Jakub "Hawk" Dražan
vydáno 23. 12. 2010
---------------------
foto: Jakub "Hawk" Dražan, Miroslav Ettl
Nástupce nejlepšího levného čínského motarda Yuki 200 SM. Loncin XM250 přebírá otěže!
Je to už pár let, kdy z trhu kvůli emisním normám odešla Yuki 200 SM. Do té doby nejlepší dostupný čínský motard nad 125 cm3. Před branami testu stojí nyní Loncin XM250, bude právě on plnohodnotným nástupcem?

Loncin XM250

Thumbnail image for http://www.motocyklovenoviny.cz/Controls/ImagerTitulka.ashx?foto=tit_2010_24.jpg
Motardy jsou pro začínající jezdce velmi oblíbenou kategorií motorek. Dá se na nich blbnout, ve městě jsou jako doma a ani větším přesunům se nebrání, pokud stopku nevystaví komfortní požadavky jezdce. Stopětadvacítkových motardů je na trhu jako hub po dešti, ale s motardy nad 125 cm3 je to už jiná písnička. Pokud nepočítáme kvalitní, ale drahé stroje typu Yamaha WR250X, tak do té doby korunovanou královnou dostupného ježdění za pár kaček byla Yuki 200 SM. Už ale uplynulo pár let a žádný stejně povedený motocykl se v nabídce prodejců neobjevil.

Na červeném koberci
XM250 působí poměrně robustně, až skoro na první pohled trochu neohrabaně. Po nasednutí za jeho řídítka vás rozhodně trkne jejich ohromná šíře, která značně komplikuje proplétání pražskou dopravní špičkou. Tvar řídítek celkově kazí jinak sportovní design motorky, takže pryč s nimi. Ovládací prvky jsou plně funkční a palubní přístroj poskytuje kromě času dostatečné množství informací o vaší rychlosti (top-speed = 120 km/h), rezervě v nádrži či tripmetru. Z výbavy je potěšující také zadní led-diodová svítilna.

Motorizace
V rámu tohoto motardu bije vzduchem chlazený dvouventilový jednoválec. Je proto třeba ho chvíli nechat ohřát na sytič, než si s jeho plněním začne plně rozumět karburátor. Po ohřátí už na vás čekají ale jenom příjemné věci. Po zařazení první rychlosti z pětistupňové převodovky a puštění spojky budete překvapeni, s jakou razancí tahle dvěpade vyrazí kupředu. Motor je napřevodován na sekundární výstup poměrně do rychla, proto jsou na sekundárním převodu poměrně malé převody. Na těch mě mimo jiné velmi potěšil řetěz, který není žádným čínským odpadem, nýbrž bytelnou pětsetdvacítkou. Ta přenáší výkon 12 kW od agregátu. Ano, není to moc (úroveň japonské stopětadvacítky), ale na whellie to s krouťákem 17 Nm stačí. V konkrétním porovnání s konkurencí to znamená lepší zrychlení než u Hondy CBR125R a absolutně stejný top-speed obou strojů.

Podvozek a brzdy
Supermoto je o podvozku. S Loncinem nečekejte nějaké honění za velkými motardy, ale pravdou je, že ani na trati se neztratí. Driftovat se na něm naučíte, a to i díky zadní brzdě, která odvádí perfektní, hodně kousavou práci. Jakmile ale vlítnete do terénu, zjistíte, že přeci jenom to už je na Loncina moc. Nevyčítáme mu to, je potřeba si uvědomit jeho cenu a za tu toho nabízí opravdu hodně. Přední vidlice si poradí s kdejakou nerovností a zaslouží pochvalu. Především za její UsD konstrukci, která asi o 50 % zvyšuje image motorky a zlepšuje její vedení. Kooperace s přední brzdou je dostačující. XM250 disponuje opletenou brzdovou hadicí, což zlepšuje brzdný účinek, ovšem v porovnání s evropskými motocykly je to stále podprůměr, takže na jízdu po předním to není.

Pneumatiky
Jako na na počátku zmiňované Yuki 200 SM či Apollu AGB 31 a 36, i na Loncinu najdeme stejný typ pneumatik, který tak nemáme rádi. Tyhle pryže mají jedinou výhodu v tom, že jejich členité vzorkování dovoluje v náklonu gumu akceleračně utrhnout. Jakmile ovšem zaprší, jsou všechny vlastnosti ty tam a na rychlé průjezdy utáhlou zatáčkou to taky úplně není. Se sériovými pneumatikami se dostanete v náklonu tak akorát na hranici stupačky, potom už to začíná klouzat. Více o pneumatikách a možnostech XM250 v části „Je to o gumách“

Hodnoty a zpracování
Během testu se spotřeba XM250 pohybovala okolo 3,5 litru, což je vzhledem k charakteru motorky velice příjemné. Navíc, když vám začne docházet palivo, přepnete jej klasicky kohoutem na rezervu, ale když už to začíná být opravdu kritické, rozsvítí se kontrolka rezervy na palubním přístroji. Velké plus. Co se dílenského zpracování týče, není na tom XM250 tak dobře jako bráška Spitzer SBR125. Největší problém u tohoto motarda byl ve stupačkách. Při postavení do nich se trochu ohly a při jejich pravidelném broušení v náklonu o asfalt byly poměrně dost zdeformované (zohýbané, ne zbroušené). Chtělo by to lepší materiál. Jiný jediný problém během testu, který nastal, spočíval v uklepání kontaktu kostry na baterii.

Závěr
Loncin XM250 je tak hravý, až mě jednou vlastní vinou vyhodil ze sedla. Pokud po mně někdo bude chtít doporučit levnou dvěstěpadesátku, ukážu rozhodně na loncinovskou XM250. Tuhle motorku si umím představit ve své garáži na blbnutí do města i jízdu do práce. Jenom trošku ořezat ta řídítka (otázka 500 Kč v shopu s doplňky). Pokud se tedy ptáte, zda platí titulek tohoto článku, zda jsme nalezli novodobého krále dvoustovkových levných motardů, tak ANO. Je jím právě Loncin XM250!

Co se líbí
- Led-diodové zadní světlo
- Hravost motorky
- Zadní brzda
- Kontrolka rezervy

Co se nelíbí

- Pneumatiky
- Řídítka

Loncin XM250
Objem 223 cm3
Výkon 12 kW/16,3 k@7500
Točivý moment 17 Nm@6000
Hmotnost 145 kg (provozní)
Cena 49 900 Kč

Motor: čtyřdobý, vzduchem chlazený dvouventilový jednoválec, karburátor, elektrický startér+nožní startér, pětistupňová převodovka, sekundární převod řetězem
Podvozek: ocelový rám, vpředu UsD vidlice, vzadu ocelová kyvná vidlice s jedním tlumičem, obojí nestavitelné, brzdy vpředu 1 kotouč, dvoupístkový třmen, vzadu kotouč, dvoupístkový třmen, pneu vpředu 110/70-17, vzadu 130/70-17
Rozměry: délka 2020 mm, šířka 920 mm, výška 1060 mm, sedlo 860 mm

Je to o gumách
Ve spolupráci Mitasu jsme na XM250 otestovali prototypy pneumatik H-16 a H-17 (jejich první generace H-14 a H-15 je na Blatě 125 BXM). Zajímalo nás, zda se zlepší jízdní vlastnosti XM250 a motorku to posune ještě dále. A stalo se tak. Motorka byla mnohem stabilnější jak při přímé jízdě, tak v náklonu, kde pneumatiky dovolily dostat se mnohem více řídítky k zemi. Přitom výměna pneumatik je v tomto případě otázkou několika stovek, takže doporučuji spíš než plánovat koupi laděného výfuku, zaměřit se nejprve na to, co vás lepí k zemi. Nové Mitasy se perfektně osvědčily na supermoto trati v Bělé pod Bezdězem během KTM víkendu a na jejich test se můžete těšit brzy z našich stránek.Diskuze k článku

989 RIDER 8. 11. 2011
právě sem koupil ! jen doporučuju ! skvělé svezení ..

patt 29. 2. 2016
Také jsem ho koupil téměř nového s 400km za 29tis a je to super stroj, pravda je že provedení není takový jako třeba u japonský motory, ale za tu cenu.. Dobrá motorka pro toho kdo rád něco vylepšuje a hrabe se v tom :).

Další články z archivu

 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>Nejmenší z&nbsp;rodu
 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>2 x&nbsp;Fun
 • <span style="color: red">ČMN 2007: </span>Spaghetti Western

Nepřehlédni na MotoLife

 • Motorbike 5/2020
 • Bridgestone rozšiřuje portfolio o čtyři nové pneumatiky s vynikající adhezí a ovladatelností
 • Motorbike 4/2020
 • Jak na baterie po zimě
 • Sdílené elektrické skútry BeRider brzy odstartují i v Brně

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Aktuálně na MotoLife

Příspěvky motorkářů

Jaroslav Šíma
včera v 0:42
     0   0
Moje první velká zkouška motocyklu Indian Challenger.         www.youtube.com/watch
Motocyklová asociace ČR
včera ve 23:59
     0   0
Dělá ostudu a špatné jméno motorkářům...
Bikes.cz
před 3 dny ve 12:13
     0   0
Adam Peschel překonal svůj rekord
Všechny příspěvky ...