Zašlá sláva výstavy Motocykl?

vydáno 6. 3. 2011, text Jakub "Hawk" Dražan

Výstava Motocykl byla vždy symbolem začátku sezony v Česku a motocyklovým svátkem. Časy se ovšem mění.

Levá část úvodní fotografie není z přípravy výstavy, ale prvního ostrého výstavního dne letošního ročníku 2011. Kde jsou ty časy, kdy se stály dlouhé fronty před otevřením výstaviště u kas, aby každý ulovil první a nejcennější fotografie. V čem je od té doby výstava jiná?


Příprava výstaviště

Už při první návštěvě pražského holešovického výstaviště bylo jasné, že je něco jinak než v dřívějších letech. Červená montovaná hala, kterou jsme byly zvyklí vídat od roku 2008 před areálem Průmyslového paláce, mně osobně vždy vadila, protože zabírala místo pro jakýkoliv doprovodný program a mohla působit i poněkud klaustrofobicky. Pro již přeplněné prostory výstaviště to však byla jediná varianta, jak ještě zvětšit výstavní kapacitu.


Co nás čekalo?

Pomineme-li, že letos přišla výstava o jeden provozní den pro novináře a odbornou veřejnost, kdy se promíjelo finišování na jednotlivých stáncích, tak je trochu smutné, že první oficiální den výstavy letos vypadal podobně. Když se návštěvníkovi podařilo obejít torzo montované haly, kluky skládající globus smrti, vymotat se mezi dodávkami, tak už bylo pouhou třešničkou na dorku přečíst si ceduli na pravých vchodových dveřích, že vstup je jenom pro vystavovatele a návštěvníku, běž jinudy.


Customy fungují

Co se nemění, je levé provizorní levé křídlo výstavy, které již podruhé zabraly stavby a vše, co se týká životního "custom" stylu (dříve Malá sportovní hala). V tom se já příliš nepohybuju, a tak bych se nerad pouštěl do hodnocení úrovně této části výstavy, to přenechám jiným. Mohu pouze podotknout, že z tohohot křídla na mě dýchá opravdový motorkářský život, který rozbíjí smíšené pocity z příchodu na výstaviště.


Šlo to k lepšímu

Příjemným překvapením byl příchod do střední haly. Tahle hala má své kouzlo díky vysokému stropu, a tím pádem i vzdušnosti, kterou nabízí. Restaurace s výhledem na celou halu už je jen fajnovým doplňkem výstavy. Šlo tu ale o motorky a tento úkol letos jako jediná střední hala splnila. Mě osobně nejvíce oslovil stánek Motoprestige s.r.o., která nabídla snad poprvé plnohodnotnou prezentaci značky Husqvarna. Nové modely TE 449 a 511 SMR či nová stopětadvacítka s čtyřdobým motorem Minarelli, TE 125. Byla k vidění ale i nová, pro začínající jezdce určená padesátka SM 50. Střední hala představila ale především český klenot FGR Midalu 2500, kolem kterého byl stále nespočet lidí, a jednalo se o nejnavštěvovanější stánek celé holešovické výstavy. Prezentace MV Augusty, Ducati či Derbi pak velice elegantně doplňovala tuto polnohodnotnou výstavní halu.


Návrat do reality

Počet návštěvníků sice ze začátku nedosahoval ani počtů, které se dříve vyskytovaly na dni pro odbornou veřejnost, ale zase byl dostatečný prostor na prohlídku exponátů a fotografování. Příchod do pravého trochu připomínal tržnici. Tímto směrem se bohužel výstava poslední léta ubírala, kdy spodní Křižíkovy pavilony doslova zaplavovali východní prodejci oblečení a příslušenství pochybné kvality. V pravém křídle Průmyslového paláce mě však zaujaly nové "polské" malorážky Romet, se kterými se letos setkáte i v Českých motocyklových novinách. Následně potom e-shop, který bych ocenil především v létech minulých. Shop plszabo.cz nabízí velice rozsáhlý sortiment nových náhradních dílů na Pionýry a Simsony. Dříve problématicky sehnatelné cívky, nové karburátory, samotné plováky, ojnice a podobný těžko dostupný sortiment našich maloobjemových strojů, již tak není problém sehnat.


Stojí za to i dnes?

Motocykl zlevnil vstupné a za 100 Kč se tak stal o trochu dostupnějším. Bohužel však dnes návštěvníkům nemůže nabídnout dostatečnou prestiž všech výstavovaných expozic. Letos se Motocykl 2011 i Motosalon 2011 konal prakticky na stejné lince metra. Příště se však Motosalon přesune opět do Brna a je otázkou, zda budou návštěvníci opět ochotni navštívit obě expozice.


Jak vnímáte výstavu Motocykl vy? Připojte se do diskuse pod článkem...
Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 9/2023
  • Motorbike 7-8/2023
  • Motorbike 6/2023
  • Motorbike 5/2023
  • Motorbike 4/2023

Aktuálně na MotoLife

Příspěvky motorkářů

MotoRoute
28. srpna
Postupně upřesňujeme program 18. setkání MotoRoute. Těš se na skvělé motocestovatelské přednášky, workshopy, testování motorek, tajný závod atd. Více tady: www.motoroute.cz/.../...etkani-motoroute-2023.aspx
Magazín Motoroute
14. srpna
Už máš magazín MotoRoute 4/2023? 
Opět je tu 96 stran čtení o motorkách a cestování. 
✅ Podrobnosti o čísle tady: shop.motoroute.cz/.../43-motoroute-2023--c-4.aspx
Najdete ho na stáncích PNS, ale raději si ho předplaťte!
✅ Předplatné tady: shop.motoroute.cz/produkt/23-predplatne.aspx
✅ On-line verze na http://www.motorouteklub.cz nebo http://www.digiport.cz
MotoLife
3. srpna
Masarykův okruh má nového majitele.
Areál Masarykova okruhu včetně závodní dráhy, polygonu a hotelu GRID převzala společnost SHAKAI podnikatele a investora Karla Hubáčka. Počítá se zachováním současných aktivit v areálu a s jeho dalším rozvojem. Karel Hubáček areál včetně pozemků koupil od společnosti A.B.R. HOLDING a.s. a Karla Abrahama, který areál ovládal od roku 2005. Výši transakce podnikatelé nezveřejnili.
Všechny příspěvky ...