Retro Dragster

vydáno 5. 2. 2016, text David M. Bodlák, foto Yamaha

Známá portugalská dvojka tento týden představila světu svůj další projekt z rodiny Yard Built – CS_07 Gasoline, postavený na základu Vmaxe.

Vcelku mladá portugalská firmička it roCkS! bikes (od 2003), za kterou stojí dvojice inženýrů a především kreativců – Alexandre Santos a Osvaldo Coutinho, odprezentovala svůj další počin v rámci Yamahou sponzorovaného programu Yard Built. Po někdejším CS_05 Zen z SR400, loňském CS_06 Dissident, postaveném na základu musclebiku XJR1300, jež vloni oslavil 25 let, tu máme překopaného Vmaxe alias CS_07 Gasoline.

Nutno podotknout, že tentokráte si pánové vybrali opravdový oříšek. Legendární čtyřválcové dragsterové véčko, jež bylo představeno světu poprvé v roce 1984 v Las Vegas, je totiž v historii jedním z nejupravovanějších strojů. Přijít tak s něčím novým, zvláště pak, když už Vmax v podobných projektech včetně Yard Built figuroval (tehdy se na něm v rámci Vmax Hyper Modified vyřádila esa jako Roland Sands, Ludovic Lazareth či Marcus Walz a minulý rok už pod YB to byl Infrared od Jense vob Braucka), není zrovna snadné. Duo z Oporta se s tím ale, zdá se, popralo statečně.

Charakteristickou specialitkou „it roCkS! bikes“ je monokoková kapotáž z tenkého plechu, která v tomto případě ponechává i původní konstrukční prvek Vmaxe, a to nádrž pod sedlem. Ani tady ale nezůstal kámen na kameni, a její originální pojetí formou nepřehlédnutelného hliníkového zásobníku nemá absolutně chybu.

Motorka je postavena na krásných vyplétaných osmnáctkách, přičemž dozadu byla použita pořádná šestipalcová dragsterová guma Mickey Thomson. Stupačky od LSL, letecký uzávěr od Rizomy, K&N filtr, brzdařská technika Brembo, umě zakomponované blinkry do řídítek či ručně dělané výfukové svody (4-2) s kratičkými karbonovými koncovkami SC Project (tuhle italskou značku výfuků jezdil např. Abaja v MotoGP) a luxusní „hand made“ sedlo, to vše dotváří charakter tohoto jedinečného kousku.

Bez pořádného laku by ovšem ani tato stavba tolik nevynikla. A tady se opět sázelo na jistotu. Podobně jako v případě CS_06 vybrali pánové typické závodní schéma z druhé poloviny minulého století v černé, žluté a hlavně bílé barvě, které je ještě pořád cool. Jediné, nad čím pak můžete trochu bádat, je to třicetileté výročí, když máme rok 2016. Ovšem stavba byla dokončena ještě minulý rok, takže to pánové stihli (Vmax se začal prodávat v roce 1985). Zároveň ale tenhle maxík oslavuje i 60 let existence Yamahy. A kterému jinému modelu by se této pocty mělo dostat, než právě legendárnímu Vmaxu!Články na MotoLife

 • Tesi H2 - nová přeplňovaná bestie od Bimoty
 • Šeri testuje - Honda CB1000R Neo Sports Cafe
 • Velká čtyřka - jeden za všechny, všichni na baterky
 • Nová trojice modelů CB500F, CBR500R a CB500X!
 • Filip Salač nahradí zraněného Hřavu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Bikes.cz
před 2 dny ve 20:43
Jawa v Indii úspěšnější než Harley? Harley-Davidson pomalu opouští největší světový trh.
Euro Bike Fest
před 2 dny v 16:47

EURO BIKE FEST 2020 (Official aftermovie)
Časopis Motorbike
před 4 dny ve 21:44
Milan Engel o řecké rally - "S výkonem jsem spokojený, samozřejmě by to mohlo být lepší, ale druhé místo je druhé místo..."
Všechny příspěvky ...