Francouzský experiment: projíždějící motorkáři mezi kolonami aut

vydáno 17. 2. 2016, text Jan Rameš, foto La SÉCURITÉ ROUTIÈRE

Ve Francii mají novinku, v 11 vybraných departmentech můžete od začátku února legálně projíždět v zácpě mezi auty! Jaké jsou přesné podmínky, to se dočtete v tiskové zprávě, která nám přišla od Týmu silniční bezpečnosti.

Nově zavedené výhody mohou využít jezdci na motocyklech o šířce nepřesahující jeden metr. Naopak se netýká jezdců na tříkolkách, motocyklech s postranním vozíkem či čtyřkolkách. Novinka je od prvního února zavedena v celkem 11 departmentech – v Paříži a jejím okolí (Ile-de-France), Gironde, Rhone a Bouches-du-Rhone. Platí na dálnicích či silnicích o alespoň dvou pruzích v jednom směru jízdy a současně v úsecích s povolenou max. rychlostí jízdy 70 - 130 km/h v místech s velkou hustotou provozu, kde se vozidla pohybují rychlostí nejvýše 50 kilometrů v hodině. Nelze ji tedy aplikovat při jízdě ve městech. Uvedená pozemní komunikace musí být vybavena pevnými středovými svodidly.

Jak se nové pravidlo používá

Na dvouproudých silnicích smějí motocyklisté projíždět mezi automobily uprostřed, tedy mezi pravým a levým pruhem. Na tříproudových silnicích opravňuje nové opatření jezdce v jedné stopě projíždět mezi vozidly jen mezi krajním levým a dvěma zbývajícími pravými pruhy. Takto projíždět mohou jen tam, kde je mezi automobily dostatečně velký boční odstup, v žádném případě si nesmějí průjezd vynucovat. Motocyklisté nesmějí jet rychleji než 50 km/h. V případě, že projíždějí úsekem, kde probíhají práce na silnici, případně kde je vozovka pokryta sněhem či náledím, je tento způsob jízdy zakázán. Při tomto způsobu jízdy se motocyklisté nesmějí navzájem předjíždět. Uvedené výhody smějí využít jen v případě, že je hustá doprava a žádný z proudů vozidel se nepohybuje rychlostí vyšší než 50 km/h. V opačném případě jsou povinni se plynule zařadit do pruhů mezi jedoucí automobily.

Na co by měli pamatovat řidiči automobilů

Automobilisté by měli na průjezd motocyklů pamatovat, a tedy mezi sebou ponechávat dostatečný boční odstup. Při jakékoliv změně směru jízdy musí pečlivě ve zpětných zrcátkách zkontrolovat prostor kolem svého vozidla a vždy v dostatečném předstihu a míře použít příslušných ukazatelů změny směru jízdy. Zvláště pak by měli být opatrní při přejíždění z pruhu do pruhu a vyvarovat se bryskních jízdních manévrů. Vždy může být v bezprostřední blízkosti motocyklista. Jakmile se dají pomalu jedoucí automobily do pohybu a dosáhnou rychlosti nad 50 km/h, musí jejich řidiči pamatovat na umožnění plynulého a bezpečného zařazení svých jednostopých kolegů do příslušných pruhů. „Určitě se vyplatí počítat s tím, že motocyklisté budou uvedené možnosti využívat i v jiných částech Francie. Řidiči automobilů by měli na své jednostopé kolegy nahlížet s porozuměním. Přece jen kdyby i oni přesedli do svých automobilů, dopravní zácpy by se jen zhoršily,“ dodává Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. 

Ve Francii je tradicí, že motocyklisté předjíždějí či míjejí pomalu jedoucí nebo stojící automobily mezi vyznačenými jízdními pruhy. Zahajovaný experiment se pokouší nastavit pravidla, která by měla vést ke zvýšení průjezdnosti vytížených vícepruhových komunikací a současně zajistit potřebnou bezpečnost silničního provozu. Pokud se osvědčí, stane se uvedený způsob jízdy součástí francouzských pravidel silničního provozu, a to nejspíše od roku 2020. „Měl by tak přispět ke snížení počtu usmrcených motocyklistů. Ve Francii se jízda na motocyklu těší značné oblibě. S tím ovšem souvisí, že se země galského kohouta - spolu s Itálií a Řeckem - řadí k evropským státům s nejvyšším podílem motocyklistů na celkovém počtu obětí dopravních nehod,“ uzavírá Roman Budský.Diskuze k článku

Milos 18. 2. 2016
Obavám se, že v tomto století naší geniální zákonodárci takovou rozumnou novinku v žádném případě ani nezkusí projednat.

Další iČMN články

 • 50 let řadových čtyřválců Honda
 • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
 • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

 • Vojtech Ďuriš
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Jaroslav Šíma
před 2 dny ve 21:58
Moc pěkný dárek od Světa motorů k najetí milionu mil!
Marek Lichtenberg
před 2 dny ve 23:05
0
Velký obdiv, Jardo 👍
Bikes.cz
před 4 dny ve 22:17
Nový boxer od BMW je jedním z největších a nejúchvatnějších motocyklových motorů, říká Dominik Valášek v testu BMW R18. Technická data k tomuto nevšednímu modelu najdeš v katalogu Bikes.cz:  https://www.bikes.cz/2021/bmw-r-18
Motocyklová asociace ČR
před 5 dny ve 20:33
Policie ve čtvrtek zveřejnila videozáznam ze středeční honičky na dálnici D5 u Prahy, při které přišel o život řidič motocyklu, jenž se snažil ujet hlídce najetím do protisměru. Podle nových informací bylo muži 41 let a měl zákaz řízení.
Miluju motorky
před týdnem v 9:39
Libovečky od Durris Design už jistě znáš! Šeri položil pár otázek přímo Vojtechovi Ďurišovi, vedoucímu celého projektu! Vše najdeš v rozhovoru.

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...