Jan Rameš
vydáno 19. 1. 2011
---------------------
foto: David M. Bodlák
Adiva AD 200 - tchajwanská variace na téma skútr se střechou
Tahle věc budí rozruch všude, kde se s ní objevíte. Je skútr se střechou skutečně jedinečným kompromisem mezi autem a motorkou, nebo se jedná o slepou vývojovou uličku?

Se střechou

Thumbnail image for http://www.motocyklovenoviny.cz/Controls/ImagerTitulka.ashx?foto=tit_2009_39.jpg
Střecha na skútru není žádné novum, podobný stroj dělalo před pár lety i BMW! Jeho C1 ale byla jednomístná s bezpečnostními pásy, tady jsou místa dvě a bez helmy to nepůjde. Označení Adiva tady už také bylo, a sice u stejnojmenného zastřešeného skútru ještě donedávna vyráběného italskou Benelli. Tahle Adiva je ale už jen Adiva, vymyšlená v Itálii, vyráběná na Tchaj-wanu (logo na motoru hlásá Sym) a supervizorovaná v Japonsku. Normálka globálka, ne?

Zvyknete si?
Z dálky nelze Adivě upřít značnou porci elegance, snad jen motorové příslušenství z pravé části vypadá trochu chaoticky. Jinak Ital, jak se patří.
Bohužel detailní průzkum odhalí, že výroba byla svěřena Východu, a použitými materiály a hlavně dílenským zpracováním je Adiva spíše čínská než tchajwanská. Po prvním pokusu složit střechu už druhý raději vzdáte. To sráží jinak pozitivní dojem z mnoha dobrých věcí, ať jde o spoustu odkládacích schránek (otevřená vedle budíků, zavírací kastlík na rádio, prostor pod sedlem, kam se vejde jet helma, no a pak ten mega kufr na zádi, kam narvete dvě integrály a nákup na týden) nebo o pěkné ručičkové budíky s digitálním displejem uprostřed. Ty mají takovou zvláštnost, teplota chladicí kapaliny stoupá směrem dolů a palivo v nádrži ubývá nahoru, ale zvyknete si.
Na co si naopak moc nezvyknete, to je materiál plastů připomínající staré Škody 120, na kteréžto vozidlo odkazují i kruhové vyklápěcí průduchy teplého vzduchu (vážně, je tu i větrák! ) a zásuvka s jackem na MP3 nebo iPoda, která připomíná zlatou éru „do-do alias dodělej doma“. Naopak reproduktory jsou pěkné integrované a se solidním zvukem.

Adrenalin ano. Bohužel
S testováním jsem vyčkával, až bude příhodná chvíle. A ta přišla, takový slejvák už dlouho nebyl. Super, aspoň vyzkouším ten stěrač s ostřikovačem.
Stěrač s ostřikovačem fungoval výborně (službu vypověděl až ke konci testu) a díky střeše a dobrým bočním deflektorům jste vážně v suchu! Jinak se ale jednalo o opravdu adrenalinový zážitek, který asi tuší každý, kdo se trochu zajímá o konstrukci motocyklů. Centralizace hmotnosti tady byla puštěna k vodě, velice praktický kufr a střecha způsobují, že máte pocit, jako byste nesli štafle na výšku. Když vám do téhle krabičky ještě foukne větříček, máte o zábavu postaráno. Kupodivu při vyšší rychlosti (a za slunečného počasí) to nebylo tak hrozné, skútr se zdál předvídatelnější.
Velikým spoluviníkem na této záležitosti je i ocelový rám, který se dá definovat dvěma slovy: silně poddimenzovaný. Nemluvím tady o mírném neklidu v maximálním náklonu, ale o tom, že na místě cuknete řídítky, a pak jen sledujete, jak se přední kolo ještě chvíli zmítá a celý skútr kroutí. Na místě!
Docela povedený je naopak motor, který i těžký povoz s velkou čelní plochou dotlačí nad 100 km/h, a neduhy testovaného kousku (kolísavý volnoběh a při nižších otáčkách zhasínající hlavní světlomety) jistě půjdou citlivým seřízením vyřešit. Jedině pochvalu potom zaslouží silné a citlivé brzdy.

Velké plány
Co tedy, ideální kompromis, nebo slepá cesta? V testovaném provedení spíše druhá varianta, ale kvalitnější materiály a dílenské zpracování a hlavně, a to se třemi vykřičníky, pevnější rám by Adivu mohly skutečně udělat zajímavou alternativou pro naše vesměs chladné podnebí. Stávající nabídku, která obsahuje stopětadvacítku a dvoustovku buď v tomto provedení AD, nebo ve sportovnějším AR bez kufru, má časem rozšířit i čtyřstovka (ta by stávající podvozek asi zkroutila do kuličky po prvním přidání plynu) a dokonce i tříkolová varianta připomínající Piaggio MP3. Budeme Adivě držet palce.


Diskuze k článku


Další články z archivu

 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>Nejmenší z&nbsp;rodu
 • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>2 x&nbsp;Fun
 • <span style="color: red">ČMN 2007: </span>Spaghetti Western

Nepřehlédni na MotoLife

 • Jak na baterie po zimě
 • Sdílené elektrické skútry BeRider brzy odstartují i v Brně
 • Motocyklem roku 2020 se stala Honda Africa Twin Adventure Sports
 • MOTOSALON 2020 - první fotky z výstavy
 • Motorbike 3/2020

Vítejte na MotoLife

Hledáme motorkáře, kteří nám pomohou dostat MotoLife na špičku!

MotoLife je nový sociální motorkářský web, na kterém se můžeš podílet i ty!

Na MotoLife patří reklamní prostor všem, kteří jeho obsah tvoří.

Podmínkou účasti na projektu MotoLife je dodržování pravidel tohoto webu.

Pojďme společně do toho...

 1. Přihlas se, založ si svůj profil.
 2. Pochlub se svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej příspěvky, články, názory, blogy, fotky nebo stránky.
 4. Získávej fanoušky, rozšiřuj okruh přátel, komunikuj s dalšími motorkáři.
 5. Sděl tvůrcům MotoLife jak web zlepšit.

Pravidla webu

 • Obsah webu může tvořit kdokoliv, kdo chce být jeho součástí a respektuje pravidla.
 • Veškeré příspěvky, články a fotky smějí být pouze o motorkách a dění okolo motorek.
 • Reklamní prostor patří těm, kteří zde publikují, a slouží i jako odměna za publikovaný obsah.
 • Jednotlivé MotoLife stránky jsou plně v režiji jejich zakladatelů a správců, a provozovatel webu nenese zodpovědnost za obsah.
 • MotoLife stránky, články, příspěvky i fotografie mohou být privátního i komerčního charakteru.
 • MotoLife osobní profily jsou výhradně privátního charakteru a nemely by obsahovat komerční obsah!
 • Publikovaný obsah nesmí jakkoliv porušovat práva třetích stan nebo jiné osoby a jejich zájmy.
 • Obsah nesmí obsahovat vulgární slova, sexuální tématiku, nabídky půjček, hazard, politiku a pod.
 • Obsah nesmí ani obsahovat odkazy na stránky se zakázanou tématikou.
 • V případě porušování pravidel může být profil, stránka i příspěvky zablokovány nebo odstraněny.
 • Pravidla mohou být průběžně doplňována nebo měněna.

Pište na , nebo využijte chat na stránce MotoLife.

Nově na MotoLife