PRVNÍ JÍZDA: Ducati Multistrada 1200 Enduro

vydáno 21. 3. 2016, text David M. Bodlák, foto Ducati Crew, DMB

Ducati se vrhla do terénu, teď už opravdu!

Zapomeňte na pojem enduro u dosavadního modelu Multistrada/S, který Ducati nabízí od roku 2010. Tyto stroje měly sice od začátku ve své bohaté elektronické výbavě off-roadový režim, ovšem podle nás se to nedalo brát nikdy vážně. Až zbrusu nová Multistrada 1200 Enduro, představená minulý podzim, je motorka schopná opravdové jízdy v terénu, což neberte jako nadsázku, ale jako holý fakt. O víkendu jsme se o tom přesvědčili na vlastní kůži na jihu Sardinie, kde jsme v sedlech těchto strojů absolvovali náročné testování!

Dopolední off-roadový test sestával z 75km trasy po cestách necestách a většinu času jsme strávili ve stupačkách. Písek, kamení, bláto, louže dlouhé několik metrů a hluboké kolikrát až po motor, prudké výjezdy a sjezdy se 180° serpentinami, tohle byla náročná zkouška jak pro motorky, tak i pro jezdce. A právě proto si troufneme s čistým svědomím říci, že nová Multistrada Enduro je skutečným endurem. Však si na ní boloňští vývojáři a testovací jezdci dali hodně záležet a i když částečně vychází z verze S, ta motorka je ve finále o dost jiná.

Zůstaly veškeré vychytávky, jako zatáčecí ABS, LEDky s přisvěcováním do zatáček, kontrola trakce, wheelie control, tempomat, TFT displej, multimediální systém, bezklíčkové zapalování i 160koňová Testastretta s proměnlivým časováním sacích a výfukových ventilů (DVT), ovšem MTS Enduro dostala dalších 266 nových nebo totálně přepracovaných dílů, odladěných pro použití v extrémních podmínkách včetně opravdové off-roadové ergonomie.

Hliníková kola byla nahrazena vyplétanými bezdušovými ráfky s devatenáctkou vpředu, elektronický semiaktivní podvozek Sachs se systémem DSS (Ducati Skyhook Suspension) prošel další evolucí a navíc dostal o 30 mm vyšší zdvihy (nyní 200 mm), světlá výška narostla o 31 mm (nyní 205 mm), radikálně se měnila geometrie, je zde novinka v podobě asistenta rozjezdu do kopce (Vehicle Hold Control – VHC)...

Motorka má v základu centrální stojan, masivní hliníkový kryt motoru a hliníkové boky nádrže, stupačky jsou ocelové a po sundání gumy plní v terénu svojí funkci znamenitě. Přepracováním prošla koncovka výfuku (je menší a výš) a kromě dalších věcí je doslova nepřehlédnutelná masivní dvouramenná kyvka, která toho snese opravdu moc.

Za příplatek si můžete Multistradu 1200 Enduro dovybavit ze čtyř doplňkových programů – Touring, Enduro, Sport a Urban pack, přičemž jednotlivé díly by měly jít dokoupit samostatně. Nejlepší je na tom ovšem skutečnost, že při vývoji se na řadě doplňků spolupracovalo s firmou Touratech, takže by to mělo opravdu fungovat!

Z Multistrady je nyní maxi enduro tourer s 30litrovou nádrží a dojezdem hodně přes 400 km, a jak je tahle motorka schopná v terénu, je stále hodně schopná i na asfaltu. Stačí jen silničnější obutí, odkliknutí programu Sport a vhodné naladění podvozku přes bohaté menu a rázem máte opravdický superbike, na kterém ale vzhledem k pohodlí nemusíte ani trochu trpět!

O tom, jak to celé probíhalo, jak mi aerolinky ztratily kufr, a hlavně, čím nás nová Multoška překvapila a čím bychom ji ještě vylepšili, se dočtete v ČMN 8, které vyjdou 14. dubna.Diskuze k článku

Pítrs 21. 3. 2016
Tak to mě zajímá, Ducati zatím uměla akorát superbiky!

Beast1186 21. 3. 2016
Pěkné fotky a velice zajímavý stroj. Díky

YOSH_BOY 21. 3. 2016
Až nečekaný překvapení co to dokáže :-) Fota krásný, krajiná krásná :-)

Pípa 22. 3. 2016
Vypadá to jak parádní motorkářský sen, kdo by tohle nechtěl zažít. Scenérie úžasná, motorka dle popisu fakt maká, co víc si přát. Že by výrobci začali skutečně poslouchat po čem zákazníci touží?

DMB 22. 3. 2016
Část Sardínie, kde jsme jezdili, byla opravdu pohádková, a jsem rád, že jsem to mohl zažít v sedle takového stroje. Ducati opravdu překvapila, a to nejen mě! :-)

Další iČMN články

 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>Nejmenší z&nbsp;rodu
 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>2 x&nbsp;Fun
 • <span style="color: red">ČMN 2007: </span>Spaghetti Western

Články na MotoLife

 • Vojtech Ďuriš
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Miluju motorky
před 2 dny v 9:39
Libovečky od Durris Design už jistě znáš! Šeri položil pár otázek přímo Vojtechovi Ďurišovi, vedoucímu celého projektu! Vše najdeš v rozhovoru.

#serimotostories #milujumotorky
Moto.cz
před 3 dny v 9:57
Vzpomínka na poslední závod "Okruhu Stanislava Maliny" v roce 1975 vyplňuje další dílek v mozaice historie silničních závodů minulého století v Československu..
www.moto.cz/.../863-pisek-1975
Motocyklová asociace ČR
před 3 dny v 0:13
Policejní hlídka chtěla zastavit k silniční kontrole motorkáře, kterému předtím radarem naměřila rychlost přes 200 km/hod. Následná honička skončila smrtí motorkáře.
Marek Lichtenberg
před 3 dny v 16:00
0
Úplně zbytečná ztráta života motorkáře, ale otočit se na dálnici do protisměru, to může udělat jenom blbec!
Časopis Motorbike
před 4 dny v 15:40
MOTO ITALIA s.r.o. slaví 20 let zastupování značky Ducati v České republice a chystá jaro plné předváděcích akcí! DUCATI SEASON OPENING otevře sezónu na dealerstvích v sobotu 24. dubna. DUCATI TOUR - 12. ročník seriálu testovacích dnů Ducati. Od konce dubna do začátku června vždy v sobotu.
Ducati Multistrada Experience, 3 dny zaměřené výhradně na Multistrady. Jako bonus tradiční okruhový DUCATI DEN v Mostě.
Všechny příspěvky ...