Optimus Praëm - pocta vytrvalostním závodům

vydáno 5. 5. 2016, text David M. Bodlák, foto PRAËM

Retro vlna se nezadržitelně rozlévá do všech oblastí jedné stopy. Café racery a scramblery patří dnes mezi nejoblíbenější stroje, co ale pořádný závoďák z osmdesátých let, postavený na moderním základu? To by bylo něco!

A proč nepoužít rovnou to nejlepší, BMW S 1000 RR, jeden z nejvyspělejších a nejpovedenějších superbiků dnešní doby?! Přesně tuhle motorku si vzali do parády bratři Berneronovi. Sylvain, bývalý designér motocyklů BMW, a Florent, inženýr mechaniky a kosmonautiky, před pár lety založili firmu Praëm a jejich specializace je víc než jasná. Už na jejich prvním počinu – SP3, postaveném na základu Hondy VTR1000 RC51, byste oči nechali (speciální skeletonová „kapotáž“ a hodinky TAG Heuer Monaco namísto budíků jsou hodně zajímavé finesy) a v případě Optimus Praëm to není jiné. Jen se tentokráte designovalo s velkou inspirací závodních speciálů Endurance z osmdesátých let.

Z původního superbiku zůstal opravdu jen základ. Rám, kyvka, motor, elektronicky štelovatelný podvozek, přístrojovka a kompletní elektronika, na všem ostatním pánové opravdu mákli a nevynechali žádné detaily. Už jen ta parádní víka motoru nebo o 50 mm prodloužená nádrž, které dominuje rychloplnicí víčko ve stylu závodních speciálů od Stäubli.

Hodně váhy se povedlo ušetřit celokarbonovými koly od Rotoboxu i karbon-keramickými kotouči od Sicomu. Po vzoru speciálů jsou na brzdových i chladicích hadicích použity rychlospojky, takže servisní práce půjdou hladce. Co ovšem vytváří konečný dojem, jsou dobově stylizované kapoty, lakované tak trochu ve stylu slavných BMW art cars, tady konkrétně 3.0 CSL z roku 1975 od Alexandra Caldera. V kapotách nechybí ani zajímavé a funkční detaily, jako vstup náporového sání nebo odkryté úložiště akumulátoru v zadní kapotě.

Optimus shodil celkově 20 kg a pokud byste si chtěli tuhle motorku prohlédnout na vlastní oči, budete mít pár příležitostí. Z těch nejzajímavějších - customizérská akce Wheels and Waves anebo třeba BMW Motorrad Days v Ga-Pa, což je od nás mnohem blíže než na francouzské pobřeží.Diskuze k článku

Pítrs 5. 5. 2016
To Transformersovo jméno je bomba a mašina vypadá libově!

Beast1186 10. 5. 2016
Je to opravdu povedený kousek. Retro v moderní technice. Samozřejmě by to bylo lepší s 18" koly.

Další iČMN články

 • 50 let řadových čtyřválců Honda
 • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
 • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

 • Vojtech Ďuriš
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Jaroslav Šíma
před 2 dny ve 21:58
Moc pěkný dárek od Světa motorů k najetí milionu mil!
Marek Lichtenberg
před 2 dny ve 23:05
0
Velký obdiv, Jardo 👍
Bikes.cz
před 4 dny ve 22:17
Nový boxer od BMW je jedním z největších a nejúchvatnějších motocyklových motorů, říká Dominik Valášek v testu BMW R18. Technická data k tomuto nevšednímu modelu najdeš v katalogu Bikes.cz:  https://www.bikes.cz/2021/bmw-r-18
Motocyklová asociace ČR
před 5 dny ve 20:33
Policie ve čtvrtek zveřejnila videozáznam ze středeční honičky na dálnici D5 u Prahy, při které přišel o život řidič motocyklu, jenž se snažil ujet hlídce najetím do protisměru. Podle nových informací bylo muži 41 let a měl zákaz řízení.
Miluju motorky
před týdnem v 9:39
Libovečky od Durris Design už jistě znáš! Šeri položil pár otázek přímo Vojtechovi Ďurišovi, vedoucímu celého projektu! Vše najdeš v rozhovoru.

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...