Brněnský Motosalon finišuje

vydáno 23. 2. 2016, text BVV

Už příští týden startuje začátek domácí motocyklové sezony brněnskou výstavou Motosalon 2016. Pojďme se podívat, jak vypadá předstartovní horečka...

Nejznámější motoristické značky
Svou účast potvrdily všechny velké značky působící na českém trhu. Nebudou tedy chybět expozice importérů jako Honda, Yamaha, BMW, Harley-Davidson, Aprilia, Moto Guzzi, Piaggio, Triumph, KTM, Husqvarna, Kawasaki, dále SUZUKI, Ducati, TM, Benelli, Peugeot, Vespa, Adiva, Keeway, Kentoya, SYM, YUKI, ale nezapomeňme ani na čtyřkolky BRP a Can-Am a třeba i elektroskútr Čezeta či elektrokola Kuberg. Návštěvníci se mohou těšit na novinky pro rok 2016, včetně několika národních premiér.

Bohatá nabídka oblečení a příslušenství
Aktivní motorkáři jistě před sezonou uvítají bohatou nabídku - přes 200 značek oblečení a příslušenství: helmy, rukavice, bundy, kombinézy, brašny, komunikátory, zabezpečení, maziva, pneumatiky... Chcete-li se na návštěvu dopředu připravit, výčet všech značek naleznete těsně před veletrhem na stránkách i-katalogu Motosalonu. Alespoň namátkou jmenujme Arai, Bell, Clover, Dainese, Daytona, Halvarssons, LS2 helmets, Modeka, Rizoma, Shark, Shoei, Schuberth, SW-Motech. Z tuzemských výrobců uveďme například Psí Hubík, 4SR, MBW, Restless, Polednik, BIG HUSKY či TOKOZ. Obout můžete i vaše "koně" - do pneumatik Metzeler, Michelin, Pirelli... Najdete i vychytávky pro údržbu a drobné opravy – protipadací rámy, ložiska, baterie, oleje, řetězy, výfuky, brzdná lanka... Vše se vyjmenovat nedá, to se musí vidět!

Velké množství novinek od našich vystavovatelů
Na stánku Hondy bude k vidění krom téměř padesátky nablýskaných motocyklů i pět kusů legendárního modelu Honda CRF1000L Africa Twin. Představení tohoto modelu bude jednou z hlavních událostí letošní motorkářské sezóny a rozhodně bude patřit k hlavním tahákům jejich expozice.

Klasika Triumph představí zcela novou řadu motocyklů Bonneville. Kromě této řady je letos připraven i nový Adventure Triumph Explorer 1200 v šesti variantách výbavy.

Těšit se mohou i příznivci skútrů. Společnost A Spirit ukáže na svém stánku nové skútry Piaggio Liberty 125 ABS a Medley 125 ABS.

Aprilia Tuono V4 1100 Factory patří již několik let mezi ultimativní naháče s velkým výkonem a ovladatelností superbiku. Hlavní změna se nyní odehrála na pohonné jednotce, kde došlo ke zvýšení objemu a tím i výkonu. Estetické změny zahrnují především novou kapotáž, která více připomíná RSV4.

Moto Guzzi V9 Bobber - jeho design je inspirován „očesaným stylem“ amerických motorek pro závody dirt track. Motor navíc vychází vstříc zákazníkům, kterým nepostačoval výkon modelů Moto Guzzi V7. Nový je také podvozek včetně ocelového rámu.
S řadou novinek přichází i Yamaha. Největší z nich je model Yamaha MT-10, který zosobňuje sílu a výkon, díky motoru ze supersportovní R1. Dostupný bude od května 2016, ale již na Motosalonu si ho budou moci návštěvníci prohlédnout. 

Letošní rok bude KTM více soustředit na „street“ segment. Na Motosalonu představí celou řadu novinek, např. model KTM 1290 SUPER DUKE GT, zcela nový 690 Duke a také 690 Duke R. Návštěvníci budou mít také možnost setkat se s jezdci Rally Dakar, a to konkrétně se Štefanem Svitkem a Ivanem Jakešem. Budou zde spolu se svými Dakarem prověřenými motorkami.

Husqvarna má novou vlajkovou loď v kategorii endur. Letošní novinkou do blátivého terénu i na silnici je model enduro 701, který vychází z dříve představeného Supermota. Na rozdíl od něj ale využívá přední kolo s rozměrem 21 palců. Na zadku je pak osmnáctka.

V kategorii cestovních endur přichází se zcela novou, žhavou novinku s úplně nově vyvinutým modelem značka Benelli  - a to s Benelli TRK 500 ccm. Jde o praktické enduro pro motorkáře s řidičským průkazem A2 od osmnácti let, kdy motor je naladěn na legislativních 35 kW a vlastně na trhu podobný konkurenční motocykl v současné době neexistuje. V kategorii Naked bike se ukáže loňská novinka Benelli BN 302 – jde o velmi dobře ovladatelný motocykl za cenu skútru pro každodenní použití. V kategorii o obsahu 300ccm jde o nejlépe vybavený motocykl na trhu. Hitem posledního mezinárodního veletrhu v Miláně se stal motocykl Benelli Leoncino, který je ve stylu scrambler. 

Ducati letos na Motosalon přichází s novinkou XDIAVEL S. Tento model se zařazuje do segmentu motocyklů, kterému se říká „cruiser“. Pro Ducati je tato kategorie zcela novou výzvou, takže se rozhodně přijďte podívat, jak se s ní vypořádali. 

Kawasaki pro letošek významně předělala motorku ZX-10R. Tento model se nechal značně inspirovat superbikovými speciály a je vybaven nejvyspělejší technologií.

Mezi motocykly značky Yuki je největší novinkou retro motocykl 125 Manxman S, který patří do kategorie Scrambler. U skútrů je novinek několik. Všechny skútry jsou oživené novým svěžím designem. K úplně novým skútrům patří RMC II. v barvách karbonu.

Značka SYM ukáže v kategorii skútry 125 ccm zcela jedinečný technologiemi nabitý skútr SYM GTS JOYMAX 125 ve verzy Sporty – jde o skútr s maximálně legislativně povoleným výkonem 11kW se čtyřventilovým motorem a keramickým válcem. Skútry SYM jsou tak kvalitní, že u nich nabízí dovozce jako jediný na trhu plnou záruku tři roky, a to bez limitu počtu ujetých kilometrů. V kategorii maxiskútry se návštěvníci mohou těšit na skútr MAXSYM 600, velmi komfortní stroj s vysokým výkonem, radiálními brzdami a velkým úložným prostorem.
Fanoušci retro stylu by se měli určitě zastavit na stánek MotoKenny. Tato brněnská lakovna dokáže, že staré stroje nepatří do starého železa. K vidění budou např. motorky JAWA 500HC, JAWA Special 1936, JAWA 350 Pérák a ČZ Sport.

BMW odhalí zcela novou motorku
BMW
v letošním roce vstupuje do segmentu maloobjemových motocyklů, a to s modelem G 310 R – jedná se o lehký roadster vhodný nejen do města, ale samozřejmě i pro začínající bikery. Tuzemská exkluzivní premiéra proběhne ve čtvrtek 3. 3. v pavilonu P v 13:30.

Premiéra elektroskútru Čezeta 506

Výstavní premiéru na Motosalonu 2016 absolvuje také nový elektroskútr Čezeta 506 s designem legendárního "prasete". Na stánku č. 20 českého výrobce budete moci vidět několik exponátů Čezety a promluvit si přímo s majitelem firmy – Neilem Smithem. Nejzajímavější je nicméně možnost vyzkoušet si elektrický skútr na vlastní kůži přímo na testovací ploše před veletržní halou. Jedinečná premiéra moderního elektroskútru proběhne v pavilonu P v 13:45.

Setkání se značkou Harley-Davidson
Americká motorkářská ikona Harley-Davidson představí novinky pro nadcházející sezónu a zároveň projekt The Battle of the Kings 2016. V letošním roce budou dealeři Harley-Davidson upravovat model Iron 883. Na setkání v pavilonu P v 11 hodin představí 20 nejnovějších modelů, kolekci MotorClothes a budou zde vystaveny soutěžní přestavby modelů Iron 883 v rámci již umiňovaného projektu The Battle of the Kings 2016. Účast je možné potvrdit na e-mailu koutek@know.cz.

Jubilejní 20. ročník ankety Motocykl roku
V rámci Motosalonu se v sobotu večer na společenském večeru uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků ankety Motocykl roku 2016. Základní parametry soutěže zůstávají neměnné, to znamená, že i nadále bude hodnocení provádět jak odborná komise, tak široká veřejnost. Ta bude moci hlasovat buď na internetových stránkách anebo přímo na veletrhu Motosalon na expozici u pódia. Na jednom místě tak fandové motorek uvidí, vyzkouší a hned ohodnotí přihlášené exponáty. Hlasujte na www.motocyklroku.cz a můžete vyhrát nejen krásnou motorku, ale také další desítky motoristických cen. Hlasování bylo spuštěno 1. 2. 2016!

Vstupenky na MotoGP? Levně jen do Motosalonu
Veletrh Motosalon bude pro všechny fanoušky poslední šancí, jak si koupit vstupenky na letošní závod Grand Prix České republiky za nejvýhodnější cenu. „Návštěvníci Motosalonu si budou moci vstupenky koupit na stánku Masarykova okruhu tak jako v předchozích letech,“ upřesnil marketingový ředitel Automotodromu Brno Michal Klouda. Ceny vstupenek na největší motoristický svátek v České republice nyní začínají na 1190 korunách za vstupenku SILVER, oblíbenější GOLD pak stojí o čtyři sta korun víc. Se vstupenkou SILVER má návštěvník přístup na přírodní tribuny po vnější straně Masarykova okruhu. Se vstupenkou GOLD pak může i na nejoblíbenější tribuny C a F. Navíc bude moci volně procházet areálem.

Vstupné na Motosalon
Vstupné pro všechny je 200,- Kč, po registraci je možné získat zlevněný vstup za 160,- Kč a rodinné vstupné na neděli je 400,- Kč – týká se dvou dospělých a až 4 dětí.

Co nás čeká první den, tedy ve čtvrtek 3. března

Dopledne ODBORNÝ DEN, od oběda pro veřejnost

10.30 TK Automotodrom – na stánku 034
Tisková konference ke Grand Prix České republiky a sezoně 2016 na Masarykově okruhu za účasti paní Ivany Ulmanové za AMD, primátora Petra Vokřál za město Brno a Adama Svobody za Spolek pro GP ČR.
11:00 TK Harley Davidson – na stánku 003
Americká motorkářská ikona Harle-Davidson představí novinky pro nadcházející sezónu a zároveň projekt The Battle of the Kings 2016. V letošním roce budou dealeři Harley-Davidson upravovat model Iron 883. Na setkání na stánku HD představí 20 nejnovějších modelů, kolekci MotorClothes a budou zde vystaveny soutěžní přestavby modelů Iron 883 v rámci již umiňovaného projektu The Battle of the Kings 2016.

13:00 Slavnostní zahájení veletrhu – na pódiu
Tradiční zahájení Motosalonu za přítomnosti primátora města Brna Petra Vokřála, jezdce Karla Abrahama, testovacího jezdce Pepy Sršně a známých tváří, které jezdí na motorkách –Honzy Révaie, Dalibora Gondíka a nově se na výstavě objeví i legenda českého rocku Pepa Vojtek z Kabátů. Krásné ženy bude zastupovat cvičitelka a skútrařka Hanka Kynychová a sexy moderátorky Eva Decastelo a Štěpánka Decastelo.
13:30 BMW Motorrad – na stánku 021
Tuzemská exkluzivní premiéra. V letošním roce vstupuje BMW do segmentu maloobjemových motocyklů, a to s modelem G 310 R – jedná se o lehký roadster vhodný nejen do města, ale samozřejmě i pro začínající bikery.

13:45 Premiéra elektroskútru Čezeta 506 – na stánku 020
Výstavní premiéru na Motosalonu 2016 absolvuje také nový elektroskútr Čezeta 506 s designem legendárního "prasete.


Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 7-8/2024
  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
  • Motorbike 6/2024
  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024

Příspěvky motorkářů