BMW angažovalo Rolanda Sandse

vydáno 1. 7. 2013, text Jan Rameš, foto BMW

Bílomodrá vrtule letos slaví 90 let své existence (tedy jako motorek, ne celé firmy) a je nad slunce jasné, že se dají očekávat velké věci. Na podzim značka v Kolíně nad Rýnem avizovala, že nás ještě čeká speciální výroční model, vzduchem chlazený boxer, a kdo ví, jestli náhodou nebude vycházet z téhle oranžové nádhery nazvané Concept Ninety, vyrobené slavným americkým customizérem Rolandem Sandsem!

O unikátních výtvorech tohoto bývalého závodníka jsme psali již mnohokrát, ovšem v naprosté většině šlo o přestavěné Haryky či Victory, a teď prásk, sportovní Bávo! Ale tipnul bych si, že tohle Rolanda mohlo, vzhledem k jeho minulosti, hodně bavit.
Bavoři neslaví jen devět dekád BMW Motorrad, nýbrž i čtyřicet let od prvního superbiku téhle značky, modelu R 90 S. A právě jako reminiscence na tuhle legendu je Concept Ninety udělaný, což je vidět na první pohled v lakování Daytona Orange a malé polokapotce, v níž ovšem místo halogenu najdeme schované LED diody. Po technické stránce spolu samozřejmě oba stroje nemají pranic společného, tedy kromě druhu motoru, vzduchem chlazeného boxeru.
O Rolandu Sandsovi je známo, že pro něj je funkce na stejné úrovni jako vzhled, čili on přestavuje motorky ne proto, aby dobře vypadaly, nýbrž proto, aby dobře vypadaly PLUS se na nich jezdilo lépe než v sériové verzi. Čili kromě designových blbinek, jako je právě polokapotka, nádrž a prdelka plus nějaké ty frézované kryty hlav a čela motoru nebo podobně řešená kola, tady najdeme to nejlepší, co si na motorku můžete vymyslet, kompletní odpružení Öhlins závodního typu nebo radiální Bremba poslední generace. Tohle má být motorka na ježdění, nejen na koukání, a my bychom si skoro vsadili desetikačku, že právě na tomhle základě bude ten nový avizovaný výroční speciální model udělaný.


Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 12/2023
  • Masarykův okruh poprvé hostil enduro závody. Úspěšnou premiéru si nenechalo ujít 260 jezdců
  • Motorbike 11/2023
  • Motorbike 10/2023
  • Motorbike 9/2023

Příspěvky motorkářů

MotoRoute
před 5 dny v 8:31
MotoRoute 6/2023
Už teď je ke čtení v knihovně MotoRoute klubu v členské sekci na https://www.motorouteklub.cz Tištěný časopis vychází příští týden a předplatitelé ho dostanou společně s kalendářem.
Bikes.cz
13. listopadu
Motonovinky z Milána: hybrid, elektronická spojka a legendy v novém podání
Časopis Motorbike
3. listopadu
Motorbike 11/2023
Čas letí jak Alvarova Ducati 😜 a tak tu máme další, letos již předposlední vydání Motorbike. Víc se dozvíš na www.motolife.cz/.../motorbike-11-2023-motorbike-4605
Všechny příspěvky ...