Honzis Rameš
vydáno 22. 2. 2013
---------------------
foto: ČMN
S řidičákem B můžete řídit také stopětadvacítkový skútr. Co na to říká legislativa?
Přestože by zpráva „s řidičákem B můžete řídit také stopětadvacítkový skútr“ měla k popisu problematiky stačit, každý, kdo se někdy v životě setkal s jakýmkoli právnickým textem, si jej raději pozorně proštuduje, jestli v něm není nějaká zrada.

Legislativní pohled na řízení 125kových skútrů

Thumbnail image for /Handlers/ImagerTitulka.ashx?foto=tit_2013_2.jpg
A tahle novinka vypadá, že v ní zrada není. Najdeme ji v zákoně č. 297/2011 Sb., který aktualizuje náš starý známý zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, paragraf 81, písmeno d), kde se píše, že „řidičské oprávnění udělené pro skupinu B opravňuje také k řízení vozidel zařazených do skupiny A1 s automatickou převodovkou a vozidel zařazených do skupiny B1“. Do skupiny A1 patří jak tříkolky jakéhokoli objemu, ovšem s výkonem maximálně 15 kW, tak, a to je nejdůležitější, „lehké motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj o výkonu nejvýše 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 125 cm3“. Poměr výkonu a hmotnosti u skútru řešit nemusíme, tomuto limitu se žádný nepřibližuje, a stejně tak těch 11 kW má snad akorát Kymco Downtown. Čili jakákoli stopětadvacítka skútr je váš stroj!

Přestože je vše jasně dáno, občas se člověk zapomene a užuž by koupil něco špatně. Třeba taková Honda Wave a její klony – pozor, tohle geniální přibližovadlo, na kterém jezdí celá Asie, má řazení, i když spojka je automatická! Stejně tak některé skútry, jako třeba Vespa PX, a pokud by se vám náhodou podařilo sehnat unikátní skútr Simson SR 70, který byl u nás rozšířený v padesátkové verzi spolu s motocykly Enduro a Elektronik, máte také smolíka, neboť i zde se normálně řadí. Prostě se nenechte zmást vzhledem, důležitý je ten objem a automat. Což na druhou stranu otevírá cestu elektrickým motocyklům, neboť snad až na americké Brammo žádný z nich převodovku nemá, pouze jeden pevný převod, a tudíž jediným omezením je těch 11 kW. Takže si klidně můžete pořídit enduro Quantya za čtvrt milionu, neboť ta je homologována s 8,5 kilowatty…

Ve spojení s novým pravidlem se objevuje pár jednoduchých otázek, na které jsme se zeptali na ministerstvu dopravy, a získali na ně jednoduché odpovědi:

1) Musím si něco nechat zapsat do řidičáku, abych mohl řídit stopětadvacítkový skútr?
Ne. Kdo má v řidičáku potvrzené písmeno B, ten má oprávnění i na skútr.

2) Zároveň s ŘP skupiny B jsem před lety automaticky dostal řidičák na malou motorku, tehdy se to ještě značilo M, nyní je to zapsáno v kolonce A1 a u ní harmonizační kód 150 (padesátky bez omezení rychlosti). Až si budu vyměňovat řidičák, přijdu o možnost řídit padesátky s řazením?
Ne. Není důvod někomu odebírat již získané oprávnění. Změní se akorát ten harmonizační kód, od 19. ledna se tam píše 79. Čili motorku s motorem do 50 cm3 můžete řídit jakoukoli, od 51 do 125 cm3 musí mít automatickou převodovku.

3) Dělám si řidičák na auto až po 19. lednu, z motorek budu moci řídit akorát cokoli s objemem do 125 cm3 a s automatem?
Ne. Podle dalšího odstavce totiž řidičské oprávnění udělené pro kteroukoli skupinu s výjimkou skupiny T (traktory) opravňuje také k řízení vozidel zařazených do skupiny AM. V řidičáku budete mít zaznamenáno nejen B, ale i B1 a AM. Budete tedy moci řídit padesátky s řazením, ovšem s maximální rychlostí omezenou na 45 km/h, nebo cokoli od padesátky do stopětadvacítky s automatem.

4) Dělám řidičák na auto až po 19. lednu, čekají mne v autoškole jako součást kurzu i jízdy na skútru?
Tohle se ještě řeší, nicméně v zákoně to patrně zakotveno nebude.


Diskuze k článku

brambas 24. 2. 2013
na netu koluje info, že honda wave uvádí v techničáku druh převodovky automat, ostatně v novém silničním zákoně se výcvikové motorky bez páčky spojky považují za automat (§90 odst2)

57421 24. 2. 2013
Ano, máte pravdu, Honda Wave má v TP automat a Honda Innova(stejná, starší model) má v TP manuál. Jsou při tom naprosto identické. No a nikdo neví jestli je možno s Bčkem řídit Innovu s manuální převodovkou, která je ale dle nového zákona chápána jako automatická převodovka. (právě díky absenci spojkové páčky). A když to možné bude, tak zase bude problém při řešení s příslušníky policie, kteří se budou dívat pouze do TP.

Quantya 23. 6. 2013
Máme také Quantye - předváděčky - za 70% ceny.

datel 8. 4. 2016
wave má v tp automat uveden chybně a tak by to asi v provozu prošlo, ale neriskoval bych. Innovu řídit nelze a nepomůže ani paragraf pro výcvikové stroje autoškol.

Další články z archivu

 • <span style="color: red">Z ARCHIVU ČMN 2007: </span> Když dva dělají totéž
 • <span style="color: red">Z ARCHIVU ČMN 2007: </span> Motokrosová škola ČMN
 • Video: Pekelný stroj NLG

Články na MotoLife

 • Šeri - Durris Bikes
 • Šeri - HJC RPHA 11 s vlastným dizajnom
 • Novinka 2021 - Honda CRF1100L Africa Twin
 • Motorbike 10/2020
 • Šeri testuje - Triumph Bonneville T120

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Miluju motorky
před 15 hodinami
Luxusní přestavby od Durris Bikes!
Moto.cz
před 4 dny v 10:11
Jonathan Rea se pošesté v řadě stal mistrem světa superbiků!
Jaroslav Šíma
před 5 dny ve 12:11
Pozvánka na expozici Jardy Šímy - Motocykly s vůní dálek v Muzeu motocyklů značky JAWA - Rabakov
Moto.cz
před týdnem ve 20:44
Tovární jezdec Yamahy Valentino Rossi se tento víkend nezúčastní Velké ceny Aragonie, jelikož má potvrzený test na COVID-19
Všechny příspěvky ...