Yamaha má scramblera, ale jen pro Ameriku

vydáno 21. 6. 2016, text Jan Rameš, foto Yamaha

Značka s ladičkami ve znaku se mocně veze na vlně retra, ale mezi čím dál populárnější scramblery zatím nic nemá. Tedy až do července, kdy se u amerických dealerů objeví první kusy SCR950.

Je to vážně s podivem, řada Sport Heritage frčí tak, že přestavby z projektu Yard Built málem nestačíme počítat, a tovární scrambler pořád nikde. Přitom z takového XSR700 by to nebyl špatný nápad, ačkoli kapalinou chlazený, sportovně laděný řadový dvouválec by leckterý purista neskousl.

Jenže ještě lepší nápad to je z roadsteru XV950, jak ukazuje právě model SCR950. Ostatně XJR by na to bylo moc obludné, SR400 by se zase nemohlo postavit Ducati nebo Triumphu, když zůstaneme mezi vzduchem chlazenými agregáty, ale bezmála litrové véčko se sice nepříliš divokými 52 koníky, ale zato mohutnými 80 newtonmetry při pouhých 3000 otáčkách je tak akorát na to, abyste se někde počundrali po polňačkách.

Co pro to Yamaha nabízí? Přední 19" kolo zůstalo, zadní šestnáctipalcový ráfek byl nahrazen 140mm sedmnáctkou, vzorek je samozřejmě lehce terénní. Řídítka s hrazdičkou jsou povinnost a podstatně výš je i sedlo, konkrétně o 14 centimetrů, nová hodnota je 830 mm. Ovšem když se kouknete do technických údajů, zjistíte, že zdvihy odpružení zůstaly pořád cruiserovsky nízké, a letmý pohled na obrázek napoví, jak je to možné - prohlédněte si, kde jsou uchyceny zadní tlumiče... Zůstal pochopitelně zachován i sekundární převod ozubeným řemenem, ten u scramblera vypadá opravdu netradičně, stejně jako hodně dlouhý rozvor.

A teď to nejdůležitější: SCR950 byl před pár dny představen jako model 2017 za cenu cca o 10 % vyšší než u standardního XV950, ale pouze v USA. Evropa zatím mlčí. Zřejmě ne že by na scramblera nedozrál čas, ale zaprvé není úplně pro Evropany běžný čas na představování nových modelů a zadruhé může být problém v emisích. Protože XV950 je sice relativně nový model, ale je to vzducháč a plní jen normu Euro 3, a ještě se uvidí, zda se Yamaha vrhne na jeho předělání na přísnější euro-čtyřku a naservíruje nám s ním i SCR, nebo se s ním zanedlouho definitivně rozloučíme.Další iČMN články

 • 50 let řadových čtyřválců Honda
 • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
 • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu
 • Šeri testuje - Yamaha MT-09

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Moto.cz
před 7 hodinami
Vzpomínka na poslední závod "Okruhu Stanislava Maliny" v roce 1975 vyplňuje další dílek v mozaice historie silničních závodů minulého století v Československu..
www.moto.cz/.../863-pisek-1975
Motocyklová asociace ČR
před 16 hodinami
Policejní hlídka chtěla zastavit k silniční kontrole motorkáře, kterému předtím radarem naměřila rychlost přes 200 km/hod. Následná honička skončila smrtí motorkáře.
Marek Lichtenberg
před 27 minutami
0
Úplně zbytečná ztráta života motorkáře, ale otočit se na dálnici do protisměru, to může udělat jenom blbec!
Časopis Motorbike
včera v 15:40
MOTO ITALIA s.r.o. slaví 20 let zastupování značky Ducati v České republice a chystá jaro plné předváděcích akcí! DUCATI SEASON OPENING otevře sezónu na dealerstvích v sobotu 24. dubna. DUCATI TOUR - 12. ročník seriálu testovacích dnů Ducati. Od konce dubna do začátku června vždy v sobotu.
Ducati Multistrada Experience, 3 dny zaměřené výhradně na Multistrady. Jako bonus tradiční okruhový DUCATI DEN v Mostě.
Bikes.cz
před 4 dny ve 22:46
Filip Tichý představil Aprilia Tuono 660 s ovladatelností stopětadvacítky a sílou litru! Technická data k motorce najdeš na bikes.cz: https://www.bikes.cz/2021/aprilia-tuono-660
Všechny příspěvky ...