Quantya

vydáno 15. 1. 2008, text LZ, foto RZ

Tak si tak šmejdím po Youtube, až jsem narazil zase na něco zajímavého. Vážení, čekujte to video, co najdete po kliknutí na: více.... Video má asi devět minut, ale nemusíte se ani koukat až do konce. Stejně na něm na první pohled nic divného neobjevíte. Halové závody v supermotu, jo, to je nářez, al...

Tak si tak šmejdím po Youtube, až jsem narazil zase na něco zajímavého. Vážení, čekujte to video, co najdete po kliknutí na: více.... Video má asi devět minut, ale nemusíte se ani koukat až do konce. Stejně na něm na první pohled nic divného neobjevíte. Halové závody v supermotu, jo, to je nářez, ale co jako má být?


Akorát si všímněte té poslední motorky. Jednak na ní jede samotný mistr světa v supermotu Gerald Delepine, a jednak, vážení, ta motorka je na elektriku. Mazec, co? Je to výrobek švýcarské firmy Quantya, která si asi nejvíc vzala k srdci slova MX komise o nutnosti snížit hluk motokrosových motocyklů (informovali jsme 6. 1 2008). Za vším stojí švýcarský vynálezce a motokrosový fanda Max Modena, kterého ale asi spíš štvalo, že na kroskách nemá doma kde jezdit. Asi kecat nebude, protože Švýcaři mají motorky zakázaný snad všechny a všude, chudáci. Dvoudobé motory jim ta jejich demokratická vláda zakázala úplně.
Tenhle nejnovější model se jmenuje FMX, váží 89 kilo, a je prošpikovaný inovacemi a novými technologiemi. Pérování je to nejlepší od Sachse a Marzocchiho se spoustou zdvihu, kola jsou 18palcová pro lepší trakci. Ale je to hybatel, stejnosměrný motor, který staví tuhle krosku někam úplně jinam. Tady:


se můžete podívat na další video, kde je Quantyu i slyšet (nebo spíš neslyšet). Je to divné, nezvyklé, protože neslyšíte žádný z těch blízkých zvuků typických pro offroadové motorky. Jen si tak bzučí, jako elektrická dětská tříkolka. Ale je klidně možné, že se díváte na budoucnost. Pokud byste s tímhle mohli do nejbližšího parku, kde byste měli svou motokrosovou trať přímo za barákem, kdo ví, třeba si zvyknete. Navíc, když tahle motorka nemá vůbec převodovku, nemusíte řadit a pořád máte k dispozici obrovský krouťák. 48voltový motor je napájený lithium-polymerovými bateriemi, které podle Modeny vydrží na 30-180 minut provozu, v závislosti na užívání. Výkon se měří v kilowattech, žádné koně. Těch by bylo v přepočtu asi 20, ale působivější je hodnota točivého momentu. 25 Nm je blízkých krouťáku, který má například Honda CRF250X. Rychlost je seřízena na maximálně 64 km za hodinu. Ale už je vyvinutý i supermoto prototyp s výkonem odpovídajícím 40 koním.


Další iČMN články

 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>Nejmenší z&nbsp;rodu
 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>2 x&nbsp;Fun
 • <span style="color: red">ČMN 2007: </span>Spaghetti Western

Články na MotoLife

 • Vojtech Ďuriš
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Jaroslav Šíma
před 5 hodinami
Moc pěkný dárek od Světa motorů k najetí milionu mil!
Marek Lichtenberg
před 3 hodinami
0
Velký obdiv, Jardo 👍
Bikes.cz
před 3 dny ve 22:17
Nový boxer od BMW je jedním z největších a nejúchvatnějších motocyklových motorů, říká Dominik Valášek v testu BMW R18. Technická data k tomuto nevšednímu modelu najdeš v katalogu Bikes.cz:  https://www.bikes.cz/2021/bmw-r-18
Motocyklová asociace ČR
před 4 dny ve 20:33
Policie ve čtvrtek zveřejnila videozáznam ze středeční honičky na dálnici D5 u Prahy, při které přišel o život řidič motocyklu, jenž se snažil ujet hlídce najetím do protisměru. Podle nových informací bylo muži 41 let a měl zákaz řízení.
Miluju motorky
před 6 dny v 9:39
Libovečky od Durris Design už jistě znáš! Šeri položil pár otázek přímo Vojtechovi Ďurišovi, vedoucímu celého projektu! Vše najdeš v rozhovoru.

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...