestavila Yamaha také tovární trialový tým, který se připravuje na úvodní závod seriálu Trial-E ve francouzském Auronu 14.–15. července a následně pak 20.–21. července v belgickém Comblain au Pont. Do stupaček této revoluční elektrické šlapačky se spojkou se postaví zkušený japonský jezdec a vicemistr Japonska ve třídě IA Super Kenichi Kuroyama, který si se strojem očividně skvěle rozumí, viz foto a video.

Mechanická spojka - ve světě elektrických motorek revoluční záležitost!


Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 5/2023
  • Motorbike 4/2023
  • Výstava MOTOCYKL PRAHA 2023
  • Výsledky ankety Motocykl roku 2023
  • Motorbike 3/2023

Příspěvky motorkářů

Magazín Motoroute
před 3 dny ve 13:26
Nejvíce očekávaný stroj Honda tohoto roku, model XL750 Transalp, je nyní dostupný na všech autorizovaných dealerstvích společnosti Honda.
Časopis Motorbike
4. května
Motorbike 5/2023
Víc o květnovém vydání najdeš na  www.motolife.cz/.../motorbike-5-2023-motorbike-45fd
Moto.cz
28. dubna
Fotogalerie z Jarní ceny Brna silničních motocyklů - Mistrovství a Přebor ČR na přírodních okruzích, Mistrovství SR a International Sidecar Trophy, konané o víkendu 22-23.4. 2023 na autodromu v Brně...
Magazín Motoroute
14. dubna
Blíží se 2. jarní setkání MotoRoute - 12. až 14. května 2023 v krásném prostředí Vizovických vrchů.

Těš se na "Dakarský večer", motocestovatelské přednášky, testování motorek, tombolu atd.

Více tady: www.motoroute.cz/.../...etkani-motoroute-2023.aspx
Všechny příspěvky ...