Bonhams opět dražil skvosty

vydáno 1. 5. 2013, text Petr Pour, foto rz

V anglickém Staffordu proběhla o uplynulém víkendu tradiční aukce zaměřená na motocykly a propriety s nimi související. Návštěvníci-dražitelé mohli svést souboje o nejrůznější součástky na historické motocykly, ale i o dobovou výstroj či celé kolekce knih s motocyklistickou tematikou.

Co ale na staffordských aukcích láká nejvíce, je nabídka těch největších skvostů motocyklové produkce. Mezi přibližně dvěma stovkami strojů jste mohli vybírat od nejstarších „vintáží“ přes oldtimery a třeba i závodní youngtimery až po několik současných sportovních motocyklů.
Největší cifra ale byla odklepnuta za klasiku v podání Vincent Black Shadow. Tento konkrétní kus byl v roce 1952 jedním z motocyklů, se kterými se Phil Vincent vydal na dráhu do francouzského Montlhéry, aby zde zaútočil na rychlostní rekordy. Jedním z pomocníků týmu byl tehdy začínající John Surtees, pozdější mistr světa na motocyklu i ve formuli 1, jenž byl u Vincenta v učení. Nakonec se podařilo zajet šestihodinovku s průměrem nad 170 km/h, přičemž některá kola dokázal Black Shadow zvládnout s průměrnou rychlostí nad 200 km/h. Není proto divu, že za dražený kousek byl nový majitel ochoten dát tři miliony a 478 tisíc korun.
V aukci byly nabídnuty také další Vincenty, ale ty se prodaly „jen“ za třetinovou cenu. Za podobnou částku, tedy 32 200 liber (986 tisíc korun), byl vydražen také krásný Indian model F z roku 1914 v úpravě pro dráhové závody. Jednoválcová „podrámovka“ hnaná řetězem a obutá do bílých plášťů pochází ze sbírky Steve McQueena.
Na závěr ještě jeden motocykl, jenž sice nezlomil žádné aukční rekordy, přesto dokáže zaujmout – prototyp AER z roku 1958. Jde o vizi britského výrobce Alberta E. Reynoldse, jenž vyráběl dvoudobé stroje již v meziválečném období. V padesátých letech se pokusil na výrobu navázat, k čemuž zkonstruoval tento prototyp. Zajímavostí kromě velké kapotáže měla být kotoučová brzda na předním kole. Motocykl byl vydražen za 4 255 liber.


Přečtěte si také

Milionové motocykly na prodej  15. 4. 2009  

Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 1-2/2024
  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2024
  • Motorbike 12/2023
  • Masarykův okruh poprvé hostil enduro závody. Úspěšnou premiéru si nenechalo ujít 260 jezdců
  • Motorbike 11/2023

Příspěvky motorkářů

MotoLife
včera v 11:40
Poslední možnost zakoupit zvýhodněné vstupenky na MOTOSALON 29. 2. – 3. 3. 2024
29. února otevře brány brněnského výstaviště motorkářská akce Motosalon. A pokud se tedy na Motosalon chystáte a nemáte zakoupené vstupenky, tak do 28. února si je ještě můžete zakoupit vstupenku za zvýhodněnou cenu 300 Kč na https://etickets.bvv.cz/cs
Po tomto datu cena vzroste na 400 Kč.
Moto.cz
14. února v 18:15
Silniční závody motocyklů v Československu v roce 1957 - Kompletní výsledky a popis sezóny na webu 🥰 ❤️ 🏍
MotoRoute
2. února
MotoRoute 1/2024 - vychází 7. února 👈
MotoLife
2. února
Motocykl roku 2024 - hlasování spuštěno.
Do ankety bylo nominováno celkem 49 motocyklů v šesti kategoriích. Vyhlášení výsledků ankety se uskuteční 2. března.
Všechny příspěvky ...