Francouzský experiment: projíždějící motorkáři mezi kolonami aut

vydáno 17. 2. 2016, text Jan Rameš, foto La SÉCURITÉ ROUTIÈRE

Ve Francii mají novinku, v 11 vybraných departmentech můžete od začátku února legálně projíždět v zácpě mezi auty! Jaké jsou přesné podmínky, to se dočtete v tiskové zprávě, která nám přišla od Týmu silniční bezpečnosti.

Nově zavedené výhody mohou využít jezdci na motocyklech o šířce nepřesahující jeden metr. Naopak se netýká jezdců na tříkolkách, motocyklech s postranním vozíkem či čtyřkolkách. Novinka je od prvního února zavedena v celkem 11 departmentech – v Paříži a jejím okolí (Ile-de-France), Gironde, Rhone a Bouches-du-Rhone. Platí na dálnicích či silnicích o alespoň dvou pruzích v jednom směru jízdy a současně v úsecích s povolenou max. rychlostí jízdy 70 - 130 km/h v místech s velkou hustotou provozu, kde se vozidla pohybují rychlostí nejvýše 50 kilometrů v hodině. Nelze ji tedy aplikovat při jízdě ve městech. Uvedená pozemní komunikace musí být vybavena pevnými středovými svodidly.

Jak se nové pravidlo používá

Na dvouproudých silnicích smějí motocyklisté projíždět mezi automobily uprostřed, tedy mezi pravým a levým pruhem. Na tříproudových silnicích opravňuje nové opatření jezdce v jedné stopě projíždět mezi vozidly jen mezi krajním levým a dvěma zbývajícími pravými pruhy. Takto projíždět mohou jen tam, kde je mezi automobily dostatečně velký boční odstup, v žádném případě si nesmějí průjezd vynucovat. Motocyklisté nesmějí jet rychleji než 50 km/h. V případě, že projíždějí úsekem, kde probíhají práce na silnici, případně kde je vozovka pokryta sněhem či náledím, je tento způsob jízdy zakázán. Při tomto způsobu jízdy se motocyklisté nesmějí navzájem předjíždět. Uvedené výhody smějí využít jen v případě, že je hustá doprava a žádný z proudů vozidel se nepohybuje rychlostí vyšší než 50 km/h. V opačném případě jsou povinni se plynule zařadit do pruhů mezi jedoucí automobily.

Na co by měli pamatovat řidiči automobilů

Automobilisté by měli na průjezd motocyklů pamatovat, a tedy mezi sebou ponechávat dostatečný boční odstup. Při jakékoliv změně směru jízdy musí pečlivě ve zpětných zrcátkách zkontrolovat prostor kolem svého vozidla a vždy v dostatečném předstihu a míře použít příslušných ukazatelů změny směru jízdy. Zvláště pak by měli být opatrní při přejíždění z pruhu do pruhu a vyvarovat se bryskních jízdních manévrů. Vždy může být v bezprostřední blízkosti motocyklista. Jakmile se dají pomalu jedoucí automobily do pohybu a dosáhnou rychlosti nad 50 km/h, musí jejich řidiči pamatovat na umožnění plynulého a bezpečného zařazení svých jednostopých kolegů do příslušných pruhů. „Určitě se vyplatí počítat s tím, že motocyklisté budou uvedené možnosti využívat i v jiných částech Francie. Řidiči automobilů by měli na své jednostopé kolegy nahlížet s porozuměním. Přece jen kdyby i oni přesedli do svých automobilů, dopravní zácpy by se jen zhoršily,“ dodává Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. 

Ve Francii je tradicí, že motocyklisté předjíždějí či míjejí pomalu jedoucí nebo stojící automobily mezi vyznačenými jízdními pruhy. Zahajovaný experiment se pokouší nastavit pravidla, která by měla vést ke zvýšení průjezdnosti vytížených vícepruhových komunikací a současně zajistit potřebnou bezpečnost silničního provozu. Pokud se osvědčí, stane se uvedený způsob jízdy součástí francouzských pravidel silničního provozu, a to nejspíše od roku 2020. „Měl by tak přispět ke snížení počtu usmrcených motocyklistů. Ve Francii se jízda na motocyklu těší značné oblibě. S tím ovšem souvisí, že se země galského kohouta - spolu s Itálií a Řeckem - řadí k evropským státům s nejvyšším podílem motocyklistů na celkovém počtu obětí dopravních nehod,“ uzavírá Roman Budský.Diskuze k článku

Milos 18. 2. 2016
Obavám se, že v tomto století naší geniální zákonodárci takovou rozumnou novinku v žádném případě ani nezkusí projednat.

Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 9/2023
  • Motorbike 7-8/2023
  • Motorbike 6/2023
  • Motorbike 5/2023
  • Motorbike 4/2023

Aktuálně na MotoLife

Příspěvky motorkářů

MotoRoute
28. srpna
Postupně upřesňujeme program 18. setkání MotoRoute. Těš se na skvělé motocestovatelské přednášky, workshopy, testování motorek, tajný závod atd. Více tady: www.motoroute.cz/.../...etkani-motoroute-2023.aspx
Magazín Motoroute
14. srpna
Už máš magazín MotoRoute 4/2023? 
Opět je tu 96 stran čtení o motorkách a cestování. 
✅ Podrobnosti o čísle tady: shop.motoroute.cz/.../43-motoroute-2023--c-4.aspx
Najdete ho na stáncích PNS, ale raději si ho předplaťte!
✅ Předplatné tady: shop.motoroute.cz/produkt/23-predplatne.aspx
✅ On-line verze na http://www.motorouteklub.cz nebo http://www.digiport.cz
MotoLife
3. srpna
Masarykův okruh má nového majitele.
Areál Masarykova okruhu včetně závodní dráhy, polygonu a hotelu GRID převzala společnost SHAKAI podnikatele a investora Karla Hubáčka. Počítá se zachováním současných aktivit v areálu a s jeho dalším rozvojem. Karel Hubáček areál včetně pozemků koupil od společnosti A.B.R. HOLDING a.s. a Karla Abrahama, který areál ovládal od roku 2005. Výši transakce podnikatelé nezveřejnili.
Všechny příspěvky ...