Optimus Praëm - pocta vytrvalostním závodům

vydáno 5. 5. 2016, text David M. Bodlák, foto PRAËM

Retro vlna se nezadržitelně rozlévá do všech oblastí jedné stopy. Café racery a scramblery patří dnes mezi nejoblíbenější stroje, co ale pořádný závoďák z osmdesátých let, postavený na moderním základu? To by bylo něco!

A proč nepoužít rovnou to nejlepší, BMW S 1000 RR, jeden z nejvyspělejších a nejpovedenějších superbiků dnešní doby?! Přesně tuhle motorku si vzali do parády bratři Berneronovi. Sylvain, bývalý designér motocyklů BMW, a Florent, inženýr mechaniky a kosmonautiky, před pár lety založili firmu Praëm a jejich specializace je víc než jasná. Už na jejich prvním počinu – SP3, postaveném na základu Hondy VTR1000 RC51, byste oči nechali (speciální skeletonová „kapotáž“ a hodinky TAG Heuer Monaco namísto budíků jsou hodně zajímavé finesy) a v případě Optimus Praëm to není jiné. Jen se tentokráte designovalo s velkou inspirací závodních speciálů Endurance z osmdesátých let.

Z původního superbiku zůstal opravdu jen základ. Rám, kyvka, motor, elektronicky štelovatelný podvozek, přístrojovka a kompletní elektronika, na všem ostatním pánové opravdu mákli a nevynechali žádné detaily. Už jen ta parádní víka motoru nebo o 50 mm prodloužená nádrž, které dominuje rychloplnicí víčko ve stylu závodních speciálů od Stäubli.

Hodně váhy se povedlo ušetřit celokarbonovými koly od Rotoboxu i karbon-keramickými kotouči od Sicomu. Po vzoru speciálů jsou na brzdových i chladicích hadicích použity rychlospojky, takže servisní práce půjdou hladce. Co ovšem vytváří konečný dojem, jsou dobově stylizované kapoty, lakované tak trochu ve stylu slavných BMW art cars, tady konkrétně 3.0 CSL z roku 1975 od Alexandra Caldera. V kapotách nechybí ani zajímavé a funkční detaily, jako vstup náporového sání nebo odkryté úložiště akumulátoru v zadní kapotě.

Optimus shodil celkově 20 kg a pokud byste si chtěli tuhle motorku prohlédnout na vlastní oči, budete mít pár příležitostí. Z těch nejzajímavějších - customizérská akce Wheels and Waves anebo třeba BMW Motorrad Days v Ga-Pa, což je od nás mnohem blíže než na francouzské pobřeží.Diskuze k článku

Pítrs 5. 5. 2016
To Transformersovo jméno je bomba a mašina vypadá libově!

Beast1186 10. 5. 2016
Je to opravdu povedený kousek. Retro v moderní technice. Samozřejmě by to bylo lepší s 18" koly.

Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 11/2022
  • Výměna olejového filtru motorky
  • Motorbike 10/2022
  • Motorbike 9/2022
  • Motorbike 7-8/2022

Příspěvky motorkářů

Magazín Motoroute
před 2 dny v 15:57
Nová Honda CL500 se nese v duchu bohatého retro stylu inspirovaného modely řady CL z let šedesátých a sedmdesátých.
Magazín Motoroute
před 8 dny v 19:41
CFMOTO odhalila na EICMA 2022 nové modely
Časopis Motorbike
6. listopadu
😍 Motorbike 11/2022 😍
Pomalu se chystáme na italskou výstavu EICMA, ale ještě předtím jsme si pořádně mákli na letošním předposledním vydání Motorbike 😎. Najdete v něm tradičně nejen slušnou dávku testů motorek, skútrů a čtyřkolek, ale krom dalšího třeba i reportáže ze závodů či dalších akcí, vonících benzínem. Prostě vše, o čem má správný motorkářský časopis být.
A věříme, že se vám i listopadový Motorbike (opět rozšířený na 124 stran) bude líbit! 😈
Více na www.motolife.cz/.../motorbike-11-2022-motorbike-45f4
Všechny příspěvky ...