Bell chystá přilbu s panoramatickou kamerou

vydáno 26. 1. 2016, text David M. Bodlák, foto Bell/360fly

Vzpomínáte, jak se před lety vozily na nádrži VHS kamery, přichycené přes kus molitanu americkou páskou? Od té doby se mnohé změnilo a speciální vodotěsné kamerky jsou dnes častým a běžným doplňkem. Na obzoru je ale zcela nová dimenze pořizování videí.

Technika v oblasti minikamer se neustále zlepšuje. Modelů i značek v různých cenových relacích je opravdu mnoho a můžete si tak libovolně pořizovat videa i snímky z motorky či z helmy, a to vždy přes nějaké samolepicí adaptéry a držáky. S něčím zcela novým se ovšem na veletrhu Consumer Electronics Show (CES) pochlubila dvojice Bell a 360fly.

Vzhledem k tomu, že motocyklové helmy Bell jsou asi každému známé, bude vás nejspíš zajímat, co je 360fly. Jde o značku, která má na svědomí revoluční 360° kamery. Toto zařízení dokáže snímat panoramatický režim (360°horizontálně, 240°vertikálně) ve 4K rozlišení (2880 × 2880 px v 30 snímcích za sekundu) a při prohlížení záznamu je pak jen na vás, kam se chcete zrovna dívat. Kameru lze přepnout i do normálního režimu, kdy snímá obraz s poměrem stran 16:9 a umí i takové věci jako časosběr v několika nastavitelných intervalech od 1 do 60 sekund, nabízí vestavěný GPS senzor, který umí nahrát do záznamu údaje z výškoměru, tlakoměru i tachometru a je možné ji přes WiFi nebo modrý zub propojit s počítačem, tabletem nebo chytrým telefonem. A právě tuto kameru hodlá firma Bell zabudovat do své nejlepší motocyklové přilby - integrálky Pro Star z odlehčeného karbonu TeXtreme®, kterou chystá spolu s dalšími dvěma modely jakožto horkou novinku letošního roku.

Nutno podotknout, že při vývoji modelové řady Star firma Bell spolupracovala se světovými závodníky, a už jen to, že v nabídce bude pět velikostí skořepiny, je dost zásadní informace. Nové Starky nabídnou rozšířený zorný úhel, propracovaný systém větrání a rovněž si budete moci pořídit fotochromatické plexi. Jednotlivé modely (Star, Race Star a nejvyšší Pro Star) se budou lišit v použitých materiálech, a to jak skořepiny, tak i vnitřku. Pro Star a Race Star například dostanou kromě speciální ultratenké vrstvy karbonu kvůli lepší ochraně při nárazu lepší interiér z materiálu VIRUS® CoolJade™, který by měl dokázat ochladit vnitřek helmy až o deset stupňů. Navíc u těchto dvou modelů výrobce Bell použil revoluční spojení skořepiny a interiéru zvané Flex. Jedná se o patentovanou technologii, kdy oproti běžnému použití polystyrenu, jakožto prvku tlumicího náraz, je v tomto případě použita kombinace tří materiálů s rozdílnou hustotou, pohlcujících náraz v různých rychlostech - nízkých, středních a vysokých. Paměťový efekt střední vrstvy polyolefinu je unikátní dokonalým přizpůsobením se tvaru hlavy a celá stavba chrání jezdce proti úrazu krční páteře v případě rotačního impaktu, kdy jednotlivé vrstvy (polypropylen, polyethylen a polyolefin) mají možnost vzájemného kluzu a tím zmírnění tlaku na krční páteř. Naproti tomu i základní model Star se bude řadit mezi ty lepší helmy na trhu, přičemž dostupnost by měla být od května letošního roku a cenově by se tyto helmy měly pohybovat od 13 500 Kč do 40 000 Kč. O kombinovaném produktu Bell/360fly zatím informace nejsou, ale vzhledem k tomu, že samotná kamera vyjde v přepočtu na nějakých 10 000 Kč, dá se očekávat, že za komplet by to mohlo být okolo 50 000 Kč a víc. Ale je to jen naše spekulace.

A jak kamera 360fly, která se už objevila i v MotoGP, funguje? Koukněte na video!Diskuze k článku

Pítrs 31. 1. 2016
tak tohle chci!

Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Šeri testuje - Aprilia Tuono V4 E5
  • Motorbike 10/2021
  • Durris Design – Chopper / Cruiser
  • DRN & Přestavby z pravěku I
  • Špeciálne farby MotoGP - 2010 až 2021

Příspěvky motorkářů

Moto.cz
před 3 dny v 15:48
FIM EWC Most 2021 - Světový šestihodinový vytrvalostní závod motocyklů v Mostě byl pro české zástupce velmi úspěšný a strhující.
Velkou fotogalerii a reportáž z něj naleznete zde: www.moto.cz/.../872-fim-ewc-most-2021-fotogalerie-a-reportaz-z-vydarenych-zavodu
Moto burger cafe
před 4 dny v 17:47
A co ti můžeme nabídnout? Bingo, už v názvu je napsaný burger. No jasně, ale burgery už dávno nepatřej mezi béčkovej fast food a na nějakej mekáč taky fakt zapomeň. Naše burgery, to je prostě nebe v hubě. Domácí křupavá bulka, šťavnatý a vyzrálý hovězí maso, vyladěný dresingy, no však ochutnej a uvidíš. Nechceš burger? Nevadí, v nabídce jsou i pořádný flákoty masa, pizza, nějaký ty drobnosti k pivu a vínu, jo a určitě nabídkou nepotěšíme jenom masožravce.Spláchnout to pak můžeš točeným "Kozlem, Plzní" nebo Birellem. Myslíme i na vinaře s nabídkou italských a moravských vín. No a pokud budeš chtít něco ostřejšího, tak na baru najdeš 10 různých druhů rumu, whiskey, pálenky a spoustu dalšího tvrdýho alkoholu. Nealko tam samozřejmě najdeš taky, takže klidně doraž i s omladinou.
Moto burger cafe
před 4 dny v 6:31
Oblíbená pečeně pro motorkáře “Zpětná zrcátka 😎
Přijďte a vyzkoušejte sami v našem Motoburgercafe. Jsme připraveni Vás obsloužit a splnit vaše přání. Najdete nás na adrese Slavíková 1555/27 Praha 2 
Moto burger cafe
před 5 dny v 18:08
Kam jinam než do Moto burger bar, může přijít motorkář na pořádný steak s pepřovou omáčkou…..
U nás se nedělají jen tuctové burgery. U nás se nají každý mlsný jazýček! Přijďte to vyzkoušet ať se přesvědčíte, že vaříme srdcem.
Všechny příspěvky ...